Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.09.2011 16:52

Ми повинні стати на заваді дискредитації ідеї ОСББ! (Звернення)

Ексміністр з питань ЖКГ

Останнім часом в Україні набирає обертів масована кампанія щодо тотальної осббізації багатоквартирних будинків. Вона не обмежується лише словами і закликами – усюди в регіонах та містах України до органів влади доводяться планові завдання із створення ОСББ

Звернення голови Спілки власників житла України до Уряду України, органів місцевого самоврядування, співвласників багатоквартирних будинків

 

Останнім часом в Україні набирає обертів масована кампанія щодо тотальної осббізації багатоквартирних будинків. Вона не обмежується лише словами і закликами – усюди в регіонах та містах України до органів влади доводяться планові завдання із створення ОСББ, на людей чиниться тиск, їх скрізь примушують створювати «добровільні» об’єднання – і це  викликає тривогу і занепокоєння в населення.

Кінцева мета цього процесу не проголошується , і на перший погляд здається, що метою провідників ідеї тотальної осббізації є лише сам процес. Втім, одночасно не припиняються спроби прийняття Житлового Кодексу, що  передбачає широкі права управляючим компаніям, яким від ОСББ потрібне єдине і останнє рішення – про передачу будинку в управляння. У натиску, під яким розгортається кампанія по створенню ОСББ, чітко проглядаються інтереси певних фінансових угруповань, які прагнуть в максимально короткий термін монополізувати ринок управляння житловим фондом. Таким чином компрометується не лише ідея ОСББ, а й ідея управляючих кампаній.

Це відбувається за умов, коли в Україні навіть концептуально не визначені засади Житлової політики. ОСББ оголошується наріжним каменем реформи системи управління житловим фондом, але сьогодні ніхто навіть не уявляє майбутню структуру форм власності у житловому фонді держави, не кажучи вже про модель управління ним з урахуванням умов різноманіття цих форм. На жаль, наші керманичі не вивчають і не враховують світовий досвід, який дає чітку відповідь на те, що частка утворень співвласників в житловому секторі ніде не сягає більше 25-30%.  Не став для них наочним і переконливим негативний досвід Казахстану і Російської Федерації, де по суті такий самий процес себе не виправдав, але і сьогодні ми повторюємо їх помилки семирічної давнини. Ми вже не говоримо про те, що у відповідності до Програми реформування ЖКГ та Програми економічних реформ  Президента цьому процесу мають передувати суттєві структурні зміни і вирішення найболючіших питань, таких як створення фонду співфінансування капітального ремонту будинків і наповнення його грошима, законодавче визначення механізмів спів фінансування, прийняття нового Закону «Про ОСББ», внесення низки змін до Цивільного кодексу та інших законодавчих актів, вирішення  питань оподаткування, тарифоутворення тощо.

Не вирішені  принципові питання взаємовідносин ОСББ  з природними монополіями (зберігається дискримінаційний підхід до ОСББ і ЖБК), питання оподаткування ОСББ,  не вирішені проблеми пільг і субсидій . Сьогодні при формуванні тарифів мешканці будинків ЖБК та ОСББ мають неоднакові умови з тими, хто проживає у будинках комунальної власності – це також призводить до відвертої профанації самої ідеї об’єднання. За 2 роки профільний комітет Верховної Ради так і не знайшов часу розглянути проект ключового для діяльності ОСББ закону «Про енергоефективність будівель». Понад 4 роки Верховна Рада безрезультатно розглядає різні версії нового базового Закону «Про ОСББ», в той час як існуючий Закон не забезпечує ефективних умов діяльності ОСББ,  через що ОССБ в багатьох випадках створюються формально і існують лише на папері.

Сьогодні створення ОСББ перетворюється в небезпечну справу: за умов законодавчої невизначеності і незахищеності членів об’єднань стає реальною загроза відчуження майна громадян на підставі нових положень Податкового Кодексу.

Ми проголошуємо, що процес створення ОСББ обов’язково повинен супроводжуватися формуванням конкурентного ринку житлово-комунальних послуг і державного фонду для фінансової підтримки об`єднань у питаннях першого капітального ремонту будинків, як це передбачено і чинною Програмою реформування ЖКГ, і Програмою економічних реформ  Президента.

Ми виступаємо як за свідоме створення ОСББ, так і за підтримку ЖБК і втілення механізмів самоорганізації населення. Ми наполегливо закликаємо не поспішати із передачею житлового фонду на баланс новостворених ОСББ без формалізації обов’язків з боку держави, з боку муніципалітетів.

Потрібно нарешті визнати, що наша країна не готова до такої осббізації ні ментально, ні інституціонально, ні фінансово, в державі відсутнє стратегічне бачення шляхів виходу з глухого кута, в якому ми знаходимося з моменту початку непродуманої початку непродуманої приватизації житлового фонду у 1992 році.

Тому ми звертаємося до всіх громадян - власників житла з проханням не приймати поспішних рішень і бути максимально уважними і виваженими в ситуаціях, коли йдеться про долю єдиного ресурсу, який ви отримали в результаті приватизації. Лише ваша особиста зваженість і поміркованість допоможе не повторити того, що сталося із власниками земельних паїв.

Ми звертаємося до міських голів із закликом не йти на поводу в тих хто вимагає негайного створення об’єднань – реформування галузі ЖКГ є надскладним завданням і  не має простого рішення! Якщо ви сьогодні станете  на передньому плані цієї бездумної осббізації – без ресурсу, без закону, без грошей, без усього! – саме ви скоро перетворитеся на заручників ситуації.

Ми підтримуємо зусилля Президента і його особистий контроль за ходом  реформування галузі ЖКГ. Але звертаємо увагу Уряду, що спроби  довести якісь «планові» показники щодо повальної осббізації просто призведуть до дискредитації самої ідеї добровільного об’єднання.

Ми запрошуємо Уряд до максимально об’єктивного, професійного діалогу з незалежним експертним середовищем. Сподіваємося на фахову, незаангажовану позицію нового Міністра з питань ЖКГ і віримо, що на відміну від попередників, він зможе донести свою позицію до вищого керівництва  держави. 

Ми закликаємо до негайного переосмислення, комплексного аналізу стану справ з триваючою  осббізацією і виправлення помилок, оскільки інакше ми ризикуємо за історичною аналогією повторити сумний досвід радянської колективізації.   Радимо всім, хто виступає з подібними безвідповідальними і необдуманими заявами щодо повної осббізації, зупинитися і повернутися до концептуальних засад Житлової політики України, в якій, безумовно, знайдеться місце як для ОСББ, так і для ЖБК та  інших органів самоорганізації населення, включно із секторами соціального, орендного житла та приватних дохідних будинків. І це відповідатиме європейській практиці, що, у свою чергу, засвідчить реальне прагнення України інтегруватися в сучасну Європу.

 

 

Голова Спілки власників житла України,

Міністр з питань ЖКГ 2007-2010 рр.                                                       О.Кучеренко

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]