Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.08.2023 13:23

Цифровий рубль і росія, спроба обходу санкцій чи приховування гіперінфляції

Адвокат. Голова Комітету з примусового виконання рішень Національної Асоціації адвокатів України

Давайте проаналізуємо, що справді стоїть за цією активізацією і чи допоможе це обійти санкції.

Агресор заявив про створення цифрового рубля, тобто CBDC, що начебто, допоможе економіці розвиватися швидше, а бізнесу проводити розрахунки уникаючи санкційні обмеження.[1]

Давайте проаналізуємо, що справді стоїть за цією активізацією і чи допоможе це обійти санкції.

І чи саме санкції призвели до «зміни курсу кремля». 

Почнемо, з того, що міжнародне регулювання віртуальних активів чітко поширює на операції з віртуальними активами вимоги, щодо запобігання відмиванню коштів. Тобто усі ті суворі міжнародні обмеження та вимоги поширюються і на гроші і на Віртуальні активи.

Ще жовтні 2018 року FATF прийняла зміни до своїх Рекомендацій, щоб чітко пояснити, що вони застосовуються до фінансової діяльності, що стосується віртуальних активів, а також додала два нові визначення у Глосарії, "віртуальний актив" (VA) та "постачальник послуг віртуальних активів" (VASP).  Змінена Рекомендація 15 FATF вимагає, щоб VASP були врегульовані для боротьби з відмиванням грошей та боротьби з фінансуванням тероризму (ПВК / ФТ), ліцензовані або зареєстровані та підлягали застосуванню ефективних систем моніторингу або нагляду. 

У червні 2019 року FATF прийняла пояснювальну записку до Рекомендації 15 для подальшого роз'яснення того, як повинні застосовуватися вимоги FATF щодо ПД та ПДП, зокрема щодо застосування підходу, заснованого на оцінці ризику (ППР), щодо діяльності або операцій ПДП та ПДП; нагляд або моніторинг VASP для цілей протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму; ліцензування або реєстрація; запобіжні заходи, такі як примусове ставлення клієнтів, ведення документації та звітування про підозрілі трансакції, серед іншого; санкції та інші заходи правозастосування; та міжнародне співробітництво.

Рекомендації FATF які, зокрема імплементовані в законодавство України Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 19.12.2020 року, ще більш жорстко встановлюють вимоги щодо ідентифікації та верифікації контрагентів та змісту їх операцій.

Таким чином, поширення вимог щодо ідентифікації та верифікації контрагентів ринку віртуальних активів є загальноприйнятим, обов’язковим і ця аксіома не дискутується.

 Але ця норма поширюється на «цивілізований світ». 

Нецивілізований же світ, щоб вижити в умовах блокування розрахунків вимушений обходити санкції, придумуючи для цього «шлюзи», «міксери» та інші форми маскування та підміни змісту і сторін транзакції.

Якщо вести мову, про механізми обходу санкцій, то вбачається за можливе, що обхід може здійснюватися наступними шляхами:

Приховування беніфіціара віртуального активу чи транзакції,

Розпорошування транзакції на десятки чи сотні незначних транзакцій,

Ігнорування вимог щодо фінансового моніторингу та запобігання відмиванню та легалізації коштів здобутих злочинним шляхом (формальне виконання таких вимог),

Підміна беніфіціара на неіснуючу особу (використання «сплячих віртуальних гаманців») або на оформлення транзакції «на фунта». 

Після збройної агресії Росії 24.02.2022 року питання ефективності ідентифікації та контролю над суб’єктами транзакцій з віртуальними активами, набули нового значення, тому що міжнародні економічні санкції, накладені на механізми фінансових ринків стали обходитися учасниками крипторинку з російськими «коріннями».

Одним з перших, офіційне попередження учасники крипторинку отримали від Американського регулятора  FinCEN Immediate Release (Термінове повідомлення від 07.03.2022) (Мережа боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) [2] «Хоча масштабне ухилення від санкцій з використанням конвертованої віртуальної валюти (CVC) урядом, таким як Російська Федерація, не обов’язково є практичним, обмінники CVC, адміністратори та інші фінансові установи можуть спостерігати спроби або завершені транзакції, пов’язані з гаманцями CVC або іншу діяльність CVC, пов’язану з санкціями. російські, білоруські та інші афілійовані особи. Крім того, FinCEN нагадує фінансовим установам про небезпеку, яку несуть пов’язані з Росією кампанії-вимагачі. Усі фінансові установи, включно з тими, хто бачить потоки криптовалюти або CVC, такі як обмінники та адміністратори CVC, повинні швидко виявляти та повідомляти про підозрілу діяльність, пов’язану з потенційним ухиленням від санкцій, та проводити відповідну оцінку клієнта з урахуванням ризиків або посилену належну перевірку, якщо потрібно. Фінансовим установам також рекомендується повною мірою використовувати повноваження щодо обміну інформацією, передбачені Розділом 314(b) «PATRIOT Act США.»».

Таким чином, здійснено інформаційне попередження учасників ринку, про необхідність контролю над операціями та нагадування про поширення застосування до операцій з криптоактивами вимог Розділ 314(b) «Закону США «Про патриотизм» який: «дозволяє фінансовим установам, надіславши повідомлення до Міністерства фінансів Сполучених Штатів, обмінюватися інформацією один з одним, щоб виявляти та повідомляти федеральному уряду про діяльність, яка може включати відмивання грошей або терористичні дії.»[3]

 В той самий час, експерти віртуального ринку висловлюють скептицизм, щодо ефективності та реальності обходу санкцій, за умови дотримання вимог місцевих регуляторів щодо фінансового моніторингу та обміну інформацією з державними органами.

Спроби російського бізнесу та влади створити власні сурогатні платіжні засоби та крипто-біржі[4], викликали неоднозначну реакцію з боку світової спільноти [5] та контрзаходи від законодавчої влади США (як основного санкційного агрегатора).

Розглядаючи питання виконання вимог щодо ідентифікації суб’єктів, слід враховувати і технічну сторону блокчейн технології, яка дозволяє відслідковувати усю історію транзакцій в коді блокчейна. Тому суто технічне питання, щодо цифрового рубля і його роботи на централізованих площадках , може таки створити шпарину для обходу санкцій. Бо, встановлений правовий режим регулювання ідентифікації клієнтів передбачає перевірку особи за санкційними списками за відкритими джерелами, зокрема в Україні це переліки Національного банку України[6], розміщені на офіційних ресурсах, як і аналогічні повні переліки розміщені на ресурсах Казначейства Сполучених Штатів Америки,[7] а санкційні списки ЄС в єдиній базі законодавства ЄС[8]. В той час, як російські провайдери і ті іноземні надавачі послуг віртуальних активів, які приєднаються до російських шлюзів, навряд чи будуть виконувати вимоги і проводити верифікацію. Російський CBDC може бути створений саме для обходу санкцій і невиконання вимог міжнародного законодавства.

Будь-який з операторів віртуальних платіжних послуг, крипто-біржа, крипто-обмінник, що діє в рамках правового поля ЄС, США, Канади, Японії зобов’язаний відслідковувати і ідентифікувати походження віртуального активу та його беніфіціарів, чого не скажеш про російський ринок та його сателітів.

З іншого боку, обхід санкцій через, віртуальні активи є скоріш нелегальним «обходом закону» ніж неврегульованими питанням, бо саме законодавчо це питання врегульоване досить добре. Невиконання санкцій учасниками крипторинку, з огляду на діюче міжнародне законодавство та законодавство країн, в яких здійснюється діяльність крипто-ринків, є звичайним порушенням вимог по фінансовому моніторінгу та порушенням ліцензійних вимог у сфері діяльності з віртуальними активами, тому російській CBDC однозначно буде затребуваним в «сірій» та «чорній» зоні крипторинку де немає регулювання або нагляд є формальним.

Однозначо, має викликати реакцію міжнародних та національних інституцій і випуск стейблкоінів, що можуть мати в «корзині» цифровий рубль, бо формально такий VA може і не бути російським, мати лише «відсилання до еквіваленту вартості», але справді слугувати інструментом обходу санкцій і користуватися попитом серед осіб, що мають на меті обійти санкції.

На початку збройної агресії думки експертів, щодо неможливості використання російськими суб’єктами крипторинків для обходу санкцій одностайні. Зокрема, на думку Арі Редборд з TRM labs, (компанія що займається відстеженням та безпекою блокчейну). «Вісімдесят відсотків його (Росії) щоденних валютних операцій і половина його міжнародної торгівлі здійснюються в доларах.

«Дуже важко перемістити велику кількість криптовалют і конвертувати їх у придатну для використання валюту. Росія не може використовувати криптовалюту для заміни сотень мільярдів доларів, які можуть бути потенційно заблоковані або заморожені». [9]

Експерт ринку – Виконавчий директор BTC.TOP Цзян Чжуер, дотримується тієї ж точки зору: «Він заявив, що криптовалютний ринок не в змозі «переварити» весь обсяг зовнішньоторговельного обороту РФ ($789 млрд у 2021 році).»[10]

Хоча в той же самий час, ми бачимо, що санкцій частково обходяться, і виведені (в тому числі) через віртуальні активи кошти використовуються для закупівлі того ж самого обладнання для дронів і фінансування незаконних збройних формувань.

На мою думку, російська машина зрозуміла перспективність CBDC саме для крипторозрахунків, бо ресурсна економіка має отримувати підпитки фінансами з зовнішніх ринків, які через санкції суттєво зменшилися. 

Питання друге, це саме механізм використання CBDC. Я середині країни, як неконтрольованого «друкарського верстату». Якщо грошові знаки, цінні папери, безготівкові кошти, електроні гроші завжди забезпечуються, хоча б формально нормативами центробанків та емітентів, то з крипто-активом, який емітується державою-агресором, що є заблокованою до міжнародних фінансових ринків є питання.

Реальна російська  інфляція у 47%, що приховується статистичною у 16% [11] стимулює уряд агресора до безкарного нарощування грошової маси, що з одного боку стимулює споживання на внутрішньому ринку, з іншого дає змогу «переводити економіку на військові рейки» фактично «заливаючи» підприємства військово-промислового комплексу грошовими ресурсами. Тому введення, ще й «безконтрольного», з точки зору класичного державного банкінгу,  CBDC однозначно буде користуватися попитом, особливо серед середнього класу, що масово емігрує з росії, і вимушений виводити статки (детально в дослідженні Henley Private Wealth Migration Report 2023)[12]. Отримавши CBDC росія отримає величезний важель для «сірого» ринку крипти і одночасно, «новий друкарський станок», що остаточно дасть можливість «друкувати рубль» в обсягах які важко буде контролювати західним аналітикам, хоча б навіть з метою оцінки ефективності санкцій. 

На останок, невеличке резюмування. Війну виграє найтехнологічнійша та найсильніша система. Санкції працюють,  повільно знекровлюючи агресора, але система на те і система, щоб адаптуватися і тому російська влада шукає нові економічні важелі. Від того як швидко ми і союзники зможемо цим важелям протиставити нові санкції, нові ефективні контрзаходи, залежить, скільки днів буде тривати збройна агресія. CBDC однозначно надасть російському двигуну нову порцію, якщо не палива, то повітря, але в наших силах як і зупинити цей процес, так і використати його на нашу користь.[1] Russia to Start Testing ‘Digital Ruble’ CBDC in August Barring Putin's Veto - Decrypt

[2] FinCEN Immediate Release (Термінове повідомлення від 07.03.2022)

[3] Офіційний ресурс. Мережа боротьби з фінансовими злочинами (FinCEN) США

[4] Василь Суслов. ForkLog он-лайн видання.20.03.2022 

[5] Ben Bartenstein and  Allyson Versprille 28.02.2022. Bloomberg.

[6] Офіційний ресурс Національного банку України

[7] Офіційний ресурс Казначейства США

[8] Офіційний ресурс ЄС

[9] Радміла Сулейманова. Онлайн-видання «Аль Джазіра»  01.03.2022 

[10] Роман Петров. ForkLog он-лайн видання.28.02.2022

[11] Реальна інфляція в росії виявилася в 5 разів вищою за офіційно озвучену | Mind.ua

[12] Private Wealth Migration 2023 | Press Release | Henley & Partners

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи