Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
04.08.2016 11:20

Видобуток українського газу: знову зрада?

Політолог, громадський діяч

Різке підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги хвилюють простих українців.


Різке підвищеннятарифів на житлово-комунальні послуги хвилюють простих українців. Вониналякані, адже не знають чим платитимуть за енергоносії.

Тарифна політикаУряду по зрозумілим причинам ставить на межу виживання вагому частинунаселення. І це лише початок, адже восени ціна на імпортований газ зновупідвищиться.

Саме тому слідговорити про обґрунтованість цін на газ для населення і чи є альтернативизабезпечення населення газом, який би був дешевшим?

Такоюальтернативою є українських газ. Його ми добуваємо близько 20 млрд.м.куб., нарік і він значно дешевший за імпортований газ і ці об’єми достатні длязабезпечення населення.

Дане питання,насправді, піднімалось неодноразово ще багато років тому, тоді, коли проблематарифів не була на стільки болючою. Політики, як правило опозиційні, експерти ігромадські діячі намагались «докопатись» до істини у питаннях видобування тацільового використання вітчизняного газу. Разом з тим, точної, а головне,достовірної інформації про рівень видобутку та напрями використання цьогоенергоресурсу від держави широкий загал дочекатись так і не зміг. Неоприлюднюється до сих пір у нас детальний і прозорий енергетичний баланс, оскількиНАК “Нафтогаз” засекречує ці дані.

Тим не менше,спробуємо проаналізувати ті цифри, які час від часу називались експертами тапосадовими особами. Так, собівартість видобутку газу в Україні за різнимиданими складає від 1300 до 2500 грн. за 1000 куб.м. Це сума з вже закладеноюрентою, яка сплачується в держбюджет видобувачами газу (для ПАТ«Украгазвидобування» рента на сьогодні складає 50%).

За даними, які висловивглава правління даного підприємства Олег Прохоренко в інтерв'ю "Економічній правді" у 2015 році, НАК«Нафтогаз України» купував газ у ПАТ «Укргазвидобування» за ціною 1590 грн безПДВ. Інші експерти в своїх розрахунках теж зазначають, що в 1590 гривень затисячу кубічних метрів «входить все – вартість видобутку газу, прибуток,податки, все під ключ». Це при ренті на рівні 70%, яка існувала до 1 січня 2016року!

Погодьтесь, щоназвані цифри ніяк не дотягують до 6800 грн., які сьогодні тяжким вантажемпадають на плечі громадян. Разом з тим, припустимо, що зазначена ціна закупівліна рівні 1590 грн. для «Укргазвидобування» є занадто низькою, як це зазначавОлег Прохоренко і потребує підвищення задля можливості вкладати капітальніінвестиції на розвиток мереж для забезпечення стабільного видобутку (+10-20%)та для забезпечення розумного рівню рентабельності (20% наприклад). З урахуваннямцих коригувань ціна може складати орієнтовно 2200 грн+20% ПДВ = 2640 грн. за1000 куб.м.  з ПДВ. Тепер порахуєморізницю з фактичною ціною, за якою зараз реалізують газ населенню:6800-2640=4160 грн. Різниця колосальна, і як її економічно обґрунтувати?

Позиція Урядущодо підвищення тарифів проста - встановлення ринкової ціни на газ поімпортному паритету цін. З точки зору економічної теорії це є вірно, але чи цесправедливо по відношенню до наших громадян? Питання риторичне.

Чому українціповинні платити втричі дорожче за тарифи, які не відповідають рівню купівельноїспроможності середньостатистичного громадянина? Тим більше, що усі ресурсидержави згідно Конституції України є обєктомправа власності українського народу. То чи володіємо ми ними насправді у данійситуації?

Крім того, зпочатку року ренту для газовидобувних підприємств було знижено: до 29% дляприватних компаній та до 50%, для ПАТ «Укргазвидобування». Це значно знижуєзатратну частину таких підприємств та створює умови для збільшення дохідноїчастини.

З урахуваннямзазначеного, логічно і розумно було б провести ревізію калькуляції ціни на газдля населення та взагалі переглянути тарифну політику. В інакшому випадку простоскладається враження про отримання надприбутків відповідними колами осіб, а пророзумне і справедливе економічне обґрунтування тут мова взагалі не йде.Натомість, згідно заяв Уряду, знижувати тарифи ніхто не збирається…

 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи