Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.12.2023 16:38

Психіку рятує фізика: як уберегтися від хронічного стресу

Директор Фонду Інновацій та Розвитку-Україна, публіцист, професійний коуч з особистісного розвитку

Чому під час хронічного стресу важливо дбати про базові фізичні показники

Запам’ятайте раз і назавжди – психіку рятує фізика. І як би вам не було очевидно, починати турбуватися про себе на рівні психіку потрібно через фізику.

На теперішній час багато хто відчуває саме фізичну втому. Це також пов’язано з великою кількістю напруги та високим рівнем тривоги та стресу через теперішні обставини. У такий момент дуже просто не помітити, що нашому організму вже давно чогось не вистачає. Тому, якщо ви відчуваєте виснаженість, брак сил, поганий настрій чи апатію, пропоную вам провести самоаналіз та надати відповіді на наступні питання: 

1. Який у мене графік та режим сну?

2. Скільки води я п’ю на день?

3. Що і як я їм? Чи дотримуюсь регулярності у харчуванні?

4. Як (у який спосіб) я відпочиваю та відновлююсь?

Перше на що потрібно звернути свою увагу, це базові потреби нашого організму, такі як: сон, вода, харчування, відпочинок.

Пропоную розглянути кожний пункт окремо, щоб зрозуміти, що може піти не так і, головне, що з цим робити:

1. Сон. Сон – це час для відновлення. Якщо він відсутній або нерегулярний, то наша психіка та організм не можуть нормально функціонувати. Тому важливо завести звичку лягати в один і той самий час та дотримуватись деяких рекомендацій:

 2. Вода. Зневоднення організму може посилювати тривогу, та впливати на появу поганого настрою. Звідси також може виникати відчуття виснаженості, втоми та апатії.

3. Харчування. Їжа – це те що вкрай необхідно людині для життєдіяльності. Якість та режим харчування настільки важливі, що від цього залежить наш фізичний стан та здоров’я, адже незбалансоване харчування може призводити до послаблення імунітету. Саме через їжу ми отримуємо важливі вітаміни та мікроелементи за відсутності яких може виникати тривога, апатія, фізичне та емоційне виснаження.

4. Відпочинок. Відпочинок – це, як і сон, важливий час для відновлення нашого організму, час для накопичення нових ресурсів і сил. Він вкрай необхідний для емоційного перезавантаження та профілактики вигоряння. Якщо нехтувати своїм відпочинком, ігнорувати цю потребу, то організм може «зламатись», наприклад, можна захворіти.

На жаль, через війну дуже багато людей не дозволяють собі відпочивати. Один із факторів для цього – відчуття провини перед тими, хто захищає нас на фронті. Але я хочу наголосити, що відпочинок – це необхідність, яка може забезпечити ваш нормальний стан, відновити продуктивність, та надати можливість допомагати нашим воїнам і країні в тилу.

Тому, якщо ваша втома пов’язана саме з цим пунктом, складіть список того, що вас надихає та відновлює – читання, катання на велосипеді, пробіжка чи похід у зал, малювання, зустріч з друзями тощо. (гра на телефоні не рахується).

Виділіть кількість часу на тиждень, коли ви будете відкладати всі справи та приділяти увагу лише собі й своєму стану. Якщо маєте можливість організувати довготривалу відпустку – дуже рекомендую скористатися цією можливістю. Адже наша продуктивність напряму залежить від нашого психологічного та фізичного стану.

Пропоную для використання техніку  «Щоденник турботи про себе».

Накресліть таблицю. По вертикалі впишіть дні тижня. По горизонталі базові потреби, такі як «кількість годин сну», «здорове харчування», «достатня кількість води», «фізична активність», «що мене зробило сьогодні щасливим», «ресурси і енергія» тощо. 

Таблиця висвітлює основні пункти турботи про себе, але за бажання її можна змінювати. Щоранку записуйте, як довго ви сьогодні спали. Увечері обміркуйте минулий день і заповніть інші колонки (або записуйте дані протягом дня).

Наприклад, до графи «фізична активність» відноситься все, що передбачає рухову активність: прогулянка до автобусної зупинки, від метро до роботи, п’ятихвилинна прогулянка швидким кроком під час обідньої перерви, прибирання з пилососом тощо. Через деякий час ви зможете простежити свій режим сну, руху та харчування. Залежно від результатів ви зможете себе похвалити за успіхи або помітити слабкі місця, на яких варто сфокусуватися, тоді турбота про себе стане якіснішою.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи