Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.02.2024 17:59

Реєстрація торговельної марки: практичні поради

Адвокат, Старший партнер

Що таке торговельна марка та навіщо здійснювати її реєстрацію?

На сьогодні реєстрація торговельної марки в Україні є важливим елементом у побудові успішного бізнесу, а дотримання практичних порад провідних спеціалістів щодо її реєстрації дозволить уникнути певних складностей даного процесу.

Перш за все, давайте розберемось, що таке торговельна марка та навіщо здійснювати її реєстрацію?

Торговельна марка (ТМ) — позначення, за яким товари та послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб. Це словесний, графічний або комбінований знак, виконаний одним кольором чи поєднанням кольорів. Бізнесмен може зареєструвати один або декілька знаків для свого продукту: слово або зображення в чорно-білій та кольоровій гамі, окреме слово, чи фразу, зображення або їх поєднання, та застосовувати будь-який із варіантів за потреби. Такий набір знаків має назву «серія торговельних марок».

Нерідко підприємці реєструють тривимірні торговельні марки, як от специфічну форму тари для FMCG-продуктів. На думку експертів, подібний підхід досить слабкий із погляду захисту прав і доказів їх невиконання. Для охорони оригінальної форми та кольорової гами продукту передбачено патент на промисловий зразок, який захищає форму та забарвлення. За кордоном уже навіть почали реєструвати аудіо, нюхові та світлові позначення. 

Хто реєструє?

Органом, який реєструє торговельні марки в Україні є Державне підприємство «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій», або скорочено – (УКРНОІВІ).

Реєстрація в УКРНОІВІ забезпечує унікальність кожної зареєстрованої торговельної марки. Це важливо для того, щоб можна було легко розрізняти товари або послуги різних виробників.

Крім того, статус зареєстрованої торговельної марки, означає, що інші особи не можуть використовувати схожі слова або зображення для подібних товарів або послуг, для реєстрації власної торговельної марки. 

На що звернути увагу?

Однак, реєстрація торговельної марки це тривалий та відповідальний процес, де можуть допускатися помилки.

Розглянемо декілька практичних порад для успішної реєстрації торговельної марки.

Перш за все, у назві торговельної марки, яку ви плануєте зареєструвати, не зазначайте:

описових елементів, таких як: вид, якість, кількість, властивості, склад, місце або час виготовлення чи збуту товарів або надання послуг; 

загальновживані терміни і символи;

- назви відомих в Україні творів науки, літератури і мистецтва або цитати і персонажі з них, твори мистецтва та їх фрагменти без згоди власників авторського права або їх правонаступників, а також прізвища, імена, псевдоніми та похідні від них, портрети і факсиміле відомих в Україні осіб без їх згоди.

Використовуйте оригінальні назви для торговельних марок,  які ви плануєте зареєструвати, адже кожна з них повинна мати розрізняльну здатність. 

Зокрема, ТМ не має складатися з однієї цифри, букви, геометричної фігури чи лінії. 

Не використовуйте позначення або імітацію державних гербів, прапорів та інших державних символів; офіційних назв держав; емблем, скорочених або повних найменувань міжнародних міжурядових організацій; офіційних контрольних, гарантійних та пробірних клейм, печаток; нагород та інших відзнак для створення власної торговельної марки. 

Як перевіряти?

Проведіть перевірку торговельної марки, яку ви плануєте зареєструвати на предмет спорідненості з іншими ТМ. 

Варто перевірити, чи існують схожі назви, логотипи або елементи вашої ТМ з іншими зареєстрованими або поданими на реєстрацію ТМ. Це можна зробити або самостійно в міжнародній базі WIPO та базі УКРНОІВІ, або за допомогою фахівця, або замовити таку перевірку в УКРНОІВІ.

Торговельна марка, яку ви плануєте зареєструвати не повинна суперечити публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі та вимогам законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки""Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Визначте класи товарів та послуг для реєстрації вашої ТМ, але уникайте широкого вибору класів, які не відповідають дійсному використанню вашої ТМ.

Даний етап є одним з найважливіших, оскільки визначається обсяг правової охорони ТМ. Однак, через широкий вибір класів, які не відповідають дійсності використання ТМ існує ризик відмови в реєстрації через введення в оману споживачів. Крім того, якщо ТМ не використовується безперервно протягом 5 років щодо частини обраних класів, то щодо них може бути припинена дія свідоцтва в судовому порядку.

Таким чином, прийняття до уваги даних порад допоможе вам запобігти запереченням та відмові в реєстрації ТМ в Україні та заощадить ваш час. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи