Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
15.02.2021 11:09

Оподаткування фермерського господарства: системи та їх особливості

Яку систему оподаткування обрати?

Яку систему оподаткування обрати? Враховуючи те, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, це питання є одним із найпоширеніших серед тих, що хвилюють осіб, які виявили бажання його створити.

Як відомо, фермерське господарство може бути зареєстроване як юридична особа або фізична особа-підприємець, зі статусом сімейного або без такого. Кожна із зазначених форм має свої особливості оподаткування, які ми і розглянемо у даній статті.

Тож можливі варіанти оподаткування для фермерського господарства – юридичної особи:

загальна система оподаткування, яка полягає у сплаті податку на прибуток. Об’єктом оподаткування у цьому випадку є прибуток, визначений за даними бухгалтерського обліку (доходи мінус витрати), який може коригуватися на різниці, що виникають відповідно до положень Податкового кодексу України. Ставка податку – 18%. Жодних обмежень зазначена система немає;

спрощена система оподаткування:

єдиний податок 3 групи зі сплатою податку на додану вартість. Ставка –  3% доходу плюс сплата ПДВ;

єдиний податок 3 групи без сплати податку на додану вартість. Ставка – 5% доходу.

Обмеження для двох наведених випадків – обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (на 01.01.2021 – 7002000 грн.).

єдиний податок 4 групи - розмір податку залежить від площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності фермерського господарства або надана йому у користування та визначається у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а розмір ставки податку - від категорії (типу) земель та їх розташування.

Обмеження – частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Перейдемо до варіантів оподаткування, які можуть бути обрані фермерським господарством, створеним у формі фізичної особи-підприємця.

Загальна система оподаткування. Як і у випадку з юридичними особами, її суть полягає у сплаті податку на прибуток за ставкою 18 відсотків. Крім цього, сплаті підлягає військовий збір у розмірі 1,5% від прибутку та єдиний внесок – 22 % від прибутку, але з 01.01.2021 не менше 1320 грн. При цьому, максимальна база для нарахування ЄСВ з січня 2021 року – 90 000 грн, а тому він не може бути більшим максимального розміру – 19 800 грн. Жодних обмежень вказана система не має;

спрощена система оподаткування:

єдиний податок 2 групи. Ставка податку – не більше 20% розміру мінімальної заробітної плати (з 01.01.2021 – не більше 1200 грн.).

ПДФО і військовий збір не сплачуються. Сплаті підлягає ЄСВ (не менше 1200 грн. і не більше 19 800 грн.). Слід враховувати, що дана група має певні обмеження:

ФОП не використовує працю найманих осіб або кількість людей, які перебувають з ним у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2021 – 5 004 000 грн.);

єдиний податок 3 групи зі сплатою ПДВ. Ставка – 3 % доходу, податок на додану вартість підлягає сплаті у загальному порядку. ПДФО і військовий збір не сплачуються, ЄСВ підлягає сплаті у тому ж порядку, що і в попередньому випадку;

єдиний податок 3 групи без сплати ПДВ зі ставкою 5% доходу, а також зі сплатою ЄСВ (не менше 1200 грн.  і не більше 19 800 грн.).

Обмеження 3 групи як зі сплатою ПДВ, так і без його сплати – протягом календарного року обсяг отриманого доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати (на 01.01.2021 – 7 002 000 грн.).

Єдиний податок 4 групи. Об’єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, базою оподаткування – нормативна грошова оцінка 1 гектара такої землі. Ставка податку залежить від категорії (типу) земель та їх розташування.

Слід мати на увазі, що така система оподаткування встановлює для фермерів ряд обмежень, серед яких:

здійснення виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

провадження господарської діяльності (крім постачання) за місцем податкової адреси;

заборона на використання праці найманих осіб;

членство у фермерському господарстві такої особи лише членів її сім’ї, що фактично, свідчить про можливість перебування на такій системі оподаткування лише сімейного фермерського господарства, створеного на основі діяльності фізичної особи-підприємця;

обмеження щодо площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебувають у власності та/або користуванні членів фермерського господарства – не менше 2 гектарів, але не більше 20 гектарів.

Як бачимо, кожна із систем оподаткування має свої особливості, переваги і недоліки, а також обмеження. Однозначної відповіді на питання: «Яку систему оподаткування обрати фермерському господарству?» не існує. В кожному конкретному випадку рекомендуємо враховувати особливості діяльності створюваного фермерського господарства та робити орієнтовні розрахунки результатів, які воно планує отримувати, з урахуванням чого приймати рішення про вибір системи оподаткування, перебування на якій призведе до найменшого податкового навантаження.

Якщо ж провести такі розрахунки неможливо або вони не відповідають дійсним результатам за підсумками календарного року, фермерське господарство може здійснити перехід на іншу, більш оптимальну систему оподаткування.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи