Популяризація ОСН – необхідний крок на шляху децентралізації
Органи самоорганізації населення можуть стати точкою опори для влади та підтримкою для місцевих депутатів
Зміни до Конституції, пов’язані із децентралізацієювикликали масу зауважень та викрили чимало проблемних моментів. Один з них,який для місцевих громад є найвагомішим – брак місцевих лідерів. Адже, якщо заумов, коли основна частина повноважень перебувала в центрі, місцева влада моглаперекладати всю відповідальність на центральну владу: мовляв, не додали грошей,не уповноважили, не розглянули проблему – то нове законодавство має створити принципововідмінну систему відносин між громадянином та владою на місцях. Останнійдоведеться забути про роль недолугого посередника, який може прикриватисявідмовками, кивати на столицю та розводити руками. Таким чином, виникає потребау людях, які в разі делегування значної частини повноважень на місця, будутьготові взяти цей вантаж на свої плечі й реалізувати нові можливості у повномумасштабі.
Попри те, що українське суспільство має глибокі традиціїсамоврядування, що сягають своїм корінням у часи Магдебурзького права, радянськаепоха залишила глибокий слід на нашій ментальності. Це виражається, найперш, упатерналістських настроях та невисокому відсоткові активних громадян. Власне,однією з причин такого стану речей є і необізнаність суспільства у всіх можливостях,що надала йому держава. Так, наприклад, впливовим важелем в руках суспільствата логічним ланцюжком у переході до децентралізації могло б стати створенняорганів самоорганізації населення.
Незважаючи на наявність багатьох пострадянских рудиментіву нашому законодавстві, воно все ж передбачило для активних громадян можливістьоб’єднуватися у групи за територіальним принципом, щоб ефективно вирішуватипроблеми місцевої громади. Принцип досить простий: 50+1% громадян, щопроживають на конкретній території на законних умовах, висловлюються застворення ОСН. Обирається ініціативна група, що буде представляти їх інтереси.Протоколи із підписами та особистими даними надаються в місцеву раду і нанайближчому засіданні розглядається питання про реєстрацію такого органу.
Наразі в Україні вже діє ряд таких організацій, якіуспішно вирішують свої питання: каналізації, цвинтарі, сквери, незаконнібудівництва – увесь спектр проблем, що стосується жителів конкретної невеликоїтериторії. Саме такі організації могли б стати точками росту: виявлення та розвиткумісцевих лідерів, своєрідним соціальним ліфтом – а, заразом, і точкою опори длявлади, яка має намір перевернути країну й трансформувати уявлення суспільствапро самоврядування.
Варто відмітити, що в умовах нового законодавства промісцеві вибори, ОСН могло б стати підтримкою і для місцевого депутата. Оскількиокруги оптимізували і зменшили, депутат цілком може працювати із конкретниморганом самоорганізації, що є виразником думки певної територіальної спільноти.Такий формат взаємодії не тільки б сприяв роботі місцевого обранця, але йставав би каменем спотикання для нечистих на руку депутатів. Водночас, накожних наступних виборах громада могла б обирати свого представника у Київрадукеруючись не міфічними обіцянками, а з огляду на конкретні справи.
Зараз йде підготовка до створення ОСН «Лівобережний»,тож, я закликаю усіх активних громадян долучитися до сторінок організації усоціальних мережах та слідкувати за оновленнями. Зараз це особливо актуально, оскількиініціатива по створенню такого об’єднання виникла після появи одіозногодетального плану території Лівобережного масиву, яким було передбачено будівництвожитлового комплексу та знесення ряду споруд, в тому числі, житлових. Поки щопитання затвердження цього плану, завдяки тиску громадськості та опору рядудепутатів, вдавалося відкласти, утім, лоббісти забудовника активно працюють іпроштовхують його розгляд. Громада має об’єднатися, щоб відстояти свої інтересизараз та запобігти таким проблемам у майбутньому!
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1312
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 613
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 563
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 249
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 133
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 13324
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 7282
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4681
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4463
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3325