Бізнес поліпшень не очікує
Ґвалтувати економіку – собі дорожче, її як чарівну пані – можна тільки облещувати.
Один мій знайомий – дуже успішний менеджер проектів, дуже любить повторювати фразу: «порушувати можна будь-які закони, крім закону всесвітнього тяжіння, закону сексуальної привабливості і законів економіки». Щодо перших двох – якось іншим разом. А от щодо законів економіки – вся світова історія свідчить, що на бажалки громадян і на силування урядів Її Високість економіка чхати хотіли. Грубощів вона не любить. Придушите там – матимете інфляцію, придушите тут – матимете пустий бюджет. Тощо й тощо. Ґвалтувати економіку – собі дорожче, її як чарівну пані – можна тільки облещувати.
З облещуванням проблеми були в Україні у всіх урядів. Але чинний уряд тут просто вражає уяву. Його неоковирні потуги все більше примушують згадати давно забуті приваби юності – тобто про шалені 90-і. Що я маю на увазі?
Секрет Полішинеля - одним з інструментів прогнозування економічної ситуації є опитування осіб, які власне економіку створюють – керівників підприємств, підприємців, аналітиків ринків тощо. Умовно, перспективи які бачать ці люди покладаючись на свої досвід, знання і бізнесову чуйку втілюються в цілком конкретні показники – індикатори та індекси. Яке ж майбутнє бачить для себе в 2020 р. році наш пересічний підприємець?
Кисле майбутнє він бачить, скажемо прямо. Індикатор економічних настроїв (Держстат) у першому кварталі 2020 р. склав 103%, порівняно з 113,4% та 105,9% відповідно у першому та четвертому кварталах 2019 р. Погіршилися всі чотири індикатори ділової активності: будівництві (від -18,9% в IV кварталі 2019 р., до -21,7%), у переробній промисловості (від -5,5% до -6,4%), у сфері послуг (від +1,6% до -3%) та у роздрібній торгівлі (від +13,7% до +3,7%). У слід за індикаторами ділової активності просів індикатор споживчої впевненості – від -5,8% до -11,4%, відповідно.
В унісон з індикаторами Держстату знижуються індикатори НБУ – падають ділові очікування підприємств. Щодо економічного становища у наступні 12 місяців, показник зростання обсягів товарів і послуг бахнувся до 21,9% (проти 30,5% у ІІІ кварталі 2019 р.), індекс ділових очікувань – до 112% (проти 115,3%). Бізнес чекає зростання споживчих цін на 7% (у ІІІ кварталі 2019 р. чекав на 6,9%). Зросли очікування респондентів щодо потреби в позикових коштах найближчим часом. Водночас частка респондентів які планують брати банківські кредити зменшилася.
Індекс очікувань ділової активності у грудні 2019 р. знизився до показника 48,6 (у листопаді був 49,1). Економічні результати грудня всі опитані респонденти оцінили песимістично, і висловили побоювання що доведеться зменшувати чисельність зайнятих працівників на своїх підприємствах. Підприємства промисловості, будівництва та сфери послуг очікують зменшення обсягів замовлень.
Що все це означає в перекладі з економічної на українську? Це означає, що доведеться затягнути паски. Безробіття побільшає. Ціни зростатимуть далі. Підприємці набагато обережніше вкладатимуть гроші і закладатимуть ризики у ціни. Відтак, ФОПів давитимуть сильніше – і вони уходитимуть в тінь. Збори до бюджету впадуть ще дужче. Власне скорочення і затримку зарплатень ми маємо вже зараз – і цьому кінця-краю не видно.
Чому так? Та тому що економічна політику уряду Гончарука-Зеленського непередбачувана так само як не передбачувана траєкторія руху алкоголіка. З одного боку уряд дає нові й нові популістичні обіцянки, з іншого – обіцяє поліпшення для бізнесу. А це – речі принципово несумісні, неможливо водночас збільшувати розходи бюджету і зменшувати доходи. Це – прямий шлях у розорення і дефолту країни. Як виправляє свої проколи уряд? Він збільшує побори з бізнесу. А відтак…
А відтак повертаємося до банального постулату – економікою керувати треба уміти. Гарно критикувати когось за те, що він не збудував економічний рай – набагато складніше відзначитися успіхами самому. Нинішня влада владою стала на безмежній критиці команди президента Порошенка. Нині ж до результатів часів Порошенка команді Зеленського – як до неба пішки.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422