Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.05.2021 17:19

Яким має бути Земельний Банк України. Основні функції та принципи роботи

Український економіст, політик. Міністр фінансів України (березнь 2020 р.)

Що не так із новим законом про ринок землі, чому Україні потрібний Земельний Банк і який аграрний уклад є для нас оптимальним?

Ринок землі. Лазівки нового закону.  

Згідно Конституції, земля є власністю народу України, і має такою залишатися. Втім, новоприйнятий закон, хоча формально і забороняє іноземцям купувати землю, по суті, містить у собі приховану схему, за якою землю все одно зможуть продавати іноземцям, просто перед тим накопичивши її. Так бути не має. 

Чи потрібний ринок землі в Україні? Звісно потрібний. Але та його модель, яку впроваджують зараз, не годиться. Нам потрібна інша. Державна та квазідержавна земля не має продаватись. Вона має бути сконцентрована в одному місці. 

Продаватись може лише та земля, яка була розпайована фізичними особами. Але виключно фізичним особам – громадянам України (в обмеженій кількості) або державному Земельному банку, який на відкритих аукціонах продаватиме право оренди землі на термін від 10 років із суворим дотриманням сівозміни та інших вимог. 

Отже, для того, щоб Ринок Землі функціонував прозоро та в інтересах України та її громадян, необхідно створити Земельний банк. 

Основні функції Земельного Банку 

1. Збереження землі для майбутніх поколінь українців; 

2. Створення стабільного, гарантованого та прогнозованого ринку землі як для фермерів, так і для великого сільгоспвиробництва; 

3. Адміністрування відносин між власниками землі та її орендарями. Власник надаватиме землю в Земельний Банк, а держава, через механізм публічного аукціону, займатиметься орендою, забираючи лише фіксований відсоток на адміністрування. Вона даватиме людям гарантію, що їх не обдурять орендарі, та усуватиме велике напруження по лінії взаємовідносин власника і орендаря; 

4. Залучення довгострокового великого фінансового ресурсу для підтримки інновацій у сфері переробки і логістики.  

Аграрний уклад 

Чи потрібно Україні робити ставку виключно на фермерів або великий бізнес? Вважаю, що нам потрібна змішана система. 

Фермерське господарство не може конкурувати за якістю та ціною з великим господарством за багатьма культурами, в першу чергу за зерновими. Для оброблення великих площ необхідно застосовувати інші технології та техніку. А ось овочева чи горіхова група – тут перевагу має малий та середній фермер. 

Щоб права малого фермера не порушували великі аграрні кампанії, що мають потужний фінансовий ресурс, Земельний банк має бути саме державним. Одночасно з тим, він має бути поза впливом політики. Зокрема, він не має бути в структурі МінАПК. Бо завдання Міністерства – формувати політику в земельних питаннях.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи