Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.02.2021 16:42

Пробуксовка земреформи або чому ми ризикуємо запізнитися на старт

Генеральний директор УКАБ

Мінімум 5 важливих законопроєктів базового пакету земельної реформи залишаються досі не прийнятими.

До початку обігу сільськогосподарських земель залишилось лише 4 місяці - старт 1 липня 2021 року. Проте, як мінімум 5 важливих законопроєктів базового пакету земельної реформи залишаються досі не прийнятими. Навіть за оптимістичного сценарію можливість впровадити всі необхідні зміни в законодавстві вчасно виглядає примарною. 

Дерегуляційний законопроєкт №2194 є одним з найбільш пріоритетних в пакеті земреформи. Окрім цілої низки спрощень та усунення бюрократичних надмірностей, він повноцінно визначає місцеві громади власниками своєї землі, адже передає державні сільськогосподарські землі за межами населених пунктів у комунальну власність. Навіть ту землю, яка досі не проінвентаризована та не внесена до державного кадастру. А такої землі за різними оцінками 2-4 млн га, і лише громади зможуть навести з нею лад. Не менш важливим блоком цього законопроєкту є врегулювання переважного права орендаря на викуп орендованої земельної  ділянки. Звісно, якщо власник такої ділянки сам вирішить її продати. 

Наступним пунктом є законопроєкт №2195, що визначає засади проведення електронних аукціонів з продажу земельних ділянок або прав оренди такої земельної ділянки. За основу взято модель системи Prozorro, яка дозволяє мінімізувати корупційні ризики, а також залучити максимальну кількість учасників торгів, щоб продавець отримав справедливу ціну. 

Для викупу с/г земель орендарям або іншим особам потрібні будуть значні кошти. Для невеликих фермерських господарств отримати кредитні кошти буде вкрай складно і саме прийняття законопроєкту №3205-2 про Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві має вирішити цю проблему.  Він передбачає гарантії держави для отримання кредитів фермерами, що мають до 500 га в обробітку. Без такого інструменту фермерам буде вкрай тяжко конкурувати з іншими учасниками ринку. 

Іншим соціально чутливим питанням є незавершена приватизація земель державних підприємств, адже працівників цих підприємств порівняно до розпайованих колгоспів належних їм земельних ділянок не отримали. Крім того є ще тисячі учасників бойових дій, які так і не змогли реалізувати право на отримання до 2 га ділянки ОСГ. Вирішити це питання і зняти соціальну напругу має законопроєкт №3012. 

Завершує пріоритетну п'ятірку законопроєкт про консолідацію сільськогосподарських земель. Проблема ефективного використання земельних масивів,  зменшення негативного впливу так званих польових шахматок, врегулювання відносин всіх власників та користувачів в межах окремих земельних масивів стає кожного року все нагальнішою. А старт обігу с/г земель лише поглибить наявні проблеми, ще більше роздробить поля та стане каталізатором рейдерства урожаю. Тому без належного врегулювання механізму консолідації земель ми ризикуємо отримати спад врожайності та ефективності виробництва в рослинництві загалом. 

Окрім прийняття законів є ще понад 50 підзаконних нормативних актів, які потрібно розробити, прийняти і впровадити відповідні механізми, щоб комплексно  сформувати законодавчу інфраструктуру. 

Часу обмаль. Зволікання матимуть наслідки незворотних втрат для агросектору і безпосередньо для землевласників. Маю надію, що народні обранці це розуміють та забезпечать комплексне реформування земельних відносин вчасно.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи