Невчасна реформа ГПУ
Як тільки в країни з’явився шанс отримати нового генпрокурора, який би ініціював необхідні кадрові чистки в прокуратурі, система миттєво проявила підвищений імунітет до будь-яких змін.
Кількарічна практика реформ вУкраїні виявила слабкі місця цього процесу. Одним з головних є дисонанс міжреальними кадровими змінами в системі та її інституціональною модернізацією. Напрактиці це означає, що нові закони і структури, по суті, створюються підстарих людей.
Проблема полягає в тому, щовказані складові реформ мають різну природу: якщо для якісної законодавчоїроботи, для формування і запуску нових інституцій необхідні знання іпрофесійний досвід, то для кадрового перезавантаження потрібна політична воля.Наскільки б досконалим і жорстким не було законодавство, люди системи обов’язковокомпенсують це необов’язковістю його дотримання.
Красномовним свідчення такогостану речей є ситуація, що нині склалася довкола реформи Генеральноїпрокуратури України. Як тільки в країни з’явився шанс отримати новогогенпрокурора, який би ініціював необхідні кадрові чистки в прокуратурі, системамиттєво проявила підвищений імунітет до будь-яких змін. Спочатку її старожилипідписали колективного листа, яким закликали президента і парламент призначитикерівника відомства лише зі стажем відповідної роботи, тобто з числа своїх.Однак після того, як ця ініціатива зазнала невдачі, захисники старих порядківвирішили піти іншим шляхом, нівелювавши роль майбутнього генпрокурора взагалі.
Справа в тому, що вже на початкунаступного тижня в парламенті може бути ухвалений закон щодо прокурорськогосамоврядування. Ним передбачено створення кваліфікаційної комісії та Радипрокурорів, які вирішуватимуть всі важливі, в тому числі кадрові, питання ворганах прокуратури. При цьому глава відомства виконуватиме радше декоративніфункції і не зможе реально впливати на стан справ у ГПУ. При цьому зрозуміло,що перехід на засади самоврядності – це фактична передача влади прокурорам,якими реально продовжує управляти Віктор Шокін і більша частина яких культивувалакорупцію і кругову поруку в прокуратурі протягом багатьох років.
Парадоксальність цієї ситуаціївикликана тим, що децентралізація органів прокуратури справді є важливим інеобхідним кроком на шляху її реформування. Але на практиці маємо такий собіпрезент старій системі, яка відтепер отримає право на самоуправління і «самореформування».
Виходячи з цього негативногодосвіду, українська влада і громадянське суспільство мають бути пильними впроцесі запровадження інституціональних реформ і зважати на реальну готовністьсистеми сприймати ці реформи. Інакше будь-які зміни, затребувані часом ієвропейськими вимогами, лише живитимуть недолюстровану корупційну матеріюдержавного апарату в Україні.
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика вчора о 23:06
- Темна сторона онлайн-шопінгу: Temu потрапив під приціл ЄС Дмитро Зенкін вчора о 21:00
- Проведення обшуку без ухвали слідчого судді Євген Морозов вчора о 19:56
- Закриття кримінального провадження на підставі пункту 9-1 ч. 1 ст. 284 КПК України Андрій Хомич вчора о 19:45
- Продаж майна боржника на електронному аукціоні Павло Васильєв вчора о 14:50
- Місце проживання дитини після розлучення: досвід та практика Світлана Приймак 02.11.2024 20:08
- Неконкретність вимог податкового органу для розблокування податкових накладних Євген Морозов 02.11.2024 19:05
-
Що подивитись у кіно. Три новинки тижня
Життя 7421
-
Озеро Гарда: шість найкрасивіших міст на найбільшому озері Італії
Життя 6187
-
Тисяча Зеленського. Гроші можна буде отримати не лише в Дії
Фінанси 1489
-
Рекорд року. Український експорт у жовтні досяг $3,8 млрд: список головних товарів
Бізнес 1452
-
Поспілкуватися з рослинами. У Лондоні вперше представлять сад зі штучним інтелектом
Життя 1272