Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.09.2012 10:34

Держбюджет-2013: "фількіна грамота" від Кабміну?

Міністр юстиції України (2014-2019)

Сьогодні Верховна Рада повернула Кабміну проект державного бюджету на 2013 рік.


Про це повідомив голова ВР на погоджувальнійраді парламенту. Причиною таких дійВолодимир Литвин назвав те, що в проекті бюджету не враховані пропозиціїПрезидента, озвучені ним у зверненнідо парламенту і народу, а наповненнядеяких статей обґрунтовується тими законами, які насправді ще не прийняті.

А простіше кажучи – урядовці фактичноштучно завищили очікувану дохідність держбюджету, «забувши» про значну частинуобіцянок чинного очільника народу та «вигадавши» додаткові джерела прибутку.Оскільки весь текст документу ще не оприлюднили, можна тільки здогадуватисянаскільки, м’яко кажучи, нефахово він написаний, якщо парламент повернув йогона доопрацювання. Проте давайте розглянемо кілька ключових цифр, які вжеозвучили урядовці.

Так, на останньому засіданні уряду міністрфінансів Юрій Колобов заявив,що зростання надходжень додержбюджету наступного року планується виключно за рахунок зростання економікина 4,5%. Натомість прогнозиекспертів Світового банку суттєво різняться від оптимістичних цифр урядовця –за їхніми підрахунками, у 2013 році український ВВП зросте не більше ніж на3,5%. Дійсно, про який ріст економіки може йти мова, якщо згідно офіційнихданих Держкомстату промислове виробництво цьогоріч не те що не зросло, анавпаки знизилося на 2,6%.

Йдемо далі. Презентуючи журналістам проектбюджету на наступний рік, члени уряду не змогли назвати навіть базовихпоказників документу, а саме – прогнозовану ціну на газ та курс долара.Зокрема, міністр фінансів повідомив,що розраховуючи бюджет наступного року, "ми курс долара, за великимрахунком, не закладали". Післятаких слів одразу стає зрозумілим рівень розробленого документу, який, схоже нате, що був написаний «зі стелі». Оскільки вже зараз фахівці прогнозують, що в2013 році курс долара відносно гривні значно зросте. За їхніми словами, стрибоккурсу спричинить різке зменшення валютних резервів Нацбанку, які за 8 місяцівзбідніли на понад 7 мільярдів доларів і нині становлять 29 мільярдів. Окрімтого, варто врахувати сьогоднішню ситуацію із валютою, коли чинна влада зостанніх сил утримує курс долара на звичному для українців показнику. Але нинів неї є для цього мотивація – напередодні парламентських виборів значнийстрибок курсу долара може стати останнім цвяхом у труні провладної партії. Післяж 28 жовтня ця мотивація автоматично зникне.

Ціна на газ на наступний рік теж залишилась загадкою. Цитуючи урядовців,показник, який досі вимірювався сотнями доларів за тисячу кубометрів,трансформувався у щось незрозуміле на кшталт «ціна така, як за контрактом». Професіоналізм, як кажуть, на лице. Особливо, якщо врахувати те, щоцьогоріч дефіцит НАК «Нафтогаз України» становить 12 мільярдів гривень приграничному рівні дефіциту держбюджету у 25,13 мільярдів гривень, тобто –половину.

Говорити більш фахово про решту показників Держбюджету на наступний рік,по-перше, немає можливості через їх засекреченість, а, по-друге, фактично немаєсенсу. Оскільки вся цінність головного документу країни, за яким вона житименаступний рік, нині зводиться до гарної картинки, яку продемонстрував чиннийміністр фінансів, хизуючись двома товщелезними томами бюджету, жодною цифрою зяких він не володіє. Єдиний фактаж, що назвав урядовець – це кошти, закладеніна виконання соціальних обіцянок президента. Тільки от звідкіля вони візьмуться– схоже, йому й самому не відомо. Такі собі чергові рожеві окуляри для людейнапередодні парламентських виборів, які зникнуть, як у казці про Попелюшку, о12-тій ночі 28 жовтня.
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи