Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
08.04.2020 18:12

Іноземці в Польщі в період пандемії коронавірусу

Партнер Юридичної фірми "Romaniuk & Partners", адвокат, к.ю.н.

Поширення коронавірусу на території Польщі спричинило ряд проблемних питань щодо подальшого легального перебування та роботи тут іноземців

Поширення коронавірусу на території Польщі, введення у зв’язку з цим стану епідемії, обмеження роботи державних органів, спричинило ряд проблемних питань щодо подальшого легального перебування та роботи тут іноземців.

Що робити коли в працівника завершується робоча віза чи дозвіл на роботу в Польщі? Як отримати новий дозвіл чи візу в умовах карантину? Що робити якщо завершуються дні можливого перебування в Польщі в рамках безвізового режиму?

На всі ці питання дав відповідь польський законодавець в прийнятому 31.03.2020 р. пакеті змін на підтримку бізнесу в період коронавірусу.

1. Національна робоча віза. Якщо Ви перебуваєте в Польщі на підставі робочої візи і під час карантину термін її дії завершується, то, в силу нового закону, Ваше легальне перебування на території Польщі продовжується на термін 30 днів з моменту завершення всіх обмежувальних заходів.

Тут варто зауважити, що з початком пандемії, в Польщі було введено спочатку стан епідеміологічної небезпеки, а пізніше стан епідемії. Так от, вказаний вище 30-денний термін рахується з дня остаточного припинення як стану епідемії так і стану епідеміологічної небезпеки.

Важливо також, що термін дійсності візи продовжується автоматично. Не потрібно додатково подавати до держорганів будь-яких документів.

Це важливе нововведення, оскільки під час карантину в Україні консульські установи також призупинили роботу, як і видачу нових віз.

2. Безвізовий режим. Якщо Ви перебуваєте в Польщі на підставі безвізового режиму і під час карантину у Вас закінчуються дні легального перебування, то, за новим законом, Ваше перебування і надалі буде вважатися легальним якщо Ви подасте документи на одержання карти побуту.

Іншими словами, перебування в умовах безвізового режиму понад встановлену кількість днів можлива лише за умови подальшого подання особою документів на карту побуту.

За загальним правилом, подати на карту особа може не пізніше останнього дня свого легального перебування в Польщі. Зараз це правило також зазнало змін. Відтепер подати документи можна до закінчення 30-денного терміну, що рахується з моменту завершення всіх карантинних заходів в Польщі.

Якщо особа протермінує перебування на підставі безвізового режиму та не подасть документи на карту побуту, перебування в Польщі понад дозволені дні буде визнане нелегальним, з всіма відповідними наслідками.

Будь-яких відміток у паспорті, що підтверджували б продовження легального перебування в межах безвізового режиму – не передбачено.

3. Карта побуту. Якщо у Вас під час карантину закінчується термін дії карти побуту в Польщі, то за новим законом, вона буде вважатися чинною ще 30 днів після завершення всіх карантинних заходів в Польщі.

Щодо питання подання документів на карту побуту. Як відомо, ця процедура пов’язана з необхідністю фізичної присутності заявника в управлінні по справах іноземців. В час карантину управління, як правило, не приймають відвідувачів. Відтак чи не єдиною можливістю є подання документів поштою. В таких умовах, обов’язок щодо подачі на карту побуту вважається виконаним в день поштового відправлення документів. Далі, по завершенню карантину, Вам буде призначено дату візиту в управління для зняття відбитків пальців тощо. 

4. Дозвіл на працю для іноземця (zezwolenia na pracę typ A, B, C … або знане в народі як «воєвудське запрошення»). Це звичайний дозвіл на працю, який видається воєводським управлінням у справах іноземців терміном від 1 до 3 років.

Якщо термін такого дозволу завершується в час карантину, то його дія автоматично продовжується до закінчення 30 денного строку після завершення всіх карантинних заходів в Польщі.

Станом на сьогодні, воєвудські управління у справах іноземців здебільшого не ведуть прийом відвідувачів. Тому, якщо Вам потрібно подати документи на отримання дозволу, то найкраще це зробити шляхом поштового відправлення.

Є тут також одна особливість. Управління, в процесі опрацювання подання на дозвіл, нерідко потребує оригіналів деяких документів для огляду з яких робить собі засвідчені копії. Якщо в час епідемії управління не працюватиме, то і розгляд Ваших документів може зупинитися до моменту огляду необхідних оригіналів документів. 

5. Короткостроковий дозвіл на працю (Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowі,  або знане в народі як «освядченя» ). Це дозвіл на працю, який дається іноземцю на термін 180 днів в році.

По аналогії з попередніми випадками, якщо термін дії «освядченя» завершується в час карантину, то такий дозвіл автоматично продовжується і буде чинний 30 днів після завершення всіх карантинних заходів в Польщі. При цьому, відпрацьовані дні після завершення терміну дозволу і до завершення 30-денного терміну після карантину, не враховуються до загальної кількості – 180 днів в році. 

Що також важливо: документи на короткостроковий дозвіл можна подати через спеціальний сервіс в мережі Інтернет. Одержання готових дозволів відбувається так само. Виняток становлять «освядченя» що видаються для отримання віз – їх висилають заявнику поштою.

6. Короткостроковий дозвіл на сезонну роботу (zezwolenia na pracę sezonową). Це дозвіл на працю, який видається в окремих напрямках господарської діяльності, що мають сезонний характер (сільське господарство, туризм тощо) терміном до 9 міс. в році. Порядок його оформлення та дії під час епідемії – аналогічний що і у випадку «освядченя».

Чи можна повернутися на роботу до Польщі під час епідемії коронавірусу?

Як ми вже писали раніше, якщо особа має дозвіл на роботу, вона може в’їхати на території Польщі, на підставі візи чи на умовах безвізового режиму. Однак, така особа підлягає обов’язковому домашньому 14-денному карантину, який де-факто може тривати і 21 день. Штраф за порушення карантину – до 30 000 злотих.

Особа, яка в’їжджає до Польщі повинна заповнити спеціальну форму де вказує свою адресу місця проходження карантину. За цією адресою здіснюється контроль з боку поліції та санітарних служб (щонайменше один раз на добу). При виконанні контролю поширеним є використання мобільного додатку. Особа на карантині реєструється через додаток в спеціальній системі та направляє туди відповідні звіти (селфі та свою геолокацію).

Важливо розуміти, що домашній карантин далеко не завжди завершується після 14 денного терміну перебування вдома. Карантин завершується лише після відповідного медогляду або спливу 21-го дня перебування. Медогляд не завжди проводять вчасно.

Коли завершиться стан епідемії в Польщі? Станом на сьогодні – не відомо. Нормативно, такий стан запроваджено до 10.04.2020 року. Однак, поза сумнівом, він буде продовжений. За прогнозами експертів пік епідемії в Польщі припадатиме на 20-ті числа квітня 2020 року.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]