Динаміка регіонального бізнес-середовища в умовах війни
Взаємодія з владою, виклики та очікування підприємців у Дніпропетровському регіоні
Дослідження індексу регіонального бізнес-середовища бере початок з часів карантинних обмежень і традиційно продовжується під час повномасштабного вторгнення. Таким чином на місцевому рівні ми бачимо позитивні чи негативні тенденції щодо комунікації з органами державної влади та найгостріші потреби підприємців у часи кризи й невизначеності.
Загальна оцінка ведення бізнесу за результатами опитування за перше півріччя 2023 року в Дніпропетровському регіоні становить 2,25 балів за 5-ти бальною шкалою. Компанії акцентують увагу на таких топ-проблемах, як мобілізація працівників та пов’язані з нею труднощі щодо виїзду в короткотермінові відрядження за кордон, зниження купівельної спроможності населення та корупція. Неочікувано, але порівняно з минулим роком зменшився відсоток підприємців регіону, які оцінюють умови роботи як складні – з 75% до 69%, хоча таких досі більшість. Інші 31% вважають їх задовільними. Водночас, у повному обсязі в регіоні наразі працюють 38% компаній, інші 63% провадять діяльність з певними обмеженнями.
Задовільну оцінку від підприємців отримали всі органи місцевої влади, з якими взаємодіє бізнес, але є й індивідуальні скарги щодо бюрократизації процесів та недостатньої швидкості в ухваленні рішень.
Так, з початку 2023 року Офіс Асоціації у Дніпрі активно долучався до робочих зустрічей з Дніпропетровською та Кіровоградською обласними прокуратурами з метою налагодження якісної комунікації між представниками відповідального бізнесу й правоохоронними органами. Завдяки спільній роботі з Дніпропетровською ОВА щодо визначення критичності підприємств (питання бронювання військовозобов’язаних) було враховано пропозиції компаній-членів ЕВА для формування такого переліку.
Щодо розгляду індивідуальних кейсів компаній варто зазначити, що здебільшого вони стосувалися блокування податкових накладних. У подальшому, в діалозі з відповідними органами ДПС у Дніпропетровській та Запорізькій областях ми отримували швидке реагування на запит бізнес-спільноти та допомогу з роз’ясненнями.
Як почуває себе регіональний бізнес, які очікування має та чи планує інвестувати?
Не зважаючи на шалені збитки (збитків на понад $10 млн понесли 25% компаній, від $1 млн до $10 млн – 38%, до $1 млн – 31%, не мали жодних втрат тільки 6%), про які повідомляють підприємці в Дніпропетровському регіоні за півтора роки повномасштабного вторгнення, вони мають на меті зосередитись на підтримці діяльності в умовах воєнного стану, диджиталізації бізнес-процесів, виході на нові ринки та навіть збільшенні штату працівників. Тільки 2% респондентів повідомили про намір інвестувати в цьому році.
Виробники будівельних матеріалів очікують на спрощення в системі оподаткування та трудовому законодавстві, як сьогодні, так і в майбутньому. Наразі в галузі спостерігається зміна споживчого попиту, що є природним у нинішній ситуації. Всі продукти та інновації, які вже реалізували, орієнтовані саме на споживача. Компаніям цілком вистачає існуючих виробничих потужностей, тому всі інвестиції направлятимуть на покращення ефективності вже наявного виробництва та пошук рішень щодо оптимізації процесів. Це безпосередньо впливає на собівартість і конкурентоспроможність. Одним з найбільших викликів вони зазначили переформатування всіх ланцюжків постачання. Практично всю логістику довелося відбудовувати наново через втрату морських портів, територій та непросту ситуацію на ринку перевезень.
В агросекторі та трейдингу констатують постійне ускладнення умов для сільгоспвиробника та зміни в сторону погіршення всього ланцюга логістики в їх галузі: різниця із довоєнним часом відзначається в швидкості доставки товару від поля до кінцевого споживача, бо витрати зросли в рази. Компанії у цьому секторі очікують на інвестиції в Дніпропетровський регіон лише після завершення війни, особливо з урахуванням атак на порти.
Спираючись на висновки підприємців, досягнення успіху після військових подій у відновленні регіону та його економіки буде залежати від успішної реалізації завдань щодо відбудови інфраструктури, розвитку енергетичних об'єктів та житлового фонду, росту промисловості, зменшення податкового тиску та подолання корупційних явищ.
Попри близькість до лінії фронту, нещодавно проведений Українсько-Чеський бізнес-форум у Дніпрі за участю органів місцевої влади, представників бізнесу Чеської Республіки надав чіткий сигнал щодо готовності Чеської Республіки стати надійним союзником і партнером нашої області в післявоєнному відновленні.
Особливу вдячність за розгорнуті коментарі висловлюю представникам Координаційної Ради EBA Dnipro Олександру Дунайцеву та Артему Ремпену, які поділилися експертними думками щодо викликів у їх галузях.
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов вчора о 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко вчора о 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 24.12.2024 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 24.12.2024 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 801
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 386
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 257
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
- JIT – концепція, час якої настав 61
-
В окупованих Росією містах з'явилися компанії з великими оборотами: хто ними володіє
Бізнес 37868
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 12156
-
Їздить-стріляє. Чи стане замовлена Україною САУ RCH 155 майбутнім артилерії
Технології 6765
-
Дружину екснардепа Шепелева засудили до семи років позбавлення волі
Фінанси 6745
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 6097