Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
07.02.2018 13:52

Кілька легких думок після запуску Falcon Heavy

Експерт напрямку "Освіта" "Українського інституту майбутнього"

Успішний запуск Falcon Heavy - відкриває нову епоху для комерційного освоєння далекого космосу. а значить на порядок денний питання когорти нових спеціалістів і споживаів. Якими мають бути їх навички. мотивація і система підготовки?

Вчора, аточніше 6 лютого 2018 року, як і мільйони людей у всьому світі (трансляція на youtubeнабрала 10 689 690 переглядів) я спостерігав за тестовим запуском надважкоїракети Falcon Heavy. Я не є спеціалістом в аерокосмічній сфері і у найближчі рокине збираюся на Марс – куди наразі вирушив особистий Tesla Roadster Ілона Маска –та й вряд чи злітаю у космос навіть як турист. Так що ж це мені особисто дає ічому цей запуск так привертає увагу?

По перше – цекрасиво. Видовище двох ракет, які синхронно, секунда в секунду сідають накосмодромі після успішного запуску гідне будь якого перформансу. Так, центральнийрозгінний модуль впав десь в океані. Але мені імпонує тонка (само)іронія ІлонаМаска, який на панель приладів свого космічного вто вивів напис «don’t panic». Зрештоювін вміє робити висновки із таких ситуацій.

По друге, я аналізуюпроцеси у царині освіти, виходячи з того, що навчання має готувати людей домайбутнього – бути його активними співтворцями. Отже вивчаю як на освітувпливають інновації , а отже –і навички, що стають необхідними як з появоюнових технологій, так і нових соціальних відносин.

Одним ізвикликів на шляху до майбутнього є перенаселеність планети і вичерпуванняприродніх ресурсів на ній і наростання конфліктів. Амбіція Ілона Маска та йогокомпанії SpaseX – зробити людство міжпланетним видом. І він зі своєю командоюпри підтримці величезної кількості людей з різних країн вперто рухається доцієї мети. Справжньою революцією в освоєнні космосу стало повторне використанняракетоносіїв. Скажімо, у польоті Falcon Heavy було задіяно розгінні блоки, яківже до того двічі використовувалися. Загалом цей запуск оцінено у 90 млн. $  при розрахунковому корисному навантаженні 64тони. Для порівняння старт SLS Block I, що наразі проектується NASA попередньооцінено у 500 млн. $ з корисним навантаженням 70 т. Ну а запуск Saturn V свогочасу коштував США 1160 млн.  $. Тобтовартість  виведення вантажів на орбіту здешевлюєтьсяв рази. З такими перспективами подорож до Марсу стає цілком реалістичною з фінансовоїточки зору.

Друга істотнадеталь: інженерний прорив, пов’язаний з багаторазовими космічними апаратами здійсненоприватною компанією SpaceX, яка заснована 2002 р. І це лише одна із сотніприватних ініціатив, яка кардинально змінюють – ні не просто світ, а наше повсякдення.До речі, амбітна програма комерційної аеронавтики є у іншої приватної кампанії BlueOrigin, яка належить засновнику Amazon Джефрі Безосу. А це - вирок складнимбюрократичним процедурам ухвалення рішень, які застосовуються в державнихструктурах та великих транснаціональних корпораціях і карт-бланш для людей з візією,ресурсами і технологіями, гнучким мислення і готовністю до ризикованої, алеперспективної гри. Гри в довгу. Питання часу коли ця хвиля дійде до системиосвіти, яка залишається однією із найзарегульованіших сфер. І не лише в Україні.

Ілон Маск іподібні йому авантюристи – це ще й нова рольова модель для молодих людей. Традиційні регалії і статуси (у тому числі, пов’язані із престижними дипломами)у ній заміщаються спроможністю до самоосвіти, а головне – умінням присвоюватисобі результати власного навчання, ну, і, звісно, - братися за проблеми звисокою вартістю рішення, пропонувати такі рішення і мати силу характеру длятого, щоби підніматися після кожного падіння, робити висновки і рухатися далі.

Для виконаннятаких амбітних програм як побудова і підтримання колоній на Марсі абопротистояння кібербезпекам, «розрулювання» кліматичних аномалій, загалом дляжиття у тербулентному світі потрібні люди, здатні творити тоді, коли звичнірамки ламаються, продуктивно взаємодіяти з іншими навіть у стані конфлікту інадавати змісту своїм діям та думкам. Історик Юваль Ной Харарі вважає, щойдеться про новий вид людства – homo deus. І для цього дуже скоро станутьзатребуваними принципово нові алгоритми навчання, а головне – оцінювання результатівнавчання.

Ну і пропрагматичне і термінове: Україні, а точніше – людям, ініціативам, цілим індустріямварто терміново шукати свою унікальну пропозицію на цьому емерджентному ринкуприватної космонавтики. Наразі наша країна в особі Авіаліній Антоноваексплуатує старі активи як-от Ан-124-100 "Руслан", який був задіянийдля транспортування складових Falcon Heavy з Каліфорнії на мис Канаверал уФлориді. Але час думати про нові пропозиції. У тому числі – з підготовкикадрів. Та поки Маск запускає надважкі ракети і буду в Австралії надпотужні сонячніелектростанції керівництво українських ВНЗ закриває до березня аудиторії черезнизьку енергоефективність. Втім, є когорта студентів, аспірантів, викладачів і дослідників та інженерів, якізамість розбігатися по домівках збираються у таких просторах як NAUHUB і доночі переглядають та обговорюють тестовий політ Falcon Heavy. Щось меніпідказує, що у них вже в роботі протопи, які можна буде запропонувати піонерамміжпланетних перельотів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net