Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
15.08.2020 10:47

Судимість як перешкода у працевлаштуванні

Довідка про наявність або відсутність судимості при працевлаштуванні може бути витребувана лише у випадках, передбачених Законодавством України.

1. При прийнятті на роботу забороняється вимагати документи, подання яких не передбачено законодавством

Відповідно до ч.1 ст. 22 КЗоТ України забороняється необґрунтована відмова у прийнятті на роботу.

Згідно з ч.2 ст. 24 КЗоТ України, при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи.

Відповідно до ст. 25 КЗоТ України, при укладенні трудового договору забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством.

 2. Матеріальну відповідальність несуть усі працівники (обмежену або повну)

Відповідно до змісту ст. ст. 132, 133, 134 КЗоТ України усі працівники підприємства несуть матеріальну відповідальність за шкоду заподіяну підприємству при виконанні трудових обов’язків у розмірі не більше свого середнього місячного заробітку (обмежена матеріальна відповідальність).

Згідно з змістом ст. ст. 134, 135-1 КЗоТ України, якщо між працівником та підприємством укладений письмовий договір про повну матеріальну відповідальність, а також у випадках передбачених ст. 134 КЗоТ України, то такий працівник несе матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з його вини підприємству (повна матеріальна відповідальність).

 3. Приклади, коли наявність судимості перешкоджає працевлаштуванню

Відповідно до ст. 88 КК України, особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості. Судимість має правове значення у разі вчинення нового злочину, а також в інших випадках, передбачених законами України.

Згідно з ст. 12 Закону України «Про державну службу», не можуть бути обраними або призначеними на посаду в державному органі та його апараті особи, які мають не зняту або не погашену судимість за вчинення злочину.

Відповідно до п.3 ч.6 ст. 27 Закону України «Про прокуратуру», не може бути призначена на посаду прокурора особа, яка: має незняту чи непогашену судимість.

Згідно з п.4 ч.1 ст. 23 Закону України «Про державну таємницю» допуск до державної таємниці не надається у разі: наявності у громадянина судимості за тяжкі або особливо тяжкі злочини, не погашеної чи не знятої в установленому порядку.

Наведені приклади, коли наявність судимості перешкоджає працевлаштуванню не є вичерпними. Законодавство може містити відповідні обмеження у зайнятості при наявності судимості (наприклад, адвокати, нотаріуси тощо).

Тому доцільно розглядати окремі випадки працевлаштування та пов’язані з ним обмеження.

 4. Випадки, доцільно запитати про наявність судимості та надати довідку про наявність (відсутність) судимості.

Під час спілкування у зв’язку із майбутнім працевлаштуванням може бути з’ясовано, що особа має судимість за злочини, скоєні у минулому.

Обмеження обіймати певні посади або займатися певною діяльністю може бути встановлено рішенням суду щодо відповідної особи. Згідно з п.3 ч.1 ст.51 КК України, до осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі види покарань: позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Якщо керівником підприємства буде укладений трудовий договір з особою, яка за рішенням суду позбавлена права обіймати певні посади, то такі дії керівника підприємства мають ознаки злочину, передбаченого ст. 382 «Невиконання судового рішення» КК України.

З метою запобігання прийняття на роботу особи, яка рішенням суду позбавлена права обіймати певні посади, доцільно запитати про наявність судимості у особи, яка приймається на роботу, а також пропонувати надати (за її згодою) довідку про наявність (відсутність) судимості, яку можна отримати безкоштовно у сервісному центі МВС України.

 Висновки

Довідку про наявність (відсутність) судимості можна включати до обов’язкового переліку документів, необхідних під час прийняття на роботу, лише у разі, коли згідно з законом на відповідну посаду не може бути прийнята особа, яка має судимість (державні службовці, прокурори тощо).

Якщо під час спілкування з особою у зв’язку із майбутнім працевлаштуванням, із слів цієї особи, буде з’ясовано, що особа раніше вчиняла кримінальні правопорушення, то з метою запобігання вчинення керівником підприємства злочину, передбаченого ст. 382 «Невиконання судового рішення» КК України, доцільно запропонувати отримати довідку про наявність (відсутність) судимості.

Доцільно розглядати окремі випадки працевлаштування та пов’язані з ним обмеження. Наприклад, для відповідних посад, які не є державною службою, законодавством не встановлено перешкод у прийнятті на роботу особи, яка має судимість. Але такі обмеження можуть встановлюватися рішенням суду щодо позбавлення права обіймати певні посади   (п.3 ч.1 ст.51 КК України). У даному випадку можемо лише пропонувати особі отримати довідку про наявність (відсутність) судимості за її згодою.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи