Оподаткування фермерського господарства: системи та їх особливості
Яку систему оподаткування обрати?
Яку систему оподаткування обрати? Враховуючи те, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, це питання є одним із найпоширеніших серед тих, що хвилюють осіб, які виявили бажання його створити.
Як відомо, фермерське господарство може бути зареєстроване як юридична особа або фізична особа-підприємець, зі статусом сімейного або без такого. Кожна із зазначених форм має свої особливості оподаткування, які ми і розглянемо у даній статті.
Тож можливі варіанти оподаткування для фермерського господарства – юридичної особи:
загальна система оподаткування, яка полягає у сплаті податку на прибуток. Об’єктом оподаткування у цьому випадку є прибуток, визначений за даними бухгалтерського обліку (доходи мінус витрати), який може коригуватися на різниці, що виникають відповідно до положень Податкового кодексу України. Ставка податку – 18%. Жодних обмежень зазначена система немає;
спрощена система оподаткування:
єдиний податок 3 групи зі сплатою податку на додану вартість. Ставка – 3% доходу плюс сплата ПДВ;
єдиний податок 3 групи без сплати податку на додану вартість. Ставка – 5% доходу.
Обмеження для двох наведених випадків – обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (на 01.01.2021 – 7002000 грн.).
єдиний податок 4 групи - розмір податку залежить від площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності фермерського господарства або надана йому у користування та визначається у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а розмір ставки податку - від категорії (типу) земель та їх розташування.
Обмеження – частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Перейдемо до варіантів оподаткування, які можуть бути обрані фермерським господарством, створеним у формі фізичної особи-підприємця.
Загальна система оподаткування. Як і у випадку з юридичними особами, її суть полягає у сплаті податку на прибуток за ставкою 18 відсотків. Крім цього, сплаті підлягає військовий збір у розмірі 1,5% від прибутку та єдиний внесок – 22 % від прибутку, але з 01.01.2021 не менше 1320 грн. При цьому, максимальна база для нарахування ЄСВ з січня 2021 року – 90 000 грн, а тому він не може бути більшим максимального розміру – 19 800 грн. Жодних обмежень вказана система не має;
спрощена система оподаткування:
єдиний податок 2 групи. Ставка податку – не більше 20% розміру мінімальної заробітної плати (з 01.01.2021 – не більше 1200 грн.).
ПДФО і військовий збір не сплачуються. Сплаті підлягає ЄСВ (не менше 1200 грн. і не більше 19 800 грн.). Слід враховувати, що дана група має певні обмеження:
ФОП не використовує працю найманих осіб або кількість людей, які перебувають з ним у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2021 – 5 004 000 грн.);
єдиний податок 3 групи зі сплатою ПДВ. Ставка – 3 % доходу, податок на додану вартість підлягає сплаті у загальному порядку. ПДФО і військовий збір не сплачуються, ЄСВ підлягає сплаті у тому ж порядку, що і в попередньому випадку;
єдиний податок 3 групи без сплати ПДВ зі ставкою 5% доходу, а також зі сплатою ЄСВ (не менше 1200 грн. і не більше 19 800 грн.).
Обмеження 3 групи як зі сплатою ПДВ, так і без його сплати – протягом календарного року обсяг отриманого доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати (на 01.01.2021 – 7 002 000 грн.).
Єдиний податок 4 групи. Об’єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, базою оподаткування – нормативна грошова оцінка 1 гектара такої землі. Ставка податку залежить від категорії (типу) земель та їх розташування.
Слід мати на увазі, що така система оподаткування встановлює для фермерів ряд обмежень, серед яких:
здійснення виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
провадження господарської діяльності (крім постачання) за місцем податкової адреси;
заборона на використання праці найманих осіб;
членство у фермерському господарстві такої особи лише членів її сім’ї, що фактично, свідчить про можливість перебування на такій системі оподаткування лише сімейного фермерського господарства, створеного на основі діяльності фізичної особи-підприємця;
обмеження щодо площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебувають у власності та/або користуванні членів фермерського господарства – не менше 2 гектарів, але не більше 20 гектарів.
Як бачимо, кожна із систем оподаткування має свої особливості, переваги і недоліки, а також обмеження. Однозначної відповіді на питання: «Яку систему оподаткування обрати фермерському господарству?» не існує. В кожному конкретному випадку рекомендуємо враховувати особливості діяльності створюваного фермерського господарства та робити орієнтовні розрахунки результатів, які воно планує отримувати, з урахуванням чого приймати рішення про вибір системи оподаткування, перебування на якій призведе до найменшого податкового навантаження.
Якщо ж провести такі розрахунки неможливо або вони не відповідають дійсним результатам за підсумками календарного року, фермерське господарство може здійснити перехід на іншу, більш оптимальну систему оподаткування.
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3789
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 366
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 251
- НАБУ: невиправдані надії 226
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 156
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
22225
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17354
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
16221
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13091
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 10947