Залізничні лікарні потребують інвестора
«Почніть робити те, що потрібно. Потім робіть те, що можливо. І ви раптом виявите, що робите неможливе» – Св.Франциск Асізський
В нашому суспільстві прийнято вважати будь-які зміни обов’язково чимось поганим. Хоча, досить часто, зміни викликані часом та обставинами. Те що працювало 5 років тому, не буде працювати зараз, тому що уже застаріло. Світ змінюється шаленими темпами.
Залізничні лікарні, потребують модернізації приміщень та обладнання, інвестиції коштів в інфраструктуру. В попередніх публікаціях я підводила підсумок проробленої роботи нашою командою за півтора роки. Настав час поговорити про актуальні виклики найближчого майбутнього.
На сьогоднішній день залізничні лікарні дуже сильно програють муніципальним закладам. В першу чергу, в оперативності прийняття рішень. Для прикладу, щоб закупити шприци чи маски, або навіть туалетний папір, наші заклади повинні сформувати замовлення, після цього підготувати тендерну пропозицію. А вже далі документи потрапляють в Укрзалізницю на розгляд відповідним департаментам та відбувається оголошення тендеру. Загалом процедура закупівлі займає приблизно 2 місяці, і це за найбільш сприятливих умов. А в медицині деколи немає навіть 2-ох годин. В минулому році у нас протягом 4 місяців взагалі не було можливості проводити закупівлі, через дії попереднього керівництва. Натомість, муніципальні клініки мають можливість більш оперативно вирішувати свої проблеми.
Влітку цього року в Дніпрі та Харкові підвальні приміщення наших лікарень було затоплено водою. Після дослідження спеціалістами та установлення причин аварії, вердикт такий, що потрібно повністю міняти комунікації. Воно й не дивно, адже після побудови закладів, ремонт комунікацій майже не проводився. Де шукати ці кошти ніхто не скаже. Багато хто надіється, що воно й надалі буде якось працювати
Затоплене підвальне приміщення ХКЛ1, 2021 р.
З року в рік фінансування залізничних медичних закладів зменшується. Така ситуація зовсім не дивна, тому що Укрзалізниця повинна, в першу чергу, забезпечувати перевезення вантажів та пасажирів, вкладати кошти в модернізацію рухомого складу. Але якщо ми продовжуємо залишатися в структурі, то медичним закладам рано чи пізно потрібно буде приділити увагу.
В проекті бюджету на наступний рік закладена мінімальна зарплата лікаря на рівні 20 тисяч гривень. Міністр охорони здоров’я уже повідомив про це. Відповідно, нашим спеціалістам теж потрібно буде піднімати рівень оплати праці. Бюджет ЦОЗу на 2021 рік повинен бути на рівні 2 мільярдів гривень. Це кошти, які підуть виключно на оплату праці, не враховуючи інвестиції, яких потребують наші лікарні. З кожним роком нам все важче буде конкурувати на ринку надання послуг без модернізації наших лікарень.
Той стан справ, який сьогодні в Укрзалізниці, загалом не дозволяє говорити про великі капіталовкладення в галузеву медицину найближчими роками. Кабінет міністрів України затвердив стратегію АТ «Укрзалізниця» на 2019 – 2023 роки. Згідно з цим документом, всі непрофільні активи, якими володіє «Укрзалізниця», повинні бути продані на аукціонах. Лікарні теж підпадають під визначення непрофільних активів і тому в них також з’явиться приватний інвестор. Змінюватися профільна діяльність лікарень не буде, потрібно зберегти професійний колектив та здійснити інвестиції в модернізацію клінік. Можливо, комусь це не подобається, особливо тим, хто постійно спекулював на роботі лікарень, але стратегія - це документ, який порушувати не можна.
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 116045
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 85631
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 20710
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9056
-
За вітраж Тіффані троє учасників торгів змагалися 6 хвилин – його продали за $12,48 млн: фото
Життя 8673