Чи зможуть жінки подолати "скляну стелю" у сучасному світі?
В статті обговорюються стереотипи та перешкоди, з якими стикаються жінки в кар'єрі, зокрема феномени "скляної стелі" та "липкої підлоги".
У вас є дитина, тому ви менш ефективні. Ви досі не народили? Тож скоро в декрет. І взагалі жінки при владі завжди гіперемоційні.
Які стереотипи про жіночі лідерство та кар'єру ви чули ще? Моя вишенька на торті: «гарна жінка — підтримка корпоративного іміджу». Буду відверта, це тригерить. Таких упереджень уже давно не має бути, але якимось дивом вони все ще існують.
Я люблю говорити фактами, тож одразу до них і перейду.
— Лише 7% компаній із топ-1000 належать жінкам.
— 14% жінок у цьому списку є керівницями, а всі інші голови відповідно — чоловіки.
— За даними Global Gender Gap Report, жінки менше представлені на керівних посадах.
— Навіть вибірка LinkedIn за 2023 рік, яка охоплює 163 країни, стверджує: лише 32,2% вищих керівних позицій на платформі обіймалися жінками.
Жінка не заробляє більше за чоловіка в жодній країні світу
Це апогей статистики про гендерний геп у розрізі кар'єри. У країнах Європи розрив в оплаті праці залишається на рівні 13%. Тобто жінка має лише €0,87 на кожне €1, зароблене чоловіком. А у США, згідно з останнім дослідженням Institute for Women's Policy Research (IWPR), жінки отримують 84 центи з кожного «чоловічого» долара.
Можу здивувати вас ще більше. Нерівність в оплаті праці прослідковується й у сферах, де жінки залучені найбільше: фінансовий менеджмент, роздрібна торгівля, адміністрування у сфері освіти та менеджмент.
В Україні цей показник дорівнює 33%: середня жіноча зарплата після сплати податків — 10 312 грн (проти чоловічої 15 377 грн). Різниця понад 5000 тисяч гривень.
Тож «скляна стеля» чи «липка підлога»?
«Скляна стеля» — це невидимі бар'єри, які обмежують жінок в отриманні високих посад і елітних позицій. Через цю «стелю» вони можуть бачити можливості, проте не можуть їх досягти. Адже перед ними перешкоди, які не дають пробитися далі, навіть якщо здібності і потенціал не поступаються чоловічим.
Цей бар'єр тягнеться з дитинства. У 2017 році дослідники з Нью-Йоркського, Принстонського університетів та університету Іллінойс представили результати своїх groundbreaking-досліджень.
Вони показали, що до п’яти років дівчата припиняють мріяти і перестають вірити, що можуть стати ким завгодно або досягти всього, чого прагнуть. Натомість хлопці в цьому віці не переживають таких змін.
Окрім скляної стелі, жінки також стикаються з феноменом «липкої підлоги». Цей термін вперше використала Кетрін Берхайден у 1992 році. Вона заявила, що жінки, які зустрілися зі «скляною стелею», — «щасливиці», оскільки є багато інших, хто опинилися в пастці і застрягли на «липкій підлозі». Коли турбота про дітей, підлітків та батьків змушує відмовитися від професійних зростань. Як вважаєте, справедливо?
У сучасному світі немає місця старим уявленням на кшталт «ці професії не для жінок»
У 2017 році Уряд України скасував список понад 450 заборонених для жінок професій: підземні роботи, водіння певних видів вантажного й пасажирського транспорту, робота в машинному відділенні корабля, деякі будівельні спеціальності.
І це насправді суперхід! Бо жінки отримали вільний доступ до фахів із цього списку, які користуються серед них популярністю. Зокрема, добре оплачувані професії машиністки метро, мотористки на кораблі, водійки автобуса далекого прямування.
ІКТ — не для дівчат. Міф зруйновано
Згідно з дослідженнями, представленими у Ґендерному профілі України за останні 10 років, частка жінок серед студентів у сфері технологій практично не збільшилася та дорівнює близько 20%. А у 2022 році жінки становили 30,8% працівників та майже кожну третю фізичну особу-підприємця в ІКТ.
До гендерної рівності ще далеко. Одна з причин — міф про те, що ІКТ-спеціальності «більш чоловічі». 27% українців поділяють цю думку, а 21% батьків заохочують своїх дітей обирати професію, яка «підходить для хлопчика/дівчинки».
А що відбувається насправді? Насправді ж опитування та дослідження говорять, що жінки здатні досягнути успіхів та стати лідерками в будь-якій сфері, у тому числі й завдяки особистісним факторам.
