Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
24.12.2021 14:29

Як вплинув на малий бізнес другий рік пандемії?

Менеджер проєкту Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації

Як рік почнеш, так його і проведеш. З перших тижнів 2021 в країні був оголошений жорсткий карантин. Так і вийшло, що рік пройшов під знаком пандемії, яка вплинула і продовжує впливати на малий бізнес.

 Якщо говорити про вплив на фінансові показники, то за перші 9 місяців 2021 року близько половини підприємців частково відновили свій дохід – 48%. Водночас 28% так і не вдалося відновити докарантинний рівень доходів, 7% почали заробляти більше, а 17% відзначили відсутність впливу карантинних обмежень на їх доходи. Це результати останнього опитування Європейської Бізнес Асоціації, які свідчать про деяке покращення ситуації. Карантин став більш передбачуваним, його почали впроваджувати за «принципом вакцинації», що дозволило малому бізнесу з щепленим персоналом далі працювати. Звичайно, є свої складнощі, але більшість підприємців все ж адаптували роботу до протиепідемічних правил.

Так, цьогоріч посилився тренд на безготівкові розрахунки. На думку третини опитаних ФОПів, зростання частки «безготівки» в їхньому бізнесі відбулося саме під впливом карантину. Наразі 66% підприємців отримують більше половини своїх надходжень в безготівковій формі.

Актуальною залишається проблема залучення коштів для розвитку бізнесу. В цьому мала допомогти програма «Доступні кредити 5-7-9%», але не все пішло за планом. У відповідь на пандемічні виклики програму розширили і вже як два роки її використовують для підтримки бізнесу. За даними Кабміну, станом на кінець листопада із загальної суми виданих коштів 31% пішли на реструктуризацію заборгованостей та 57% на покриття постійних витрат –  22,6 млрд та 42,1 млрд грн відповідно. Лише 12% були спрямовані на фінансування інвестиційних проєктів, а саме 8,8 млрд грн. Оскільки програма не відповідала своїм початковим цілям, у серпні цього року навіть було підняте питання на рівні НБУ щодо її згорнення. До такого радикального кроку не вдалися, адже все ж програма є корисною для бізнесу, завдяки ній було збережено близько 172 тисяч робочих місць. Водночас необхідно усунути певні недоліки, наприклад, через спрощення умов участі та удосконалення механізмів державних гарантій. Наразі процент тих, кому відмовили є досить великим (а незацікавлених ще більше). Так, лише 6% учасників проєкту Unlimit Ukraine змогли успішно отримати кредит за цією програмою.

Не все ідеально також з державною програмою «Допомога працівникам та ФОП – 8000 грн», яка була впроваджена на початку року. На думку 84% малих підприємців, сума у 8000 грн є недостатньою для компенсації збитків від карантину. Водночас 36% опитаних нами ФОПів все ж взяли участь в програмі, але з них 15% не отримали обіцяну допомогу станом на кінець вересня. Проблема могла виникнути у зв’язку з невірно вказаним банківським рахунком. У такому випадку можна повторно звернутися через сервіс «Дія» для уточнення реквізитів – така можливість з’явилася на початку грудня.

Окремо слід відзначити, що за рік зросла кількість державних послуг, доступних малому бізнесу онлайн. Зокрема, на платформі Дія для ФОПів створили можливість сплачувати податки, подавати декларації, оформлювати довідки, засвідчувати документи електронним підписом та навіть ставити собі push-нагадування про заборгованість. Водночас не все працює ідеально, при використанні цих сервісів підприємці стикаються з багатьма технічними проблемами. Загалом, диджиталізація є позитивним моментом – 10% підприємців вважають це формою підтримкою від держави, але за умови, що сервіси реально працюють та полегшують життя бізнесу.

Зі своєї сторони, малий бізнес теж активно диджиталізується – переходять до продажів онлайн та електронних маркетплейсів (напр. Amazon, ETSY, Shopify чи eBay). Так, за період пандемії кількість українських продавців на платформі eBay збільшилася на 15% і наразі їх зареєстровано більше 11 тисяч. Кожні 20 секунд там продаються українські товари від малого бізнесу, тож eBay  більш ніж зацікавлений допомагати підприємцям з України експортуватися за кордон. Зокрема, цього року eBay та Укрпошта за підтримки Європейської Бізнес Асоціації запустили програму для розвитку експортної діяльності малих та середніх підприємств.

З першого погляду може здатися, що другий рік пандемії не надто відрізняється від першого. Ті ж самі тренди, виклики та проблеми. Водночас змінилося ставлення підприємців до ситуації - більшість з них знайшли свій шлях подолання кризи. Тож сподіваємося, що цей позитив накопичуватиметься і наступного року відбудеться повноцінне відновлення бізнесу та повернення до звичного режиму роботи.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи