Як війна вплинула на інвестиційну привабливість України?
У цьому блозі розглянемо як змінювалася ситуація та що впливає на інвестклімат найбільше.
За даними Європейської Бізнес Асоціації індекс інвестиційної привабливості в другій половині поточного року склав 2,48 бала із 5 можливих. Таке значення можна порівняти з аналітикою 2020 року, коли пандемія коронавірусу була в найбільш активній фазі. Згідно з результатами дослідження, половина топменеджерів визначають інвестиційний клімат несприятливим і лише 5% вважають навпаки. Тут слід зауважити, що ще влітку показники були гіршими.
Варто згадати, що ще в серпні аналогічне дослідження показувало найнижчий показник з 2013 року — 2,17 бала. Негативними чинниками були продовження військових дій, корупція та проблеми в судовій системі. Водночас з позитивних змін були відмічені: статус кандидата на вступ до ЄС, анулювання мит і квот для українського експорту, а також транспортний безвіз з Євросоюзом. Можна відзначити, що попри повномасштабну війну, український бізнес має хороший запас міцності.
Динаміка інвестиційної привабливості України. Джерело: ЄБА
Порівнюючи ситуацію і фактори впливу на бізнес в першій половині року з тим, що ми маємо зараз, можна зробити кілька висновків. Військові дії досі залишаються основним чинником, який має найбільший негативний ефект на інвестиційний клімат. Другою негативною умовою тепер стали атаки на енергетичну інфраструктуру, а корупція зараз на третьому місці. Головні позитивні фактори інвестиційного клімату залишилися незмінними з першого півріччя поточного року.
Очікування щодо наступних шести місяців не надто оптимістичні, адже лише 22% директорів великих компаній очікують на покращення ситуації. Водночас 99% планують і надалі працювати в Україні попри всі можливі ризики, а 63% навіть збираються продовжити інвестиції в національну економіку. Також слід згадати, що навіть у випадку тривалого блекауту 72% компаній не збираються залишати український ринок. Більшість із них роблять ставку на автономність, а також альтернативні способи зв’язку для продовження роботи.
Національний банк визначає перебої постачання електроенергії другим за значенням чинником, який вплинув на бізнес. Частина бізнесу адаптувалася до обмежень енергопостачання, але відновлення економічної активності після початку повномасштабного вторгнення зупинилося. Інша частина підприємств вимушено зупинила або зменшила свою діяльність. Якщо малі та середні компанії можуть забезпечити себе електрикою завдяки генераторам, то великі виробництва не мають такої можливості. Найбільш постраждалими від ракетних ударів вважається промисловість — металургійні та видобувничі підприємства.
Індекс очікувань ділової активності. Джерело: НБУ
Постійні ракетні удари стали причиною прогнозу більшого падіння економіки у 2022 році та погіршення прогнозів на наступний рік. Очевидно, що подібна ситуація в енергосистемі не є сприятливою для інвестицій та позначиться на настроях власників бізнесу. Хоча зараз ми бачимо покращення — попереду важка зима, але тимчасово зменшивши споживання її буде цілком реально пройти. За прогнозами енергетиків, споживання зменшиться із закінченням зими, це дасть можливість стабілізувати ситуацію в енергетичній галузі. Після цього можна очікувати, що це стане фактором покращення інвестиційної привабливості.
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- Нація вбивць 365
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 311
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 165
- Професії зникають, навички – у тренді 136
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 113
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 13513
-
"Скасувати "зелений" тариф – і ціни зростуть". Що робити з відновлювальною енергетикою
Бізнес 11721
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 10867
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9256
-
"Ганебний прецедент": українська студія звукозапису продублювала "Minecraft: Фільм" російською
Життя 6492