Чому робота АРМА не стала фурором
АРМА була створена за європейськими аналогами, які вже показали хороші результати діяльності. Чому ж в Україні цей орган не влаштував аналогічний фурор, а стає об’єктом політичних баталій?
Останнім часом політики та медіа дуже часто згадують Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Порушуються питання ефективності органу, його менеджменту, ба більше — простежується зацікавленість окремих політиків і бізнесу знайти “точки впливу” на цю інституцію.
АРМА — орган, створений за європейськими аналогами, що опікуються розшуком та управлінням арештованими активами. Наприклад у Румунії, створення спеціалізованого офісу, який працював з питаннями повернення активів, призвело до зростання вартості арештованих активів на 300% протягом наступних кількох років. Чому ж в Україні один із наймолодших державних органів не влаштував аналогічний фурор, а стає об’єктом політичних баталій?
Причин тут декілька.
Причина перша. Недосконалість законодавства.
У 2016 році нардепи прийняли профільний Закон, за яким мали створити Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Фактично АРМА почало працювати з перших переданих їй активів у жовтні 2017 року. Ці активи були арештовані у кримінальному провадженні з розслідування діяльності злочинної організації Януковича - Клименка. То був дуже знаковий, справді крутий кейс, та вже через пару місяців суддя ОАСК своїм рішенням заблокував роботу АРМА з управління цими активами.
Тоді стало зрозуміло, що профільне законодавство виписане «криво», окремі судді нічого не соромляться, а парламенту не на часі вирішувати такі питання.
Причина друга. Наявність корупціогенних можливостей.
В наступні роки до вже згаданої історії про активи «сім’ї» Януковича почали додаватися корупційні скандали. Наприклад, коли співробітники АРМА разом з ДП «СЕТАМ» почали продавати активи «за копійки» або й те, що не можна продавати взагалі. Поза тим АРМА не змогло впоратися з «гучними» активами (Межигір'я, Аеропорт “Одесса”), почали з'являтися один за одним кримінальні провадження щодо самих співробітників АРМА. А правоохоронці, своєю чергою почали передавати АРМА брухт та активи, якими в принципі неможливо управляти.
Причина третя. Відсутність незалежності керівництва.
У 2019 році парламент вніс зміни в Закон "Про державну службу", які призвели до повної залежності голови Національного агентства від Кабінету Міністрів України. Відтоді керівник АРМА має задовольняти бажання суб’єкта призначення, а не виконувати покладені на нього законодавством завдання.
В кінці 2019 року Голову АРМА звільняють без пояснень та належної аргументації. Відтоді в АРМА немає постійного керівника — вже майже півтора року. Окремі парламентарі затягують процес створення конкурсної комісії з відбору керівника АРМА, прописували особливі умови участі для окремих людей, несистемно підходили до відбору, неконкурентно ставилися до всіх кандидатів. Це все логічно призвело до неодноразового провалювання голосування у залі.
Причина четверта. Відсутність зацікавленості законотворців в роботі над профільним законодавством для АРМА.
Законодавство, що регулює роботу Агентства, намагаються змінити вже не перший рік, і впроваджувати ці зміни прагнуть у двох протилежних напрямках. Перший — створення інституції, що має бути сервісним органом із системним підходом до збереження економічної вартості арештованого майна. Другий — перетворити АРМА в «камеру схову» арештованих активів, що буде приносити збитки державі й не завдавати клопоту власникам.
Постійне намагання вдосконалити «діряве» законодавство в гірший бік не йде на користь інституції. Окремі народні обранці стверджують, що законодавство про АРМА треба писати без участі АРМА, що треба орієнтуватися на інтереси власників, а не держави та суспільства.
Який же з цього всього можна зробити висновок?
Орган не може призвести до фурору та революції в питанні менеджменту арештованих активів, якщо його керівництво зовсім не захищене від безпричинного звільнення. Якщо постійного керівника на прозорому конкурсі не призначають понад рік. Якщо в комісію з відбору такого голови членів намагаються обрати не за професійні та високі моральні якості, а за якимись невідомими нам критеріями. Якщо законодавство має величезні "дірки" і дає змогу як блокувати роботу органу, так і наживатися через наявні недосконалості.
Значну частину цих проблемних моментів можна виправити буквально найближчим часом. І для цього варто просто запустити прозорий конкурс на голову АРМА та розглянути наявні законодавчі ініціативи, залучивши до обговорення всіх стейкхолдерів. А без цих логічних і, здавалося б, очевидних кроків фурор залишиться для нас лише мрією.
Матеріал написано у співавторстві з юридичним радником Transparency International Ukraine Олексієм Данилюком.
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева вчора о 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко вчора о 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука вчора о 14:16
- Цивільна конфіскація: про це варто знати, якщо ви державний службовець Тетяна Видай 28.03.2025 14:47
- Від 2 до 4 мільярдів доларів Євген Магда 28.03.2025 13:13
- Українські надра – не предмет торгу, а основа національної безпеки Олена Криворучкіна 28.03.2025 12:19
- Примусове доставлення до ТЦК: Як діє поліція та що потрібно знати Павло Васильєв 28.03.2025 11:58
- Ти не зобов’язаний знати все, але зобов’язаний знати, де знайти потрібну інформацію Дмитро Зенкін 28.03.2025 10:14
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям Віталій Соловей 27.03.2025 22:24
- Чому корпоративна форма – це не про одяг, а про людей: новий підхід до HR у медицині Павло Астахов 27.03.2025 19:05
- Як підготуватися до співпраці з дизайнером: 5 кроків до успішного ресторану Алеся Карнаухова 27.03.2025 12:54
- Поточні проблеми тайм-менеджменту власників малого та середнього бізнесу в Україні Катерина Мілютенко 27.03.2025 12:45
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту 269
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 216
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії 148
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 137
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі 107
-
Яєчний король купує американського виробника яєць Hillandale Farms за $1,1 млрд
Бізнес 5756
-
В Україні порівняли запропоновану США угоду про надра з довічними репараціями – WSJ
Бізнес 5209
-
Британський регулятор оштрафував OnlyFans на 1 млн фунтів стерлінгів
Бізнес 4499
-
Зупинитися, щоб жити: чому slow living — це не про лінощі, а про якість життя
Життя 3938
-
Суд відкрив провадження про банкрутство забудовника ЖК "Еврика" у Києві
доповнено Бізнес 2798