Крига скресла – перші кроки до створення Антикорупційного суду
Прийняття проекту Закону №7440 є хоч і не головною, але й далеко не малозначною подією в історії створення Антикорупційного суду. Парламент фактично встановив певний дедлайн, дав старт зворотному відліку до головного бою.
Попри снігові замети та морозну погоду за вікном в перший день весни, питання створення Антикорупційного суду поволі набирає обертів. Як то кажуть, «крига скресла».
Так, 1 березня 2018 року на пленарному засіданні Верховної Ради України було проголосоване у першому читанні рішення про прийняття за основу проекту закону №7440 про Вищий антикорупційний суд.
Даний законопроект був однією з гарячих тем на початку поточного року. Про окремі аспекти законопроекту писали й ми.
Нагадаємо, Проект Закону № 7440 про Вищий антикорупційний суд було внесено президентом України до Верховної Ради в кінці 2017 року. Однак вже на початку 2018 року президентський законопроект був нещадно розкритикований міжнародними партнерами України – МВФ та Світовим банком. Чимало галасу даний законопроект здійняв і серед вітчизняного політикуму.
Надалі, після кількох невдалих спроб, 26 лютого парламент все-таки вніс до порядку денного даний законопроект та чотири альтернативні (№ 7440-1, № 7440-2, № 7440-3 та № 7440-4). А вже 28 лютого парламентський комітет з питань правової політики і правосуддя рекомендував ухвалити за основу проект закону № 7440, а альтернативні – відхилити. Ще раніше, 7 лютого, інший комітет ВРУ –комітет з питань запобігання та протидії корупції, – рекомендував прийняти проект № 7440 за основу із врахуванням зауважень Венеціанської комісії.
Чи можна вважати сьогоднішнє голосування «перемогою» говорити зарано. Адже однозначно, що до теперішньої редакції проекту будуть внесені зміни. Ключові зміни, які будуть визначати якість майбутнього закону про Антикорупційний суд та ефективність роботи самого органу.
Як рекомендував комітет з питань правової політики та правосуддя, автори альтернативних законопроектів (які були відхилені) можуть оформити свої проекти у вигляді зауважень та пропозицій, які будуть розглянуті під час другого читання.
В свою чергу, Закон України «Про регламент Верховної Ради України» (ст. 116) визначає, що пропозиції та поправки до законопроекту, який готується до другого читання, вносяться в 14-дениий строк після дня прийняття проекту закону за основу.
Відтак, прийняття законопроекту є хоча не головною, але й далеко не малозначною подією в історії створення Антикорупційного суду – фактично сьогодні парламент встановив певний дедлайн, дав старт зворотному відліку до головного бою.
Незважаючи на те, що сьогоднішнє рішення парламенту є лише своєрідною «процедурною прелюдією», певні висновки, все ж таки, зробити можна. Варто лише подивитись на поіменне голосування за законопроект про Вищий антикорупційний суд.
Так, із 349 народних обранців «за» віддали свій голос 282 депутати, «утримались» – 3, «не голосували» – 64, «проти» – 0. Майже одноголосно проголосували «за» фракція «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (19 із 20) та фракція «Об’єднання «Самопоміч» (22 із 25). Дещо з меншим ентузіазмом голосували радикали Ляшка (14 із 21) та Народний фронт (67 із 81). Хитка та невизначена позиція президентської партії БПП – «за» 101 із 136. Кардинально інша ситуація з голосуванням представників Партії регіонів (чи то Опозиційного блоку…) – «за» свій голос віддали мізерних 2 депутати із 43.
Перш за все, це вказує на усвідомлення депутатами того, що питання створення Антикорупційного суду є затребуваним в українському суспільстві, а отже, їхній голос «за» чи «проти» може кардинально вплинути на їх рейтинги. Все таки, на засіданні не було жодного голосу «проти».
По-друге, дане рішення підтверджує важливість позиції Заходу та, напевно, залежність теперішньої влади від міжнародних грошових траншів – менш ніж через два місяці після однозначних меседжів МВФ та Світового банку про необхідність прийняття закону про Антикорупційний суд, Верховна Рада спромоглась на те, чого не могла зробити ще з 2016 року.
У свою чергу, як вже було зазначено вище, це голосування є лише обов’язковою процедурою на шляху до прийняття закону в цілому. Остаточна редакція буде прийнята за результатами розгляду пропозицій та правок під час другого читання. Відтак, з врахуванням однозначної позиції Заходу, сьогоднішнє голосування та прийняття законопроекту № 7440 за основу може бути лише маскуванням справжніх намірів депутатів.
Крім того, зазначена вище статистика підтверджує висловлену нами в попередній статті тезу про критерій поділу депутатів на прихильників ідеї створення Антикорупційного суду та тих, хто називає Революцію гідності державним переворотом.
Зрештою, робити якісь однозначні висновки на даному етапі зарано. Найцікавіше ще попереду. Тож, далі буде…
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов вчора о 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда вчора о 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак вчора о 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова вчора о 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак вчора о 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов вчора о 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін вчора о 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
- Розподіл статутного капіталу при розлученні: судова та міжнародна практика Світлана Приймак 19.11.2024 12:00
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 58464
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 39587
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
10289
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 8928
-
За вітраж Тіффані троє учасників торгів змагалися 6 хвилин – його продали за $12,48 млн: фото
Життя 8638