Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
05.01.2017 12:38

Зворотня вимога (регрес): момент пред’явлення позову

Адвокат (судовий захист), магістр права

Момент настання права зворотньої вимоги (регресу) до винної особи щодо виплати виплаченого відшкодування за заподіяну шкоду.

регресс.jpg

21 грудня 2016 р. Верховний суд України у справі №6-2267цс16 дослідив питання щодо моменту настання права зворотньої вимоги (регресу) довинної особи

Деліктне зобов’язання виникає з факту завдання шкоди (зокрема, майнової) ітриває до моменту її відшкодування потерпілому в повному обсязі особою, яказавдала шкоду (статті 11, 599, 1166 ЦК України).

Сторонами деліктного зобов’язання зазвичай виступають потерпілий (кредитор)і заподіювач шкоди (боржник).

Разом з тим правила регулювання таких зобов’язань допускають можливістьвідшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо заподіювачем, а іншоюособою за умови, що законом передбачено такий обов’язок іншої особи, хоч вонашкоди й не заподіювала. При цьому за статтею 1191 ЦК України особа,яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги(регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування,якщо інший розмір не встановлений законом (ПостановаВСУ від 16.11.2016 року по справі № 761/6313/14-ц (№ в ЄДРСРУ 62948871),Постанова ВСУ від 14.12.2016 року по справі № 206/837/15-ц (№ в ЄДРСРУ63472621).

Таким чином системний аналіз цієї норми дає підстави для висновку про їїзастосування за таких умов:

1. Право регресної вимоги до винної особи має третя особа після виконаннянею зобов’язання перед потерпілим;

2. Регрес застосовується після припиненні зобов’язання з відшкодуванняшкоди.

Регресне зобов’язання виникає лише у випадках, передбачених законом, і маєпохідний характер, оскільки підставою його виникнення євиконання іншою особою відповідного зобов’язання.

Підставою регресного позову є відповідальність заподіювача шкоди за завданушкоду та факт виплати позивачем, що пред’явив регресну вимогу, певної грошовоїсуми в рахунок відшкодування завданої шкоди.

ВАЖЛИВО: Правозворотньої вимоги виникає лише після того, як відбулася виплата.

Наявність судового рішення, за яким з потенційного регресанта ухваленостягнути на користь потерпілого певну суму, не вважається достатньою підставоюдля предявленнярегресного позову.

Такий позов може бути пред’явлений лише після виконання зазначеногорішення, оскільки до моменту виконання в іншої особи, яка відшкодовує шкоду,немає витрат, які підлягають відшкодуванню.

ВАЖЛИВО: За регресними зобов’язаннями  перебіг позовної давності починаєтьсявід дня виконання основного зобов’язання, зокрема виплати страхового відшкодування(частина шоста статті 261 ЦК України) – правова позиція висловлена ВерховнимСудом України в постанові від 30 березня 2016 року у справі № 6-2598цс15 (№ в ЄДРСРУ 56973845).


Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи