Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
06.05.2015 14:11

Ризики травня: в очікуванні колорадів

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму

Мертвий сезон. Демонстрація. Парад. Гвоздики. Картопля. Таким травень виглядав для пересічної сім’ї в пересічний рік пересічної пострадянської країни. Минулого року все змінилось. Немає ні пересічної сім’ї, ні пересічного травня, і Україна – не пересічна

Екстремістські очікування у травні одні з найвищих, - через загрози, що несуть травневі свята. Свята, що як історію, територію і пам’ять, намагається привласнити сусід. Вкрасти і розвернути проти нас.

На 1 травня все було відносно спокійно. Низький рівень довіри до КПУ не зміг підняти навіть «кефірний теракт». Та День праці показав, що в країні відсутні: а) розуміння межі у фанатиків; і б) впливова ліва партія. І хоча міліція тоді змогла протистояти першому, то з другим - реально проблеми.

Наявність справжньої, не бутафорської лівої партії дозволила б не лише захистити права трудящих, але й акумулювало соціальний протест та спрямовувати його у конструктивне, ненасильницьке русло. Доки такої сили не існуватиме, - проблеми у соціальній сфері, штучно чи природно, перетікатимуть на інші відносини – міжнаціональні, міжрегіональні, міжпартійні.

Зупинені в Україні провокації на 1 травня не знімають проблеми 9. Лише вказують на те, що крім сусіда, нам можна очікувати «підніжок» і від своїх. Хоча найбільше «замовлення» на екстремізм до Дня Перемоги – в інтересах Росії. Їй же постійно треба доводити, наскільки «фашистською» стала Україна. І кращий сигнал – у день перемоги над нацизмом. Щоб ніхто не сумнівався у неповазі українців до канонічного «дєдивоєвалі». Треба бути готовим, що метою провокацій буде презентація по зомбіканалам жертв серед мирного населення, ветеранів. І, щоб «чьотамухахлов» зрозуміли, це – справа рук націоналістів.

Провокації можливі не лише на мітингах до Дня Перемоги, але й на фронті. Причому такого рівня, щоб точно була «отвєтка» від «укропів». Тому стрілятимуть багато і, обов’язково, - з житлових кварталів. Або відразу по ним. Просто для картинки, як наші військові зневажають священний для «руского міра» день. Жертви серед мирного населення відсовуватимуть на другий план питання: чого досі немає відновлення і чому Росія не хоче включати квазіреспубліки Донбасу в «рускій мір».

Чи зірветься перемир’я? Варто звернути увагу на таку особливість: представники ДНР (Захарченко) та ЛНР (Плотницький) сприймаються виключно як терористи (і в Україні, і в Європі). Якщо чутки щодо їх заміни будуть матеріалізовані найближчим часом, це стане прямим сигналом того, що Москва погодила мирний процес. Точніше, меседжем, що Кремль погодився на перетворення воюючого «Придністров’я-2» у мирне «Придністров’я-2».

Але останнім часом сепаратистські ЗМІ почали інформаційну кампанію з популяризації війни «до перемоги». І, класично, подають це як бажання жителів Донбасу. Губарєв навіть цитує донеччан, які зі сльозами на очах вимолюють продовження війни, аби тільки не жити «на Украінє». Вчергове спливає класична для відновлення військових дій маніпуляція убитими «укропами» дітьми. Крім того, парадигма радянської свідомості, яка має сильні впливи на російську воєнщину, вимагає відсунення кордонів від «столиці». Тому ризики наступу, особливо в районах Донецька та Луганська, лишатимуться актуальними.

18 травня - річниця депортації кримських татар. Для усунення організованого антиросійського руху окупаційна влада Криму зробить все, щоб спровокувати зіткнення між різними групами кримських татар. А новим напрямком може стати технологія штучного зіштовхнення українських та кримськотатарських активістів. «Няшна прокурорша» вже заявила про затримання бійця «Азову», нібито причетного до підпалу мечеті у Сімферополі.

29-31 травня – останні дзвоники та випускні вечори в школах. На жаль, у розпалювачів війни завжди було бажання показати жертви серед соціально вразливих частин населення і покласти відповідальність за них на «кровожерливого» опонента. Тому, загрози у ці дні постають не стільки для територій, які контролюються Україною, скільки для навчальних закладів, що знаходяться на окупованій території Донецької та Луганської областей.

Травень буде складним місяцем для українців. Хотілося б, щоб ці ризики так і залишились нереалізованими. Але, гібридна війна постійно пише нові правила. І пише їх кров’ю українських громадян.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]