Криптовалюта – дивний предмет, ніби він є, а ніби і нє...
Україна – в топ-10 світового рейтингу операцій із криптовалютою.
Для багатьох українців криптовалюта сьогодні – це не лише спосіб оплати за товари та послуги, але й досить прибуткові інвестиції.
І поки українські парламентарі активно то виводять з тіні мікробізнес, встановлюючи РРО, то запроваджують податки для власників паїв, найбільш далекоглядні українці вже активно заробляють на криптовалюті, при цьому – увага – абсолютно нічого не платять державі.
Як же так вийшло? - спитаєте ви.
А все дуже просто. Законодавство України не містить поняття криптовалюти, тож і платити податок з доходів від операцій з тим, чого не існує, українці не поспішають.
Як платіжний засіб криптовалюта визнана в Японії, Швеції та Німеччині. А Сальвадор в минулому році взагалі став першою країною в світі, де біткоїн є офіційним засобом платежу нарівні зі звичайною валютою, тож тепер ціни там вказані не лише в доларах, але й в біткоїнах.
У Болгарії криптовалюта визнана фінансовим активом, а наш північний сусід Білорусь дозволила проводити обмінні операції з криптовалютою, також її можна вільно купувати, продавати та передавати у спадок.
Польша дозволила майнинг криптовалют – за умови, що постачальники віртуальних послуг пройдуть відповідну державну реєстрацію. У Російській Федерації криптовалюта вже визнана офіційним засобом платежу, інвестицій та накопичень. Фінляндія теж дозволила діяльність з майнингу та обміну криптовалют, визначивши операції із криптовалютами приватними, при цьому не забула ввести податок на операції з криптовалютами.
«Всесвітній гаманець» Швейцарія теж не пасе задніх – прирівняла криптовалюту до іноземних валют, обклала податком всі операції з криптвалютою.
Найбільший державний інвестор світу, Норвегія, до 2020 року розглядала криптовалюту виключно як товар, і всі операції з нею оподатковувала ще й ПДВ, але врахувавши тенденції та рекомендації ЄС, звільнила операції з криптовалютою від ПДВ.
В США криптовалюту визнають поки що лише як цифровий цінний папір, який можна використовувати як спосіб інвестування або накопичення.
Бангладеш та Болівія взагалі заборонили будь-які операції з криптовалютою. А от Киргизстан, Індонезія та Хорватія, хоч і не визнають криптовалюту офіційним інструментом розрахунків, проте обіг та операції з нею не забороняють.
А що ж Україна?
Незважаючи на всі ці світові тенденції, в Україні не лише відсутнє будь-яке законодавче визначення криптовалют, але й фактично відсутні податки на такий вид інвестиційного доходу як операції з криптовалютою. А майнінгом можна займатись без обмежень, заборон та регулювання...
І хоча ряд нормативних актів, зокрема Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 28.04.2020, надає визначення віртуальному активу, яким в тому числі є й криптовалюта (п.13 ст. 1).
Віртуальний актив – цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати, і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.
В той же час, Закон України «Про запобігання корупції» від 26.10.2014 (п.6 ст. 46) визначає обов’язок задекларувати нематеріальні активи, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї, у тому числі об’єкти інтелектуальної власності, що можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті, а також криптовалюти. До відомостей щодо нематеріальних активів включаються дані про вид та характеристики таких активів, вартість активів на момент виникнення права власності, а також про дату виникнення права на них.
На фоні цього всього ще й ГУ ДПС у Дніпропетровській області надало індивідуальну податкову консультацію № 1689/ПК/04-36-33-02-07 від 04.12.2019, де зазначило, що криптовалюта є базою оподаткування, а доходи фізосіб-резидентів від операцій купівлі-продажу з криптовалютою підлягають оподаткуванню за загальними правилами сплати податків фізичними особами, тобто ПДФО 18% та 1,5% військового збору.
Думаю, про інвестиції в NFТ, метавсесвіт і токени наші можновладці навіть не здогадуються… Або ж роблять вигляд що не в курсі, поки українці вже й там заробляють.
Так і живемо. Поки депутати намагаються в каламутній воді піймати карася, акули вже давно заробляють мільйони на просторах інтернету.
Далі буде...
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 205
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 180
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 114
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 6931
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 6793
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5884
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3325
-
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн
3228