Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.07.2016 12:05

«Нафтогаз» на порозі структурної реформи

Експерт з питань енергетики Інституту суспільно-економічних досліджень

Кабінет міністрів затвердив план реструктуризації НАК «Нафтогаз України». Згідно з намірами уряду, буде створено дві нових компанії. Одна спеціалізуватиметься на транспортуванні, а друга – на зберіганні газу.

Дискусіяна тему майбутнього «Нафтогазу» тривала не один місяць. У різних державнихструктурах були свої ідеї. Деякий час тому Міністерство енергетики та вугільноїпромисловості, а невдовзі і «Нафтогаз» презентували кожен своє баченнявідокремлення. Крім цього, свої пропозиції підготувала компанія EconomisConsulting Associates LTD. Підтримку цим процесам надавали ЄС та Світовий банк,а деякі питання узгоджувалися з Енергетичним співтовариством.

 

У підсумку Кабінету міністрів підтримав об’єднануконцепцію реформування «Нафтогазу», у якій знайшли місце пропозиції всіх трьохрозробників плану. Але переважно – від Міненерго.


GAS-01_a.jpg


Отже, згідно з рішенням уряду, буде створено двадержавних акціонерних товариства: АТ «Магістральні газопроводи України» та АТ«Підземні газосховища України». Управління ними здійснюватиме Міненерговугілляна підставі статуту та положень про наглядову раду та правління. Німагістральні мережі, ні підземні сховища не підлягатимуть приватизації умайбутньому та обліковуватимуться на балансі цих нових підприємств. Крім майнанові компанії отримують «у спадок» кредитні зобов’язання «Нафтогазу» та йогодочірніх компаній.

 

ПАТ «Укртрансгаз» залишатиметься у підпорядкуванні«Нафтогазу» й займатиметься старими боргами та неліквідним майном компанії івсіх його підрозділів, а також мало привабливими з точки зору бізнесу підземнісховища газу залишаться цим «старим» операторам ГТС.Зазнаєзмін лише структура управління ПАТ «Укртрансгаз». НАК створить наглядову раду з5 осіб. Трьох призначатиме «Нафтогаз», а двоє матимуть статус незалежних. Їхобиратиме комітет з призначення керівників особливо важливих для економікипідприємств.

 

Сертифікацію оператора газотранспортної системи для АТ«Магістральні газопроводи України» надасть НКРЕКП після розгляду відповідного запиту.Створення цієї компанії відповідно до плану має завершитися до кінця 2016 року.

 

Все це має відбутися протягом 60 днів після датинабрання чинності остаточних рішень по суті арбітражних справ між «Нафтогазом»і «Газпромом». Цей розгляд триває при Арбітражному інституті Торгової палатиСтокгольма. І в серпні має стати відомо про дату розгляду справи.

 

Інша «дитина» НАКу – АТ «Підземні газосховища України»(ПГУ) – за планом має народитися 2017-го року. Міненерговугілля разом з МЕРТ маютьвже найближчим часом спільними зусиллями здійснити комплексний аналіз всіхгазосховищ і визначити найбільш ефективну модель використання підземнихгазосховищ та подати її на погодження до секретаріату ЕнергетичногоСпівтовариства. Тобто, ліквідні сховища перейдуть до нової компанії а неліквідбуде у «Укртрагсгазу».

 

План ефективного використання сховищ газу, погодженийз Енергетичним співтовариством і затверджений ним, повинен бути у Кабміну до 1серпня…

 

Передача підземних газосховищ новій компанії, як і упопередньому випадку, має бути здійснена протягом 30 днів після набраннячинності остаточних рішень Стокгольмського арбітражу.

 

Міністерство, регулятор та Антимонопольний комітет спільноз експертами секретаріату Енергетичного Співтовариства до 1 листопада маютьрозробити умови та порядок концесії майна, яке використовується длятранспортування і зберігання газу, і не підлягає приватизації.

 

На наш погляд, обрана модель реформування «Нафтогазу»- оптимальна для держави. За новими структурами закріплений статус державнихАТ, а отже Україна зберігатиме повний контроль за їхньою діяльністю. І, як ужевідзначалося, МГУ та ПГУ не можуть бути приватизовані. Це особливо актуально натлі розмов про відкрите чи приховане відчуження держмайна стратегічної галузі.

 

Сьогодніголовне операційне питання – дата розгляду суперечки між «Нафтогазом» та«Газпромом» у Стокгольмському суді.  Якщосправді, як очікується, до кінця року відбудеться розгляд справи, то за місяць-двапісля рішення нові підприємства уже мають запрацювати.

 

Водночасхотілося б звернути увагу на ще один аспект. Відповідно до плану передбачаєтьсяпровести аналіз матеріальних-технічних, людських та інших ресурсів ПАТ«Укртрансгаз», з метою того, що потрібно буде розділити як людей так і майно. Урозпорядженні нових структур буде друга у Європі за протяжністю газотранспортнамережа, та привабливі підземні газосховища. У Укртрансгазу залишиться меншпривабливий актив. Далеко не все працівники оператора ГТС будуть запрошені внові компанії, і вони це прекрасно розуміють. З таким настроєм з незвички важкоїм буде працювати в найближчий рік. Будь-яке відхилення від плану, чинепродумане рішення може призвести до непередбачених ситуацій. Тому вартозакликати усі сторони, що будуть надалі прямо чи опосередковано брати участь вреформуванні галузі, зважати на те,  щоці структури, які виконують аж надто стратегічно важливу функцію.

Відправити:
Теги: нафтогаз
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи