Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.07.2014 13:10

Як Міністр юстиції П.Петренко підставив Прем’єр-міністра України

Адвокат, правозахисник

24 липня 2014 року після відставки Прем’єр-міністра України А.Яценюка у інтернет-виданнях з’явилася інформація про те, що тимчасово виконуючим обов’язки глави Уряду буде В.Гройсман.

Текст статті російською мовою – ТУТ.

24 липня 2014 року після відставки Прем’єр-міністра України А.Яценюка у інтернет-виданнях з’явилася інформація про те, що тимчасово виконуючим обов’язки глави Уряду буде В.Гройсман.

Сьогодні ж у пресі було опубліковано і розпорядження Кабінету Міністрів України № 658-р від 24 липня 2014 року «Про тимчасове виконання повноважень Прем’єр-міністра України», яким передбачено, що «у зв’язку із заявою Прем’єр-міністра України Яценюка А.П. про відставку покласти тимчасово виконання повноважень Прем’єр-міністра України на Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Гройсмана Володимира Борисовича».

За наявною інформацію підготовкою відповідного розпорядження займався Міністр юстиції України П.Петренко.

Спробуємо розібратися у законності та обґрунтованості відповідного рішення Кабінету Міністрів України, підготовленого особою, яка відповідає за формування та реалізацію державної правової політики в нашій країні. 

Насамперед необхідно зауважити, що саме по собі оголошення А.Яценюком про свою відставку з посади Прем’єр-міністра України не має наслідком автоматичне припинення його повноважень.

Так, відповідно до статті 15 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Прем’єр-міністр України має право заявити Верховній Раді України про свою відставку. Верховна Рада України розглядає питання про відставку Прем’єр-міністра України не пізніше ніж на десятий день після надходження заяви про відставку, якщо вона надійшла під час чергової сесії Верховної Ради України. Прем’єр-міністр України звільняється з посади з дня прийняття рішення про його відставку на пленарному засіданні Верховної Ради України. Прийняття Верховною Радою України рішення про відставку Прем’єр-міністра України має наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України.

З огляду на це, можна констатувати, що заява А.Яценюка про відставку до прийняття відповідного рішення Верховною Радою України жодним чином не впливає на повноважність Прем’єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України.

Тепер спробуємо проаналізувати у яких випадках обов’язки Прем’єр-міністра України може тимчасово виконувати інша особа.

Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» у разі відсутності Прем’єр-міністра України повноваження Прем’єр-міністра України за його дорученням виконує Перший віце-прем’єр-міністр України або  віце-прем’єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень.

Ключовим у цьому випадку є саме фраза «у разі відсутності Прем’єр-міністра України», яка вказує на підставу для тимчасового виконання обов’язків глави Уряду іншою особою. У нашому випадку не можна стверджувати про відсутність Прем’єр-міністра України, оскільки А.Яценюк не перебуває ні у відпустці, ні у тривалому відрядженні, ні відсторонений від посади, ні його повноваження на цій посаді жодним іншим чином не припинені чи призупинені.

Використане у розпорядженні Кабінету Міністрів України формулювання «у зв’язку із заявою Прем’єр-міністра України про відставку» не є юридичною підставою, яка свідчить про відсутність Прем’єр-міністра України, оскільки як уже було встановлено вище, подання заяви про відставку жодним чином не впливає на статус і повноваження Прем’єр-міністра України.

Враховуючи викладене, можна стверджувати, що для видання розпорядження № 658-р від 24 липня 2014 року «Про тимчасове виконання повноважень Прем’єр-міністра України» відсутні достатні правові підстави.

Крім того, незрозуміло, чому тимчасово виконуючим обов’язки Прем’єр-міністра України було призначено саме Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В.Гройсмана.

Згідно з положеннями частини 4 статті 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» у разі відсутності Прем’єр-міністра України повноваження Прем’єр-міністра України за його дорученням виконує Перший віце-прем’єр-міністр України або  віце-прем’єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень.

Кабінет Міністрів України 12 березня 2014 року прийняв постанову № 69 «Про визначення питань, що належать до компетенції Першого віце-прем’єр міністра України та віце-прем’єр-міністрів України».

Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що у разі відсутності Прем’єр-міністра України його повноваження здійснює Перший віце-прем’єр-міністр України.

У свою чергу додатком № 2 до Постанови передбачено, що у разі відсутності Першого віце-прем’єр-міністра України його повноваження здійснює Віце-прем’єр-міністр України Сич О.М., а у разі відсутності Віце-прем’єр-міністр України Сича О.М. його повноваження здійснює Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Гройсман В.Б.

Необхідно нагадати, що 19 червня 2014 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про звільнення Яреми В.Г. з посади Першого-віце-прем’єр-міністра України».

З огляду на це, враховуючи алгоритм тимчасового виконання повноважень, викладений у Постанові Кабінету Міністрів України, у разі відсутності А.Яценюка його повноваження має здійснювати саме Сич О.М. як особа, яка виконує обов’язки Першого віце-прем’єр-міністра України, але аж ніяк не Гройсман В.Б.

Таким чином отримуємо парадоксальну ситуацію, коли за відсутності достатніх правових підстав Прем’єр-міністр України А.Яценюк припиняє здійснювати свої повноваження, а інша особа призначається тимчасово виконувати його обов’язки, при цьому ще й всупереч встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Можливо особам, які займають високі державні посади і займаються підготовкою документів, перш ніж рекомендувати приймати важливі кадрові рішення, варто було б розібратися у процедурі призначення і звільнення з посад та керуватися у своїх діях не політичною доцільністю чи своїми переконаннями, а в першу чергу вимогами закону. Від громадян ж вони цього вимагають!

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]