Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.12.2018 07:29

Розрахунок без готівки. Міф чи майбутнє

Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції

Про безготівковий розрахунок, який сьогодні так важливий та необхідний для бізнесу та дуже комфортний і практичний для пересічних громадян.

Хто ми без технологій, смартфонів і гаджетів? Сьогодні більшість бізнесів живуть онлайн, розрахуватись без вашого смартфона чи картки теж вже дивно, бо готівкою у великих містах теж мало користуються. І навіть жарт є про те, що коли немає мережі – немає роботи. Та це вже не жарт, а реальність.

Тож сьогодні хотів би поговорити з вами про безготівковий розрахунок, який сьогодні так важливий та необхідний для бізнесу та дуже комфортний і практичний для пересічних громадян.

Почнемо зі статистики.

Ви знали, що зараз в Україні більше 270 тисячі терміналів, а за кількістю платіжних терміналів лідирує Дніпропетровська область (8,7 тис. на тисячу населення), Київська (8,3 тис.) і Одеська області (7,5 тис.).

Без готівки в Україні розраховується приблизно 44,1%, минулого ж року аналогічний показник становив 38,3%.

Бізнес, розуміючи таку тенденцію, активно розвиває інфраструктуру для здійснення безготівкових операцій. Наприклад, кількість підприємств торгівлі і сфери послуг, які надають своїм клієнтам можливість безготівкового розрахунку, за перше півріччя 2018 року склала 187,7 тисяч, а зараз, певно, ще більше, бо вже майже кінець року.

Це досить пристойні і непогані показники, але Міністерство економічного розвитку і торгівлі вже планувало повний перехід до безготівкових розрахунків ще у далекому 2011 році. Але тоді щось не склалось і тільки зараз знову заговорили про те, щоб перевести весь бізнес на безготівкові розрахунки.

І ось тільки у листопаді був опублікований проект постанови Кабміну з новим графіком переходу до безготівкових розрахунків. І графік цей буде залежати не від розміру населеного пункту, як було раніше, а до системи оподаткування торгового підприємства.

Починати планують з літа 2019 року, а ось фінал запланований до 2020 року. Графік переходу наступний:

- до 1 липня 2019 року безготівкові платежі зобов'язані почати приймати компанії, які продають техніку, що підлягає гарантійному ремонту, підакцизні товари, ювелірні вироби, лікарські препарати, надають житлово-комунальні послуги, медичні та стоматологічні, туристичні агентства, ресторани, готелі;

- до 1 січня 2020 року безготівкові платежі зайдуть в сегменти продажу автомобілів, мотоциклів і запчастин до них, їх ремонту, оренди транспортних засобів, поштової та кур'єрської діяльності, всіх видів пасажирських і вантажних перевезень, фітнес-центрів, в сфери культури, охорони здоров'я, страхування, перестрахування і приватного пенсійного забезпечення;

- до 1 липня 2020 року безготівкові платежі зобов'язані використовувати всі, хто продає товари і послуги вартістю понад 50 неоподатковуваних мінімумів (приблизно 850 грн).

Також відомо, що виключно в безготівковій формі необхідно буде проводити всі платежі на суму понад 50 тисяч гривень. Ціна продажу товарів або послуги за готівку або безготівкові кошти не повинна буде відрізнятися.

Тут всі, мабуть, подумали, що перехід на безготівковий розрахунок означатиме, що клієнти не зможуть при бажанні розплатитися готівкою. Але ні, тут йдеться про те, що бізнес буде зобов'язаний надати своїм клієнтам можливість провести безготівковий розрахунок. До речі, постанова стосується й інтернет-магазинів – на своїх сайтах вони повинні будуть додати можливість безготівкової оплати.

До речі, до електронних платіжних сервісів відносяться платіжні онлайн-сервіси, мобільні додатки, системи інтернет-банкінгу та перекладу на розрахунковий рахунок суб'єкта господарювання, що працюють цілодобово.

Гадаєте, що це, мабуть, дорого та не завжди потрібно. Ну, може, для невеликого бізнесу 11,4 – 22,2 тисяч гривень – це і справді гроші, які треба заплатити за POS-термінал для прийому платіжних карт, але є можливість орендувати один POS-термінал на кілька закладів (за умови, що кожен суб'єкт господарювання забезпечить окремий облік своїх операцій). Все просто.

Безготівкові розрахунки – це і справді комфортно, при чому як для підприємств, так і для клієнтів. Гадаю, що для того, аби йти у ногу з часом, мати більше клієнтів та вміти задовольняти їх потреби, POS-термінал – це необхідність.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи