Причини девальвації національної валюти
Протягом кількох останніх тижнів курс гривні по відношенню до основних іноземних валют продовжує знижуватися попри відсутність серйозних фінансово-економічних причин.
Протягом кількох останніх тижнів курс гривні повідношенню до основних іноземних валют продовжує знижуватися попри відсутністьсерйозних фінансово-економічних причин. Більше того, уряд і Нацбанк вжили низкукроків для стабілізації валютного ринку, зокрема шляхом кількаразовогозбільшення міжнародних золотовалютних резервів, реструктуризації і списаннячастини держборгу, а також отримання двох кредитних траншів від МВФ. Однакгривню такі аргументи, вочевидь, не переконали. На міжбанку нацвалютаторгується вже близько 25 грн/дол,тоді як на чорному ринку ціна ще вища.
Звісно, об’єктивні причини девальвації існують. Серед нихможна виокремити надлишок гривневої маси на валютному ринку, який породжуєнадмірний попит на долар і євро. Ця «зайва» грошова маса вивільнилася внаслідокдвох процесів. Перший – це місцеві вибори, під час яких політики витратилимільярдні ресурси, а другий пов’язаний з виплатами Фонду гарантування вкладів,який за 2014-2015 рр. повернув фізичним особам майже 60 мільярдів гривень. Крімтого, за останній час Україна значно скоротила обсяги свого експорту, щоавтоматично породжує дефіцит іноземної валюти.
Названі чинники відіграють важливу роль у знеціненнігривні, але вони не є системними факторами, які визначають динаміку падіннякурсу у тривалій перспективі. Натомість гривня все ж девальвує, і цевідбивається на прогнозних курсах, які закладаються в бюджет. Якщо на поточнийрік було закладено курс трохи вище 22 грн/дол.,то на наступний – більше 24 грн/дол.І це в той час, коли спад української економіки сповільнився, а в 2016-омунавіть очікується невелике зростання. То що ж, відтак, є тим фактором, якийстабільно негативно впливає на гривню?
Всі добре пам’ятають, як порівняно нещодавно доларкоштував більше 30 гривень. Тоді це пояснювали здебільшого психологічнимимотивами, зокрема панікою серед населення, яка спричинила ажіотаж довколапопиту на валюту. Відповідно панічні настрої стихли, і курс гривні поступовостабілізувався. Але в нашому випадку неекономічні чинники, схоже, мають не лишекороткостроковий, а й довгостроковий вплив на фінансовий ринок. Адже навіть уреально скрутній економічній ситуації довіра бізнесу і громадян до банківськоїсистеми та політики уряду здатна підтримувати відносну стабільність валютногоринку. У нас же ні бізнес, ні населення нізащо не конвертуватиме долари чи євроу гривні без крайньої потреби, оскільки впевненість у тому, що завтра нетрапиться економічний колапс практично дорівнює нулю. Українська економіка,таким чином, є крайнє непередбачуваною, а тому не здатна заручитися довіроюсуб’єктів господарювання і пересічних тримачів іноземних банкнот. Врешті-решт,суспільство просто не вірить в реалізацію урядової програми економічногооздоровлення країни, що не тільки нищить авторитет національної валюти, а йунеможливлює будь-яку модернізацію економіки загалом. Тож, чим довше реформистоятимуть на місці, тим сильніше культивуватиметься недовіра громадян, азначить, стрімкіше і незворотніше падатиме гривня.
Повертати довіру і впевненість суспільства слід негайно,і добрим початком могло б бути якнайшвидше ухвалення бюджету на наступний рік.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386