Наприклад, жінки роблять навантаження команд розумним і пропонують колегам емоційну підтримку. Так стверджують респонденти опитування McKinsey & Company та LeanIn.Org «Жінки на робочому місці 2021».
А дослідження DDI показало, що майже 78% жінок — чудові наставниці та менторки, які здатні розширити можливості нових поколінь команд компаній та організацій.
У цьому контексті я рада бути залучена до CDTO Campus, освітнього проєкту, створеного Мінцифрою, який готує лідерок та лідерів цифрової трансформації України.
На початку проєкту частка жінок-випускниць, які прагнуть вдосконалювати свої технічні та лідерські навички, була 18.94%. А зараз, майже через рік, — 43.56%.
Таких результатів нам вдалося досягнути в тому числі й завдяки реалізації «UNDP: Лідерської програми для жінок, залучених у цифровізації держпослуг». 20 учасниць зі всієї України шліфували як лідерські, так і цифрові навички, які необхідні для керування потужними цифровими проєктами сьогодення.
Гендерна нерівність в українському контексті дедалі більше схожа на нонсенс
Україна переживає один із найскладніших періодів своєї історії. Роль жінок у суспільстві зростає.
Ми в армії, волонтерських рухах, бізнесі та політиці, стали символом незламності, рішучості та натхнення.
На мою думку, українки щоденно доводять, що гендер не визначає компетентність чи силу. Зокрема, в бізнесі.
Мовою цифр:
— Частка жінок серед нових реєстрацій ФОП у 2024 році — 62,49%. Це рекордний показник за останні 4 роки.
— Жінки відкривають ФОПи частіше, ніж чоловіки. Тенденція зберігається впродовж останніх 5 років.
— Навіть у 2022 році, під час початку повномасштабної війни, коли кількість нових ФОПів знизилася, жінки все одно зареєстрували їх більше, ніж чоловіки.
Уявлення про ідеальну жінку змінюється
BBC Media Action дослідили вплив війни на позиціювання жінок та гендерні ролі в українському суспільстві.
За результатами дослідження, 77% жінок вважають, що рівність в Україні вже досягнута. 84% заявили, що жінки та чоловіки відіграють однакову роль у війні. Проте 45% опитаних вважають, що найважливішою роботою для них все ж таки є догляд за домом і приготування їжі для сім’ї.
90% чоловіків погодилися з тим, що разом із жінками вони мають рівні ролі, зокрема у війні. Але значна частина чоловіків (48%) вважають, що пріоритетна задача жінки — дім.
Обговорюючи питання жіночої ідеальності, одна з учасниць опитування розповіла, що раніше бачила ідеальну жінку ніжною, джерелом радості, зокрема й для свого партнера. Але останнім часом почала думати, що ідеальна жінка повинна бути сильною і заохочувати інших бути такими ж.
Ця історія відображає загальний настрій жінок в Україні: їх ідеальність — у незалежності, сміливості, мудрості, стійкості й, звісно, патріотизмі. А ще — доброті, відповідальності до своєї дитини чи дітей.
Висновок: жінки не потребують поблажливості
Що нам дійсно треба, так це рівний доступ до кар'єрних можливостей, умови, в яких ми можемо розкривати свої таланти без вірогідності стати жертвою дурного стереотипу чи упередження.
Кажуть, що чоловіки мають кар'єрний ескалатор, а жінки — зламану драбину. А давайте у всіх будуть однакові сходи.
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір вчора о 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух вчора о 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко вчора о 14:42
- Рашистська пропаганда отримала рекордне фінансування Володимир Горковенко вчора о 13:51
- Про обмін чи повернення подарованого товару: в Україні та закордоном Світлана Приймак вчора о 12:53
- Чи зможуть жінки подолати "скляну стелю" у сучасному світі? Галина Пустова вчора о 11:50
- Другий шанс: як громадяни ЄС можуть завершити випробувальний термін у рідній країні Дмитро Зенкін вчора о 11:01
- Чому люди дурні, а ШІ стане Президентом Тайваню Олег Короташ вчора о 07:30
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель 05.01.2025 19:36
-
Екснардепа Журжія зняли з потяга під час проходження кордону. Він подаватиме до суду
Бізнес 37442
-
Український бізнесмен планує відродити знамениту марку польських тракторів
Бізнес 12489
-
Велика Британія обігнала Німеччину і стала найбільшим ринком електромобілів у Європі
Бізнес 8383
-
Удар по бджільництву: в Україні померло до 25% бджіл у 2024 році
Бізнес 7620
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 6467