Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.04.2023 10:03

Investigation vs Forensic: розуміння ключових відмінностей

Директор з безпеки "Biosphere Corporation"

Ключові відмінності між розслідуванням (Investigation) і криміналістичним аналізом (Forensic), а також те, як вони використовуються у сфері корпоративної безпеки.

Розслідування (Investigation) і криміналістичний аналіз (Forensic) є двома важливими практиками у сфері корпоративної безпеки, але їх часто плутають або використовують як взаємозамінні. Хоча обидва методи використовуються для збору доказів і виявлення першопричини проблеми, — між ними є суттєві відмінності. У цій статті розглянемо ключові відмінності між розслідуванням і криміналістичним аналізом, а також те, як вони використовуються у сфері корпоративної безпеки.

Етимологія слів Investigation та Forensic

Слово Investigation походить із лат. investigare, що означає досліджувати, розслідувати. Слово investigare так само складається з двох латинських слів: in означає в, усередині і vestigiumслід або відбиток. Відповідно investigare можна перекласти як досліджувати сліди або розслідувати відбитки. У сучасній англійській мові слово investigation використовується для позначення процесу дослідження або розслідування будь-яких подій чи проблем для виявлення їх причин і наслідків.

Розслідування (Investigation) — це процес збору інформації та доказів для визначення причини виникнення проблеми. Розслідування може бути ініційоване з різних причин, таких як порушення безпеки, крадіжка або інші неправомірні дії. Мета розслідування — виявити джерело проблеми та вжити коригувальних заходів, щоб запобігти її повторенню. Як правило, розслідування очолює співробітник служби безпеки або група слідчих, які опитують свідків, переглядають записи з камер спостереження, збирають речові докази та документують свої висновки.

Слово Forensic походить з лат. forensis, яке означає що стосується форуму. У Давньому Римі forum був центральним місцем для обговорення суспільних питань, а також для проведення судових процесів.

У сучасній мові слово Forensic належить до застосування наукових і технічних методів для збирання, аналізу та інтерпретації даних і фактів, які можуть бути використані у правових процесах. Це пов'язано з тим, що Forensic часто застосовується у судових процесах, щоб надати експертні висновки, пов'язані з різними аспектами розслідування, такими як судово-медична експертиза, цифрова криміналістика, фінансове розслідування тощо.

Отже, історично слово Forensic має стосунок до судових процесів і правової системи, а в сучасній мові воно належить до науково-технічного підходу до розслідування, що застосовується у правових процесах.

Криміналістичний аналіз (Forensic) — це процес використання наукових прийомів і методів для аналізу речових доказів та інформації з метою підтримки судового або кримінального провадження. До судово-медичної експертизи може входити аналіз ДНК, відбитків пальців та інших речових доказів для ідентифікації підозрюваного або жертви. Він також може містити аналіз комп'ютерних систем і цифрових доказів для визначення джерела кібератаки або витоку даних. Судову експертизу проводять кваліфікованими фахівці, які мають досвід у конкретній галузі аналізу, наприклад, судові бухгалтери, судові експерти або слідчі з цифрової криміналістики. 

Що є первинним Investigation чи Forensic?

Різні види Forensic є складовою частиною глобального процесу Investigation. Forensic є одним з інструментів, які можуть бути використані у процесі Investigation для збору, аналізу та інтерпретації даних і фактів.

Наприклад, у кримінальному розслідуванні Forensic Science може використовуватися для аналізу фізичних доказів, таких як ДНК, відбитки пальців та сліди взуття, для ідентифікації підозрюваних та доказу їх присутності на місці злочину. Forensic Accounting може використовуватися у корпоративних розслідуваннях для виявлення фінансових шахрайств і незаконних дій, які можуть призвести до збитків для компанії або її акціонерів.

Отже, Forensic та Investigation — це дві взаємопов'язані царини, і використання Forensic є одним із методів, які можуть бути застосовані у процесі Investigation для досягнення цілей розслідування. 

Відмінності Investigation та Forensic

Основні відмінності між розслідуванням і судовою експертизою полягають у їх меті та методах, що використовуються. Розслідування — це загальний процес збору інформації та доказів для визначення першопричини проблеми, тоді як судова експертиза — це спеціалізований процес аналізу речових доказів та інформації для підтримки судового або кримінального провадження. Судова експертиза вимагає спеціальних знань і методів, тоді як розслідування може проводити будь-хто, хто має базове розуміння слідчих методів.

Ще однією суттєвою відмінністю між розслідуванням і судовим аналізом є рівень ретельності. Судова експертиза потребує вищого рівня ретельності, позаяк докази використовуються для підтримки судового або кримінального провадження. Докази, зібрані під час розслідування, не завжди можуть бути прийняті судом, тоді як судова експертиза має проводитися з найвищим рівнем точності та уваги до деталей. 

Отже, як розслідування, так і криміналістичний аналіз є важливими методами у сфері корпоративної безпеки, але вони використовуються для різних цілей і вимагають різного рівня експертизи. Розслідування це загальний процес збору інформації та доказів для визначення першопричини проблеми, тоді як криміналістичний аналіз це спеціалізований процес аналізу речових доказів та інформації для підтримки судового або кримінального провадження. Розуміння ключових відмінностей між ними може допомогти організаціям визначити кращий підхід до розв’язання проблеми безпеки.

Опублікована у Журналі "Фінансовий директор компанії" № 04 (квітень 2023) 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи