Як живе село із наймолодшим в Україні сільським головою
Як живе село із наймолодшим в Україні сільським головою
«В селі має бути атмосфера родини, треба бути більш відкритим, ставитися до всіх як ти відносишся до родичів у сім’ї… необхідно постійно піднімати індекс щастя», - впевнений Артем Кухаренко.
Йому було 22 роки, коли у жовтні 2015 року маленьке село Подільське, що на Черкащині, обрало його сільським головою. Обіймає він цю посаду вже понад 4 роки. До речі, паралельно працює вчителем історії в місцевій школі.
В управління Артему дісталось типове українське село із браком фінансових ресурсів та застарілою інфраструктурою. Отже, і роботу свою він розпочав із типових, але важливих справ. За перший рік спільними зусиллями з районною радою було зроблено державну дорогу та вуличне освітлення, починаючи з документації і закінчуючи проведенням робіт з підключення.
В громаді провели капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту. Створили умови для централізованого вивозу сміття, яке тепер вивозять 2 рази на місяць. Надихнувшись важливістю піднятого у громаді питання, ініціативна група молодіжної ради організувала роздільний збір сміття - збирає скло і пластик окремо.
Наболілою проблемою для села був маршрут перегону великої рогатої худоби, тому великим досягненням мешканці Подільського вважають його зміну. На місці, де був вигін та болото створили гарний ботанічний сквер, висадивши понад 300 дерев та кущів. Зараз за сквером доглядають. Для забезпечення регулярного поливу створили спеціальні посади. Планується, що через кілька років зона відпочинку може стати центром села.
Успіх в управлінні громадою Артем вбачає в постійній комунікації та співпраці з мешканцями. «Головне – бути правдивим!», зазначає голова. Він має свій власний Телеграм канал, створив різні групи у Вайбері відповідно до інтересів мешканців. Свій ранок Артем розпочинає з привітання «Доброго ранку!» та пропозиції, наприклад, «Приходьте всі поливати парк».
Він активно користується соціальними мережами Фейсбук та Інстаграм. Вагомий вплив вбачає у сюжетах найбільших телеканалів України. Використовує їх навіть для підготовки Звіту перед громадою - робить відео нарізки, тому що «Наше село – зіркове!».
Не обходиться у роботі і без випробувань та складнощів. Несподіванкою стало банкрутство асфальтного заводу, якому у цьому році заплатили кошти для придбання асфальту, на жаль, кошти не повернулися.
Справжнім лихом для села стало невеличке торнадо, що пройшлося по селу в липні 2017 року. Подільське тиждень перебувало без енергопостачання, розкрило дах школи та сільської ради, вибило всі вікна у сільській раді, завалило повністю 2 будинки. Односельчани згуртувалися, вийшли та почали швидко виконувати роботи по відновленню та ремонту, проте залізли у борги, по сьогодні виплачують кошти.
Тісну взаємодію та залучення всіх бажаючих мешканців до вирішення місцевих проблем, Артем вважає другою запорукою успіху управління.
Спільними зусиллями мешканці зробили дитячий майданчик. Кошти збирали за допомогою благодійного фестивалю: «Зробимо дитячий майданчик разом», а потім самотужки фарбували та встановлювали.
Другий дитячий майданчик, за рахунок субвенції, встановили влітку у парку.
До речі, практика проведення благодійних концертів прижилася у селі. Так, завдяки залученим від їх проведення коштам навіть ями у селі латають.
Ремонт будинку культури мешканці зробили також самотужки, адже дуже хотіли проводити там реєстрацію шлюбів. «Після проведеного ремонту навіть іноземці почали приїжджати реєструвати свій шлюб. Вони це обумовлюють швидкою реєстрацію - лише за один день, до того ж це відбувається у наймолодшого сільського голови».
Разом із товаришем, Артем започаткував шкільну гру «Я – мер». Зараз гра набирає популярності і в інших населених пунктах. Її ідея полягає у тому, що кожен учень має можливість спробувати себе у ролі сільського голови. Все відбувається у формі гри - створюються команди з 8 осіб, які мають свого очільника, вчителя або когось з керівництва села. Команди мають три завдання, основна їх мета зробити село кращим, чистішим та більш культурним.
Перше завдання – «Чисте село», полягає у тому, що треба командою продумати план дій та розробити такі заходи, що сприятимуть у тому, щоб село стало чистішим, чим більше людей залучено, тим більшим буде бал оцінки. Друге завдання – «Допоможи іншому»: команди знаходять глобальну або мінімальну проблему в громаді або ж якусь обездолену людину, яка потребує допомоги і мають вирішити ці проблеми самостійно. Всі етапи послідовно один із членів команди знімає на відео і потім відбувається презентації проекту. Третє завдання – «Моя мрія», полягає у тому, що команди мають презентувати, що вони хочуть, щоб з’явилося в селі Подільському. Цю мрію сільський голова має реалізувати за рік.
Переможці гри їдуть з сільським головою на море. «У цьому році хотілося всіх дітей підтримати, то і повіз за власний рахунок всі команди на море. Звісно підтримали гарні друзі та партнери, особливо допоміг мій хороший товариш, наймолодший директор школи».
Громада активізує культурне життя. Завдяки спільній роботі громади, депутатського корпусу, виконавчого комітету та меценатів різних рівнів та громадської організації «Озеро так озеро», в громаді проводяться концерти, культурно-масові заходи та різноманітні івенти. Влітку провели 5 концертів, наймаштабніший – на День прапора зібрав понад 1000 осіб. А це більше, ніж взагалі проживає у селі! «Захід був феєричним та фантастичним, ніколи в селі не було стільки людей! На концерт до села з’їхалася молодь навіть з Черкас та інших районів! Все озеро було залите ультрафіолетом, було дуже красиво. Серед гостей фестивалю розіграли путівку на море.»
У цьому році знов планується провести масштабний фестиваль «Озеро так озеро», адже село має бути молодіжним, драйвовим та привабливим для туристів.
Взагалі, плани на подальший розвиток села Артем пов’язує із розвитком промисловості та створенням робочих місць.
«Раніше село було великим виробником м’яса курятини, тому треба довести до логічного кінця юридичні питання і запустити виробництво птиці. Завдяки використанню новітніх технологій на виробництві можна створити у громаді від 30 до 50 робочих місць, це і додаткові фінанси, і розвиток, в тому числі й соціальний.»
Отже, в подальшому Артем планує організувати вирощування птиці. В селі є всі можливості для створення великої ферми з вирощування птиці та переробки м’яса. Багато людей працюють на Миронівській птахофабриці, що належить компанії «Наша Ряба» та приносить гарний дохід від ПДФО у бюджет району. Виробництво знаходиться за 75 км від села, але через часті зупинки люди витрачають занадто багато часу на дорогу, близько трьох годин в одну сторону. Тому необхідно залучати підприємців та створювати робочі місця.
Артем вирішив надати згоду на об’єднання села Подільське в Новодмитрівську сільську об’єднану громаду з центром в селі Нова Дмитрівка. Подільське – село з найменшою кількістю населення (кількість населення – 753 особи), з найменшим бюджетом, тому не може бути центром громади, у зв’язку з логістичним розташуванням та економічною недоцільністю. До речі, Артем планує подати свою кандидатуру на голову ОТГ. «Якщо люди підтримають, значить я заслуговую на це, якщо ні, значить я п’ять років погано працював. Я молодий, амбітний, якщо зараз не ризикувати і не подавати, то коли тоді?»
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева вчора о 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський вчора о 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер вчора о 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як зруйнувати країну 254
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 191
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 184
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 21128
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 11946
-
Прохідницький щит для будівництва метро в Києві привезуть на початку 2026 року
Бізнес 5287
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 4776
-
Рада скасувала старий Господарський кодекс: які наслідки для бізнесу
Думка 3278