Як Україні отримати дешеве теплопостачання вже завтра?
З року в рік з настанням осені, в українському медіапросторі починаються дискусії щодо вартості теплопостачання для населення.
Щоразу політики-аутсайдери стараються витиснути з цієї теми максимум політичних дивідендів, поширюючи не завжди достовірну інформацію, спекулюючи та маніпулюючи як вправні віртуози.
Справді, економічне становище українців відкриває широкі можливості для такого роду дискусій. З настанням холодів, з початком опалювального сезону, з’являються платіжки за теплопостачання. Від цих сум іноді можна схопитись за голову. В чому проблема?
По-перше, теплопостачання дорога справа. У всьому світі витрати на комунальні послуги вимірюють не в абсолютних цифрах, а у відсотках від доходу домогосподарства. Зазвичай, витрати на комунальні послуги не повинні перевищувати 15% від сукупного доходу сім’ї. В Україні з цим великі проблеми, значна частина доходів українців перебуває в тіні, зрозуміти для кого комунальні платежі непосильна ноша - важко. Тим не менш, враховуючи загальний стан економіки, й так зрозуміло, що комунальні платежі займають суттєву частку у видатках українських сімей.
По-друге, низька енергоефективність. Ні для кого не таємниця, що українська теплоенергетична інфраструктура дуже зношена, втрати під час транспортування тепла іноді можуть сягати 30-50%. Крім того, багатоквартирні будинки потребують негайної модернізації, адже вони споживають занадто багато енергії. Рівень споживання енергоносіїв в Україні є практично втричі більшим, ніж у країнах ЄС. А українські облгази взагалі “унікальні”для всього світу, оскільки стараються максимально перекласти збитки через свою неефективність на плечі споживачів.
По-третє, проблемою є використання дорогого імпортного газу в якості джерела енергії.
Чи може теплопостачання бути дешевим? Може. І в цьому можуть допомогти сучасні технології альтернативної енергетики.
В контексті тепло- та електропостачання на допомогу може прийти технологія газифікації біомаси. Вона дозволяє під високою температурою без доступу повітря отримувати синтез-газ з біомаси, спалюючи який можна отримати електроенергію. Тепло, що виділяється під час газифікації, віддається в мережу, при цьому тариф може бути на 25-30% нижчим від вартості тепла, отриманого зі спалювання природного газу. Це дозволяє істотно знизити тариф на тепло для населення і муніципалітетів. Перша ТЕЦ такого типу вже запущена в Чернігові.
В чому переваги? Технологія газифікації дозволяє генерувати одночасно як теплову, так і електричну енергію. Вона має модульну структуру, що дозволяє швидко та легко її масштабувати і налаштовувати під індивідуальні потреби споживача. Разом з тим, вона є доволі ефективною: для виробництва одного кіловата енергії потрібно всього 0,9 кг біомаси (це один з найефективніших показників у світі). Завдяки сучасній технології, шкідливі викиди в навколишнє середовище практично зведені до нуля. Обладнання відповідає всім європейським та українським екологічним стандартам.
До речі, для роботи газифікаторів використовується локальна сировина. Розвиваються суміжні підприємства, наприклад заготівельники біомаси. Підвищується ділова активність і збільшується сума сплачених податків до місцевих бюджетів. Переваги більш ніж очевидні.
Водночас, децентралізована генерація теплової енергії нарешті покладе край монополії облгазів, діяльність яких вже перетворилась в справжній тарифний тероризм. Постійні пориви, відсутність інвестицій в галузь, а лише сліпе викачування ресурсів. Разом з цим вони лобіюють постійне підвищення тарифів для кінцевих споживачів, практично не змінюючи якість послуг.
Розгортання масштабної програми використання газифікаторів біомаси дозволило б сотням тисяч українців вже найближчим часом відчути всі переваги альтернативної енергетики,перш за все на власному гаманці. Це гарна можливість для держави та окремих міст оновити енергетичну інфраструктуру, в тому числі за кошти приватних інвесторів. Повірте, жодне сучасне підприємство з ринковим підходом не зацікавлене у неефективній роботі.
Тому єдиний правильний шлях для енергетики України, на моє переконання, це стабільний розвиток сфери ВДЕ.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386