Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.03.2020 14:21

Режим надзвичайної ситуації в Київській області: що це означає

Адвокат, кандидат юридичних наук, доцент

18 березня 2020 року Київська ОДА ввела режим надзвичайної ситуації у Київській області

18 березня 2020 року Київська обласна державна адміністрація на позачерговому засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення про введення режиму надзвичайної ситуації в Київській області.

Епідемічну ситуацію на території Київської області, спричинену вірусом COVID-19, вирішено класифікувати як «Медико-біологічну надзвичайну ситуацію природного характеру регіонального рівня», у зв’язку з чим тимчасово введено на території Київської області режим надзвичайної ситуації.

При цьому, не варто поширювати паніку з даного приводу. А також не слід плутати поняття «надзвичайна ситуація» та «надзвичайний стан».

Відповідно до статті 14 Кодексу цивільного захисту України у разі виникнення надзвичайної ситуації за рішенням відповідно Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міських державних адміністрацій для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або частково для окремих її територіальних підсистем тимчасово встановлюється режим надзвичайної ситуації.

Натомість згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Таким чином, режим надзвичайного стану може передбачати значне обмеження прав громадян, на відміну від режиму надзвичайного ситуації. 

Що саме передбачає собою режим надзвичайної ситуації? 

Згідно з Положенням про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11, підставами для тимчасового введення в Україні або в межах конкретної її території для єдиної державної системи цивільного захисту режиму надзвичайної ситуації є:

- на державному рівні - виникнення надзвичайної ситуації, що класифікується як ситуація державного рівня;

- на регіональному рівні - виникнення надзвичайної ситуації, що класифікується як ситуація регіонального рівня;

- на місцевому рівні - виникнення надзвичайної ситуації, що класифікується як ситуація місцевого рівня.

Рівень надзвичайної ситуації визначається відповідно до Порядку класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 368 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 12, ст. 740; 2009 р., № 24, ст. 800; 2013 р., № 41, ст. 1477).

Режим надзвичайної ситуації в Україні або в межах конкретної її території вводиться:

- за рішенням Кабінету Міністрів України - на території усієї держави або її окремих регіонів;

- за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - на території відповідного регіону;

- за рішенням райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування - на території відповідного району (міста).

Основними завданнями, що виконуються єдиною державною системою цивільного захисту, у режимі надзвичайної ситуації є:

- здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;

- призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та утворення у разі потреби спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;

- визначення зони надзвичайної ситуації;

- здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;

- організація робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;

- організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення;

- організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів;

- організація і здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;

- здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;

- інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються. 

Відповідно до частини 2 статті 128 Кодексу цивільного захисту України із встановленням режимів підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, а також у разі загрози виникнення окремих надзвичайних ситуацій або під час ліквідації їх наслідків особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту і працівники органів та підрозділів цивільного захисту несуть службу та працюють понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. 

Також згідно зі статтями 31, 36 та 38 Закону України «Про Національну поліцію»:

- поліцейський може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг у разі затримання осіб відповідно до закону, під час аварій, інших надзвичайних ситуацій, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей.

- поліція може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду лише в невідкладних випадках, пов’язаних із рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій.

- поліція може застосовувати превентивні заходи у вигляді вимоги залишити місце і обмеження доступу до визначеної території. 

Таким чином, введення режиму надзвичайної ситуації здійснюється з метою захисту населення і територій від надзвичайної ситуації, задля можливості оперативного реагування, організації та здійснення заходів, спрямованих на запобігання подальшого поширення надзвичайної ситуації, мінімізації та ліквідації негативних наслідків від надзвичайної ситуації.

Отже, не варто завчасно панікувати та закуповувати стратегічні запаси продовольства. Режим надзвичайної ситуації не передбачає значних обмежень у правах для мешканців території, на якій вона введена, та спрямований виключно на збереження їх життя, здоров’я та безпеки.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи