Півтора роки фінансової непрозорості партій. Тепер цьому покладено край
Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
А чи знали ви, що політичні партії, які за результатами виборів пройшли до Верховної Ради України, упродовж усього скликання парламенту отримують фінансування з державного бюджету - тобто гроші з ваших податків?
Цю норму, яка діє з 2016 року, запровадили з міркувань запобігання політичній корупції: “зняти” партії з голки олігархічних грошей та “навчити” їх відчувати відповідальність перед виборцями. За п'ять повних років політсили отримали держфінансування на загальну суму понад 1,5 млрд гривень. Нагадаю, що це наші з вами податки.
Проте партії не можуть використовувати отримані від держави кошти безконтрольно: вони мають звітувати про свої видатки перед Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Варто уточнити, що партії повинні звітувати не лише про витрати з державного фінансування, а й про отримані ними приватні внески та видатки з них. Це ще один запобіжник від політичної корупції - упрозорення партійних фінансів.
У березні 2020 року, коли в Україні через коронавірусну хворобу COVID-19 запровадили жорсткі карантинні обмеження, Верховна Рада в рамках тимчасових послаблень для певного кола суб’єктів дозволила партіям не подавати до НАЗК фінансові звіти. Щоправда, часові рамки цього послаблення були встановлені досить розмиті: політсили отримали право не звітувати аж до кінця карантину, який наразі триває вже другий рік. Тоді як, наприклад, пом’якшені умови для бізнесу в питаннях сплати податків і звітування запровадили всього лиш на декілька місяців.
Таким чином, упродовж півтора року партії цілком законно могли не повідомляти НАЗК про свої фінансові надходження й видатки. А, відповідно, парламентські партії мали змогу не звітувати про використання коштів з держбюджету, які вони при цьому продовжували отримувати!
Днями цій несправедливості було покладено край. 2 листопада Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зокрема, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
Чому це важливо?
Парламентські політсили не повинні забувати, що вони отримали мандат довіри від українських виборців, які, до того ж, їх ще й фінансують із власної кишені. А платники податків мають повне право знати, куди витрачають їхні гроші.
Решта партій також повинні пам’ятати, що прозорість - це запорука побудови відкритого демократичного суспільства, у якому жодна політсила не намагається приховати реальні джерела свого фінансування. Упевнений, що переважна більшість партій у своїх програмах декларують саме таку відкритість і прозорість, тож їм немає чого боятися.
Окремо зауважу, що повернення обов’язку партій звітувати про свої надходження й видатки лягає у загальну логіку курсу на деолігархізацію України, проголошеного Президентом Володимиром Зеленським. Буде наївним вважати, що олігархи відмовилися від спроб впливати на політичне життя країни, щедро фінансуючи зі своїх кишень ті чи інші партії. Упрозорення політичних фінансів є дієвим інструментом протидії таким спробам.
Звісно, утримувані олігархами політсили всіляко маскують реальні джерела надходження коштів. Проте зобов’язання їх звітувати, ретельна перевірка партійних звітів НАЗК, розслідування підозр щодо непрозорого фінансування та невідворотність покарання, дадуть змогу максимально знизити вплив олігархічних сил на українське політичне середовище.
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 461
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 129
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 112
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 101
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
-
Зрадник Сальдо отримав підозру за заволодіння Херсонською нафтоперевалкою
Бізнес 8745
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 8538
-
Скільки коштує стати блогером у 2025: реальні історії інфлюенсерок про старт, витрати та заробіток
Життя 4311
-
"Життя після 100 — не виняток, а нова норма": як тренд довголіття змінює наш підхід до краси
Життя 3739
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 3033