Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
27.02.2019 16:06

Як захистити своє авторське право в Інтернеті

Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції

Невеликий екскурс в сферу захисту авторського права в Україні.

Сьогодні хотів би поговорити на досить важливу тему, яка актуальна сьогодні для багатьох: питання авторського права в Інтернеті. І я хотів би зробити невеликий екскурс в сферу захисту авторського права в Україні.

Отже, поїхали. Насамперед варто звернути увагу на те, що незважаючи на усю складність процесу захисту своїх авторських прав в Інтернеті, зробити це можливо і потрібно.

Але для початку я розкажу про те, як зареєструвати авторське право на свій твір чи продукт. Будь-яке авторське право на твір повинно бути зареєстрованим у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.

Бо свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір звільняє позивача від необхідності доказування в суді наявності в нього авторського права на твір. Це називається презумпція авторства. Реєстрація авторського права на твір може бути здійснена автором у будь-який час, а спадкоємцями – протягом 70 років після смерті автора.

Для того, аби здійснити реєстрацію авторського права, необхідно:

1. Заповнити анкети реєстрації, бланк реєстрації можна отримати за місцем реєстрації (у Державному департаменті інтелектуальної власності).

2. Якщо реєстрація здійснюється не особисто автором, а довіреною особою, то необхідно оформити довіреність для реєстрації.

3. Далі готується заява для реєстрації авторського права, бланк також надається за місцем реєстрації. Також необхідно буде повідомити наступну інформацію: інформацію про заявника, про об’єкт інтелектуальної власності (дату закінчення роботи над об’єктом, відомості про оприлюднення об’єкта та документи, що це підтверджують), примірник твору в матеріальній формі, примірник авторського договору, заяву на реєстрацію авторського права у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності.

4. Також необхідно надати квитанцію, чек, що підтвердять оплата вартості реєстрації.

5. Ну і чекати 2-3 місяці. Але термін дії авторського права – протягом усього життя автора + 70 років для спадкоємців. А одержавши свідоцтво про реєстрацію авторських прав, ви отримаєте наступні переваги:

1. можна одержувати матеріальну винагороду за використання вашого творчого добутку;

2. у вас з’явиться право укладати ліцензійні договори;

3. захист прав автора поширюється не тільки на територію України, а й на інші країни;

4. і найважливіше – ваші права будуть зафіксовані юридично й не потрібно буде в судовому порядку доводити факт авторства.

Що стосується захисту вашого авторського права, то один з найефективніших способів – це захист авторського права в суді шляхом стягнення компенсації, передбаченої пунктом «г» частини 2 статті 52 закону «Про авторське право і суміжні права», а саме: «подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій». Про нього детально сьогодні і поговоримо.

Перший важливий нюанс – сума, за яку стягується компенсація (від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат). Так, справа в тому, що мінімальна сума компенсації за одне самостійне порушення авторського права при існуючій мінімальній заробітній платі становить приблизно 40 тисяч гривень.

Але є певні «вимоги» до порушеного авторського права на твір в Інтернеті, за які можна стягнути компенсацію:

1. використання твору без дозволу, який надає правовласник;

2. видалення або неправомірне нанесення інформації про суб’єкт авторського права;

3. використання твору способами, на які не отримано дозвіл. Ці способи перераховані в частині 3 статті 15 Закону «Про авторське право».

Тож для творів, які неправомірно розміщено в Інтернеті, порушуються такі способи використання твору:

1. твір відтворюється шляхом запису для тимчасового або постійного зберігання в цифровій формі на веб-сайті;

2. твір включається в базу даних;

3. твір доводиться до відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до твору з будь-якого місця і в будь-який час за власним вибором.

Якщо є хоча б одне з цих порушень, то можна подавати позов. Далі – цікавіше!Необхідно буде отримати інформацію про порушника авторського права. І якщо на сайті немає реквізитів його власника (а часто так і буває), то відповідачем буде реєстрант доменного імені чи хостинг-провайдер. Для пошуку реєстранта доменного імені можете скористатися будь-яким безкоштовним WHOIS-сервісом.

Цей процес тривалий, але і це ще не кінець, бо наступний крок – це фіксація порушень авторського права в Інтернеті. І це теж завдання не одного дня. Можна зробити це самостійно або звернутися до Департаменту «Центр компетенції» чи в суд із заявою про забезпечення доказів.

Далі збираєте документи, шукаєте кваліфікованого адвоката та чекаєте суду і судових рішень. Звісно, є і інші способи захисту своїх авторських прав: поновлення порушених прав, позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права та інші способи, про які ми поговоримо у наступних блогах.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи