Навіщо Міністерству оборони власна антикорупційна "інквізиція"?
Замість того, щоб створити за міжнародними зразками військову поліцію з правом досудового розслідування військових злочинів, керівництво МО вирішило створити свій власний антикорупційний орган
Кілька днів тому у парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки заявили, що планують створити робочу групу для напрацювання законопроекту про військову поліцію. На перший погляд – цілком логічний законодавчий крок. Адже питання давнє і потребує вирішення. Ще з 2002 року в ЗС України існує Військова служба правопорядку (ВСП), яка слідкує за порядком в армії, дотриманням військовослужбовцями Статуту Збройних сил. У 2015 році законодавці замислились над реформуванням ВСП у Військову поліцію. Тоді й з‘явився відповідний законопроект №1805 від 21.01.2015, який пропонував сформулювати повноваження військової поліції. «Військова поліція — це військове правоохоронне формування, призначене для забезпечення правопорядку серед громадян України, які є військовослужбовцями, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів (далі — військовослужбовці), запобігання, виявлення кримінальних та інших правопорушень вчинених військовослужбовцями, а також працівниками та державними службовцями МО України і ЗСУ, їх розкриття і припинення, забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів, захисту прав і свобод військовослужбовців та військового майна від протиправних посягань, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам та припиненні протиправних дій військовослужбовців і цивільних осіб на військових об'єктах".
Важливо, що законопроект №1805 планував наділити військову поліцію, окрім стандартних функцій, які притаманні їй у інших країнах світу, ще додатковими повноваженнями.Мова йде про досудове розслідування корупційних злочинів, вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та ЗСУ під час виконання ними службових обов’язків або в розташуванні військової частини чи на військових об’єктах.
Тоді громадськість та експертне середовище заявили, що в такому вигляді законопроект містить чималі корупціогенні фактори. Перший фактор міститься у наданні Міністру оборони України повноважень на свій розсуд визначати чисельність Військовоїполіціїта утворювати структурні підрозділи Військовоїполіціії. А ось другий фактор саме у наданні Військовій поліції права розслідувати корупційні злочини, скоєні працівниками Міністерства оборони, підрозділом якого є Військова поліція. Саме це стало основним «каменем спотикання», через який тоді законопроект так і не прийняли, а прийняття закону про військову поліцію відтермінували на довгі 4 роки.
Всі ці роки в сфері військової юстиції, в принципі, як і у всій правоохоронній сфері царює хаос та повне переплетення повноважень між органами. При цьому жоден з них не відповідає конкретно за той чи інший сектор.Тож що ми маємо?
По-перше, є НАБУ, яке згідно ч.5 ст.216 КПК має широкі процесуальні повноваження щодо досудового розслідування корупційних злочинів, в тому числі вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та Збройних Сил України.
По-друге, маємо ДБР, яке згідно ст.5 Закону «Про ДБР» має повноваження щодо розслідування військових злочинів.
По-третє, маємо ВСП, яка з 2012 року втратила повноваження щодо будь-якого досудового розслідування та практично стала звичайним підрозділом ЗСУ.
По-четверте, маємо проблему, що ДБР й нині повноцінно не запрацювало і по суті під час війни, військові злочини немає кому розслідувати. Тому цю функцію сьогодні намагаються виконувати: Національна поліція, СБУ, органи військової контррозвідки, Військова служба правопорядку ЗСУ.
Тут би новій законодавчій владі взятися за розум та почати виправляти помилки попередників. Але схоже йдуть також хибними стежками і ще більше заплутують структуру правоохоронної системи.
Кілька днів тому новий міністр оборони Загороднюк у власному інтерв‘ю заявив, що Міністерство оборони України подасть законопроект про створення військової поліції,яка… протидіятиме корупції в армії. Пряма мова Загороднюка: "Є всі органи, які необхідні для закриття питання. Ми подаємо закон про військову поліцію, сподіваємося, він пройде. Потрібна нова антикорупційна програма — її треба переписувати."
Замість того, щоб створити за кращими міжнародними зразками військову поліцію з правом досудового розслідування військових злочинів, керівництво Міноборони вирішило створити свій власний, підпорядкований тільки йому черговий антикорупційний орган? Інакше - навіщо туди приплітати повноваження у розслідуванні корупційних злочинів, коли є НАБУ?!
Дуже хочеться вірити, що все це лише заяви про «апетити» певних чиновників, які не будуть втілені у тексті реального закону про військову поліцію. І це вже завдання для профільного комітету Верховної Ради, в рамках якого і створюється аж ціла Робоча група по розробці цього законопроекту. В іншому випадку не уникнути поглиблення хаосу та конфлікту повноважень в антикорупційній та в цілому правоохоронній системі.
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 20879
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 12363
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4071
-
"Колективний бойко" знає, за що зараз бореться
Думка 3690
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3317