Сімейні правовідносини у Японії
Юридична консультація.
Шлюб ставить собі на мету створення непорушного, міцного союзу чоловіка і жінки. Однак в сучасному суспільстві більшість шлюбів розпадаються через зраду, фінансові махінації, підлість, неістотні повсякденні дії або бездіяльність, все це руйнує зв’язок і почуття між двома людьми. Тому нерідко подружні стосунки розпадаються.
З розвитком людства інститут шлюбу в Японії зазнав величезних змін. Він пройшов довгі і тернисті випробування від матріархату в давнину до патріархату, який був встановлений в епоху Камакура (1185-1333) і Муроматі (1333-1568). У цей час зародилася кланова сім’я, в якій чоловік був представником роду і вів всі справи одноосібно. І саме ці особливості інституту шлюбу в Японії обчислюється багатьма поколіннями, глибокою повагою до економічних інтересів сім’ї, які спільно проживають в жорстких рамках єдиного колективу, а окремі члени родини повинні були поступатися своїми особистими бажаннями на користь загальних інтересів сім’ї. Але з прийняттям в Японії Конституції 1947 року проголошена демократія назавжди змінила права жінок, а чоловіки втратили своє єдиновладдя на чолі сім’ї. У сучасній Японії повністю відсутня старовина система, яка дискримінувала жіночі права.
Діючий на сьогоднішній день цивільний кодекс Японії наділяє абсолютно рівними правами чоловіка і дружину. Для одруження і розлучення необхідно лише згода обох партнерів, майно та спадок ділиться порівну. Сьогодні подружжя рівноправні у своїх діях, тому, якщо шлюб більше не приносить належного задоволення, за спільною згодою можливе розлучення.
В Японії існує досудова медіація і три види шлюборозлучних процедур:
- застосування інституту медіації - це найголовніший інструмент для залагодження сімейного конфлікту;
- розлучення за спільною згодою, коли сторони реєструють розлучення без звернення до суду;
- розлучення в рамках обговорення в суді у сімейних справах після досягнення певних домовленостей і закріплення письмовою угодою;
- розгляд справи професійним суддею.
За загальним правилом звернення до суду у сімейних справах - обов’язковий крок, який дає ще час для спроби на примирення, але є життєві випадки, коли один з подружжя змінює місце проживання, наприклад переїжджаючи в іншу країну...
Майно, нажите в період шлюбу, є спільною власністю. Причому, у кожного є своя власність, але вони спільно користуються цим майном. Борги кожного члена сім’ї також є спільними та обидва вважаються боржниками за борги одного з подружжя. Майно під час поділу розділяється порівну між подружжям, окрім успадкованого.
Шлюбні договори в Японії застосовуються не часто і регулюються Цивільним кодексом Японії, їх сфера дії вкрай обмежена і діє лише у разі його підписання до подання заяви про вступ до шлюбу.
Стосовно цивільних союзів в Японії. Цей вид шлюбних стосунків має однакові обов’язки з зареєстрованим шлюбом, включає вимоги обов’язково жити разом, допомагати один одному і зберігати вірність у стосунках.
Хочеться відзначити, що японські подружні пари повинні залишатися вірними один одному. І коли дана норма порушена і настає шлюборозлучний процес, то суди можуть присуджувати компенсацію одному з подружжя за моральні і фізичні страждання. На жаль, в нашій країні дуже поширені розлучення саме через подружні зради і можливо, якби дана норма була закріплена в українському законодавстві, то, швидше за все, кількість невірних подружжя, а значить і зруйнованих шлюбів зменшилася.
В цілому, в Японії шлюборозлучний процес займає досить тривалий час, тому звертаю увагу, що японський суд може винести рішення, яке стосується і закордонного майна подружжя, але виконання такого рішення буде залежати від законодавства відповідної країни, на території якої це майно знаходиться.
Японський уряд дуже стурбований кількістю розлучень та кількістю не бажаючих вступати в офіційний шлюб, тому для поліпшення ситуації затверджено програму під назвою «Гармонізація сімейного життя і робочого процесу» - «WORK-LIFE BALANCE», що включає в себе заходи щодо збереження інституту сім’ї:
- у 1972 році був виданий закон про «Добробут працюючих японських жінок», його мета – гармонізувати трудове і сімейне життя;
- у 1995 році набрав чинності закон під назвою «Турбота про дітей і сім’ю»;
Але основним регулятором сімейних відносин є – Японський Цивільний кодекс 1898 року та Конституція 1947 року і ці обставини показують країну сонця що сходить, як країну з багатовіковими традиціями і звичаями, що проявляються в сталості законодавства.
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 464
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 130
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 112
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 111
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 101
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 11821
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 4461
-
Скільки коштує стати блогером у 2025: реальні історії інфлюенсерок про старт, витрати та заробіток
Життя 4340
-
"Життя після 100 — не виняток, а нова норма": як тренд довголіття змінює наш підхід до краси
Життя 3779
-
Неон, зайвий декор, "вежі" на ногах: антитренди в одязі та взутті 2025
Життя 2801