Як Міністр юстиції П.Петренко підставив Прем’єр-міністра України
24 липня 2014 року після відставки Прем’єр-міністра України А.Яценюка у інтернет-виданнях з’явилася інформація про те, що тимчасово виконуючим обов’язки глави Уряду буде В.Гройсман.
Текст статтіросійською мовою – ТУТ.
24 липня 2014 року після відставкиПрем’єр-міністра України А.Яценюка у інтернет-виданнях з’явилася інформація проте, що тимчасово виконуючим обов’язки глави Уряду буде В.Гройсман.
Сьогодні ж у пресі було опубліковано ірозпорядження Кабінету Міністрів України № 658-р від 24 липня 2014 року «Протимчасове виконання повноважень Прем’єр-міністра України», яким передбачено, що«у зв’язку із заявою Прем’єр-міністра України Яценюка А.П. про відставкупокласти тимчасово виконання повноважень Прем’єр-міністра України на Віце-прем’єр-міністраУкраїни – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальногогосподарства Гройсмана Володимира Борисовича».
За наявною інформацію підготовкоювідповідного розпорядження займався Міністр юстиції України П.Петренко.
Спробуємо розібратися у законності та обґрунтованостівідповідного рішення Кабінету Міністрів України, підготовленого особою, якавідповідає за формування та реалізацію державної правової політики в нашійкраїні.
Насамперед необхідно зауважити, що самепо собі оголошення А.Яценюком про свою відставку з посади Прем’єр-міністраУкраїни не має наслідком автоматичне припинення його повноважень.
Так, відповідно до статті 15 ЗаконуУкраїни «Про Кабінет Міністрів України» Прем’єр-міністр України має правозаявити Верховній Раді України про свою відставку. Верховна Рада Українирозглядає питання про відставку Прем’єр-міністра України не пізніше ніж надесятий день після надходження заяви про відставку, якщо вона надійшла під часчергової сесії Верховної Ради України. Прем’єр-міністр України звільняється зпосади з дня прийняття рішення про його відставку на пленарному засіданніВерховної Ради України. Прийняття Верховною Радою України рішення про відставкуПрем’єр-міністра України має наслідком відставку всього складу КабінетуМіністрів України.
З огляду на це, можна констатувати, щозаява А.Яценюка про відставку до прийняття відповідного рішення Верховною РадоюУкраїни жодним чином не впливає на повноважність Прем’єр-міністра України таінших членів Кабінету Міністрів України.
Тепер спробуємо проаналізувати у якихвипадках обов’язки Прем’єр-міністра України може тимчасово виконувати іншаособа.
Відповідно до ч. 4 статті 42 ЗаконуУкраїни «Про Кабінет Міністрів України» у разі відсутності Прем’єр-міністраУкраїни повноваження Прем’єр-міністра України за його дорученням виконує Першийвіце-прем’єр-міністр України або віце-прем’єр-міністр України згідно з визначеним Кабінетом МіністрівУкраїни розподілом повноважень.
Ключовим у цьому випадку є саме фраза «уразі відсутності Прем’єр-міністра України», яка вказує на підставу для тимчасовоговиконання обов’язків глави Уряду іншою особою. У нашому випадку не можнастверджувати про відсутність Прем’єр-міністра України, оскільки А.Яценюк неперебуває ні у відпустці, ні у тривалому відрядженні, ні відсторонений відпосади, ні його повноваження на цій посаді жодним іншим чином не припинені чипризупинені.
Використане у розпорядженні КабінетуМіністрів України формулювання «у зв’язку із заявою Прем’єр-міністра Українипро відставку» не є юридичною підставою, яка свідчить про відсутністьПрем’єр-міністра України, оскільки як уже було встановлено вище, подання заявипро відставку жодним чином не впливає на статус і повноваження Прем’єр-міністраУкраїни.
Враховуючи викладене, можнастверджувати, що для видання розпорядження № 658-р від 24 липня 2014 року «Протимчасове виконання повноважень Прем’єр-міністра України» відсутні достатніправові підстави.
Крім того, незрозуміло, чому тимчасововиконуючим обов’язки Прем’єр-міністра України було призначено саме Віце-прем’єр-міністраУкраїни – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальногогосподарства В.Гройсмана.
Згідно з положеннями частини 4 статті 42Закону України «Про Кабінет Міністрів України» у разі відсутності Прем’єр-міністраУкраїни повноваження Прем’єр-міністра України за його дорученням виконує Першийвіце-прем’єр-міністр України або віце-прем’єр-міністрУкраїни згідно з визначеним Кабінетом Міністрів України розподілом повноважень.
Кабінет Міністрів України 12 березня2014 року прийняв постанову № 69 «Про визначення питань, що належать докомпетенції Першого віце-прем’єр міністра України та віце-прем’єр-міністрівУкраїни».
Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, щоу разі відсутності Прем’єр-міністра України його повноваження здійснює Першийвіце-прем’єр-міністр України.
У свою чергу додатком № 2 до Постановипередбачено, що у разі відсутності Першого віце-прем’єр-міністра України йогоповноваження здійснює Віце-прем’єр-міністр України Сич О.М., а у разівідсутності Віце-прем’єр-міністр України Сича О.М. його повноваження здійснюєВіце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва тажитлово-комунального господарства Гройсман В.Б.
Необхідно нагадати, що 19 червня 2014року Верховна Рада України прийняла постанову «Про звільнення Яреми В.Г. зпосади Першого-віце-прем’єр-міністра України».
З огляду на це, враховуючи алгоритмтимчасового виконання повноважень, викладений у Постанові Кабінету МіністрівУкраїни, у разі відсутності А.Яценюка його повноваження має здійснювати саме СичО.М. як особа, яка виконує обов’язки Першого віце-прем’єр-міністра України, алеаж ніяк не Гройсман В.Б.
Таким чином отримуємо парадоксальнуситуацію, коли за відсутності достатніх правових підстав Прем’єр-міністрУкраїни А.Яценюк припиняє здійснювати свої повноваження, а інша особапризначається тимчасово виконувати його обов’язки, при цьому ще й всуперечвстановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Можливо особам, які займають високідержавні посади і займаються підготовкою документів, перш ніж рекомендувати приймативажливі кадрові рішення, варто було б розібратися у процедурі призначення ізвільнення з посад та керуватися у своїх діях не політичною доцільністю чи своїмипереконаннями, а в першу чергу вимогами закону. Від громадян ж вони цьоговимагають!
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова вчора о 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар вчора о 14:00
- Бюджет-2025: "закордон нам допоможе" Любов Шпак вчора о 13:33
- Революція безпеки Валентин Митлошук вчора о 10:20
- Кабмін-шатл: змінилися крісла, але не пілоти Дана Ярова 14.07.2025 17:12
- HR-документообіг: коли кожна хвилина – це репутація Олександр Вернигора 14.07.2025 16:52
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу Юлія Мороз 14.07.2025 15:05
- Виклики і успіхи у врегулюванні авіаційних страхових спорів Сергій Дзіс 14.07.2025 14:32
- Що означає URC2025 у Римі для енергетики України та ЄС: підсумки та аналітика Ростислав Никітенко 14.07.2025 11:11
- Молдавський експеримент: коли іноземні експерти замінюють народний суверенітет Юрій Григоренко 14.07.2025 10:19
- Заметки по итогам Римской конференции: вопросы возрождения Украины Вільям Задорський 13.07.2025 18:59
- Что меняется в отсрочке для преподавателей: разбор законопроекта №13193 Віра Тарасенко 13.07.2025 15:30
- Що означає історичне рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти росії" Юлія Овчинникова 12.07.2025 20:59
- Пенсійна рулетка Андрій Павловський 11.07.2025 19:35
- Чому у відпустках приймають рішення про звільнення? Ольга Малахова 11.07.2025 17:10
-
Американці отримали контроль над одним з найбільших зернових терміналів в Одесі
Бізнес 50894
-
50 000 грн при народженні та 7000 грн щомісяця: уряд схвалив нову підтримку родин з дітьми
Фінанси 12513
-
У медзакладах Києва відбулися обшуки: БЕБ розслідує махінації з eHealth – фото
Бізнес 8526
-
На Київщині запустять зразкові автобусні маршрути: пілот – до Білої Церкви
Бізнес 7035
-
Німеччина готує скорочення соцвиплат. Мерц: Люди мають працювати
Фінанси 6525