Відшкодування ПДВ при спорудженні основних фондів: погляд ВСУ
Для ефективної конкуренції на ринку, зокрема у виробничій сфері національної економіки, вітчизняному бізнесу не обійтися без проведення технологічної модернізації
Для ефективної конкуренції на ринку, зокрема у виробничій сфері національної економіки, вітчизняному бізнесу не обійтися без проведення технологічної модернізації, реконструкції вже існуючих або спорудження сучасних прогресивних основних фондів підприємства. Проте, декларуючи дані податкового обліку сформованих за наслідками спорудження чи реконструкції основних фондів, зокрема грошових сум податкового кредиту з ПДВ задекларованого до бюджетного відшкодування, слід пам’ятати про ризик не підтвердження фіскальним органом заявлених платником до відшкодування сум.
Однією з причин відмови контролюючого органу може бути твердження про відсутність використання основних засобів у власній господарській діяльності підприємства у зв’язку з не введенням такого об’єкту в експлуатацію та відображення такого об’єкту, на момент подання декларації з ПДВ, на 15 рахунку «Капітальні інвестиції» бухгалтерського обліку, а не на 10 рахунку «Основні засоби» незважаючи на існування за правилами пункту 198.2 статті 198 ПК України «першої з подій».
Тобто суть позиції фіскального органу, в такому випадку полягає у тому, що суб’єкт господарювання має право на отримання сум бюджетного відшкодування сформованих за наслідками господарських операцій зі спорудження, модернізації, реконструкції основних фондів (наприклад цілісно-майнові комплекси, цехи, склади, інші виробничо-технологічні об’єкти тощо) лише після того, як платник отримає документи про введення об’єкта в експлуатацію та відобразить його на рахунку 10 «Основні засоби».
З даного приводу слід відзначити правову позицію Верховного Суду України викладену зокрема у постановах від 20.01.2015 у справі № 21-316а14 (рішення у ЄДРСР за № 42763557), від 20.01.2015 у справі № 21-529а14 (рішення у ЄДРСР за № 42786362), від 20.01.2015 у справі № 21-514а14 (рішення у ЄДРСР за № 42886573) відповідно до якої платник податків, у разі відображення на рахунку 15 «Капітальні інвестиції» витрат на будівництво нових, реконструкцію чи модернізацію вже існуючих об’єктів, в тому числі, якщо такий об’єкт не введено в експлуатацію, не відображено на рахунку 10 «Основні засоби» і відповідно не почав використовуватися у власній господарській діяльності, таке підприємство має право на отримання відшкодування ПДВ, оскільки таке бюджетне відшкодування не пов’язане з моментом відображення основних засобів на рахунку 10 «Основні засоби» бухгалтерського обліку.
Власне, такий правовий висновок є очевидним, адже викладена позиція відповідає ключовому правилу «першої з подій» передбаченого пунктом 198.2 статті 198 ПК України.
- Про необхідну оборону - як версію захисту Костянтин Рибачковський вчора о 22:17
- Бронювання працівників: правила та вимоги Віталій Соловей вчора о 17:55
- Чому найуспішніші люди бояться слабкості і як це впливає на їхнє лідерство Юлія Буневич вчора о 17:30
- Якими будуть інтер’єри 2026 Алеся Карнаухова вчора о 13:42
- Не бути туземцем Сергій Дідковський вчора о 10:28
- Святий Миколай, Санта Клаус та Father Christmas: у чому різниця – і що між ними спільного? Інна Лукайчук 04.12.2025 18:46
- За що компанії можуть втратити статус "критично важливих" та що робити далі Віталій Соловей 04.12.2025 17:54
- Що робити, якщо співробітник вкрав клієнтську базу Олександр Висоцький 04.12.2025 17:08
- Переоцінка безпомилковості ШІ студентами: експериментальні докази Олександр Серт 04.12.2025 16:32
- Як мислити ефективніше: техніка шести капелюхів Едварда де Боно Олександр Скнар 04.12.2025 09:36
- П’ять років поза Конституцією: як Україна втратила баланс влади і підтримку світу Валерій Карпунцов 03.12.2025 21:18
- "FPV на арабіці": акцизний податок на каву як інструмент поповнення військового бюджету Кароліна Холявко 03.12.2025 18:58
- Королівство кривих дзеркал: як абсурд став нашою нормою Дана Ярова 03.12.2025 18:19
- Гроші що не сплять, або еволюція хедж-фондів з середини ХХ сторіччя до сьогодення Ольга Ярмолюк 03.12.2025 17:12
- PR Тренди 2026: фокус на розвиток бізнесу та окупність інвестицій Ірина Кононенко 03.12.2025 14:03
- Мікрокроки, що змінюють життя: як формувати звички без зривів і надзусиль 316
- П’ять років поза Конституцією: як Україна втратила баланс влади і підтримку світу 268
- За що компанії можуть втратити статус "критично важливих" та що робити далі 228
- Як WSJ вибудовує наратив операції "Павутина" та образ її ключового лідера 174
- Управління ризиками. Чому старі стратегії можуть знищити новий проєкт 144
-
У Карпатах планують побудувати нову дорогу в Буковель за 6,6 млрд грн
Бізнес 4730
-
"Бути незадоволеним – це природно". Жадан про завершення війни, Харків і настрої серед молоді
3064
-
Попередити ризик: що повинні знати батьки перед лікуванням дитини у стоматолога
Життя 2898
-
"Плівки Макрона". Чому Франція попередила Зеленського, що Трамп може зрадити Україну
2415
-
ПДВ для ФОП: кого торкнеться реформа та коли вона стартуватиме
Фінанси 2143
