Порушення строків реєстрації податкових накладних – хто винен?
А чи дійсно платник податків порушив граничні строки?
Іноді “апетити” податківців просто вражають. Часто ними рухає хворобливе бажання за будь-яких обставин покарати платника податків, ніж забезпечити верховенство закону. З часом бажання лише підсилюється та перетворюється на спортивне змагання за кількістю покараних. До тями податківці приходять лише тоді, коли іноземні дипломати починають порушувати податкові питання на всіх зустрічах в кабінетах влади. Щось мені підказує, що порушення граничних строків податкових накладних буде наступним таким питанням.
“Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних ...” – висновок з акту на одну сторінку про результати камеральної перевірки. Різниця між актами лише в розмірі застосованих штрафів та назві компаній. Згідно п. 1201.1 Податкового кодексу, штраф за затримку реєстрації податкових накладних складає від 10% до 50% від суми ПДВ несвоєчасно зареєстрованої податкової накладної, в залежності від кількості днів прострочки. Суми нарахованих штрафів вимірюються від декількох тисяч гривень до десятків мільйонів гривень.
А чи дійсно платник податків порушив граничні строки? Часто порушення пов’язане із очевидними технічними проблемами серверу ДФС України, недосконалістю програмного забезпечення або невідповідністю нормативного акту. Так, підприємство своєчасно відправляє до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) відомості щодо податкової накладної, яка підлягає реєстрації, отримує автоматичне підтвердження з серверу про отримання даних, а от квитанція №1 приходить на наступний операційний день, всупереч встановленим правилам гри.
У п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН. Згідно п. 12 Порядку ведення ЄРПН (далі – Порядок), після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється її розшифрування та проводиться перевірка за визначеними критеріями. За результатами перевірки формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної (п. 13 Порядку). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної (п. 14). Порядком визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. І якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Аналіз наявних кейсів показує, що більшість начебто несвоєчасно зареєстрованих податкових накладних були направлені до ЄРПН в останній день і після 18 години. Зрозуміло, що розшифровка податкової накладної та її перевірка в автоматизованому режимі потребує часу, можливо тому квитанція не приходить вчасно протягом одного операційного дня. Якщо так, то цілком слушним питанням буде – як треба доопрацювати Порядок та програмне забезпечення ДФС аби попередити подібні ситуації в майбутньому? Тоді можна говорити про клієнтоорієнтований підхід, якого бракує податківцям.
Платник податків, незалежно від суми нарахованого штрафу за результатами камеральної перевірки, намагається встановити справедливість: оскаржує спочатку результати камеральної перевірки, потім податкові повідомлення-рішення, йде в суд, якщо його законні права порушуються. Зрештою, суд дійде висновку, що платником податку було доведено здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, що виключатиме склад податкового правопорушення та доводитиме безпідставність і протиправність податкового повідомлення-рішення. На підставі абз. 10 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу, податкові накладні вважаються своєчасно зареєстрованими, а тому підстави для застосування штрафних санкцій до платника податку відсутні.
Абсурдність ситуації посилюється тим, що платник податків не мав на меті приховати податки чи вивести прибутки за кордон, - те, з чим мав би боротися податковий орган. Він стає заручником технічної помилки та має битися з вітряками, безглуздо витрачати свій час і сили в боротьбі з уявною небезпекою для бюджету країни. Все це лише підбурює невдоволення бізнесу, посилює кризу довіри між бізнесом та владою.
Іноді здається, що #перемогою буде вже те, що податківці почнуть думати інакше.
- Какая справка ВКК должна быть для отсрочки по уходу за родителем Віра Тарасенко 13:43
- Підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню Євген Морозов 13:27
- Автоматизація та комплаєнс: як зменшити ризики для підприємств Ігор Шевцов 10:14
- Трансфертне ціноутворення в Україні у 2024 році Юлія Мороз 09:57
- Как получить отсрочку от мобилизации без явки в ТЦК Віра Тарасенко вчора о 13:41
- Витребування майна у разі його добровільної передачі в тимчасове користування Євген Морозов вчора о 08:18
- Фінансові розслідування: злови мене якщо зможеш Артем Ковбель 07.09.2024 23:38
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі Віктор Шкробот 06.09.2024 15:25
- Як маркетологу підвищити окупність медіаінвестицій та збільшити продажі в кризові періоди? Вікторія Новак 06.09.2024 14:52
- Три ключових ризики, які TikTok несе для України як інструмент в інформаційній війні Юрій Пінчук 06.09.2024 12:30
- Щодо впливу кадрових змін на приватизацію спиртової галузі Віталій Жадобін 06.09.2024 12:20
- Як визначити ефективність роботи PR відділу? Олександр Висоцький 06.09.2024 09:35
- Право іншого учасника провадження на апеляційне оскарження того самого рішення Євген Морозов 06.09.2024 09:22
- Го – більше, ніж гра. Стратегічне мислення на часі Володимир Костерін 05.09.2024 22:16
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК Ігор Калініченко 05.09.2024 18:02
- Зупинення провадження у справах про адмінправопорушення із застосуванням ст. 335 КПК 790
- Українське телебачення – живий організм у цифровому світі 461
- Сила закону: як через суд вдалося скасувати незаконний наказ про мобілізацію 228
- Судова практика застосування частини 3 статті 333 КПК України 190
- "Чорна скриня" оборонних закупівель: чому закупівлі військових частин потребують змін 163
-
OnlyFans виплатила власнику українського походження $1 млрд дивідендів
Бізнес 8487
-
Що подивитись у кіно. Три новинки тижня
Життя 4082
-
Найкрасивіші гори Європи для осіннього відпочинку — фото
Життя 2904
-
Будівництво укриттів. Влада Київської області розірве контракти з ненадійними підрядниками
Бізнес 2688
-
Боротьба з ухиленням від податків чи монополізація. Чому провайдерів виганяють із ФОП
Бізнес 2626