Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.05.2024 10:05

Державна допомога для ВПО: хто може отримати та які правила її надання у 2024 році

Адвокат з напрямку кадрових силовиків ЮК "Мережа права"

Уряд ухвалив важливі зміни щодо виплат ВПО

Україна вперше стикнулася з великим внутрішнім переміщенням громадян через окупацію Криму та частини території Донецької й Луганської областей у 2014 році. Люди, які змушені були виїхати, залишивши домівки й інше своє майно, мали оформити статус внутрішньо переміщеної особи, щоб отримати допомогу від держави.

За даними Міністерства соціальної політики, в Україні станом на кінець грудня 2021 року офіційно налічувалось 1 млн 476 тисяч 243 переселенці. Але далеко не всі українці, що були вимушені змінити своє місце проживання, реєструвалися як ВПО, тож реальна кількість переселенців була набагато більшою. ВПО постійно стикалися з безліччю проблем через штамп в паспорті про постійне місце реєстрації на тимчасово окупованої території, серед яких — проблеми з орендою житла, необхідність проходити ідентифікацію у банках, обмеження в виборчому праві тощо. Низку важливих питань щодо інтеграції ВПО вирішено не було. А з лютого 2022 року — початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну — число переселенців значно зросло. Тож розберемося, що передбачає статус ВПО та яку допомогу від держави можна отримати у 2024 році.

Статус ВПО може отримати людина, яка змінила місце проживання лише в межах України.

Мінреінтеграції регулярно оновлює Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні. Саме люди, що виїхали з цих громад, мають право на отримання статусу ВПО та гарантовану державну грошову допомогу. Наразі до Переліку належать громади у Донецькій, Луганській Дніпропетровській, Харківській, Сумській, Херсонській, Запорізькій, Чернігівській та Миколаївській областей, АР Крим та місто Севастополь.

Право на отримання допомоги мають також ВПО, житло яких зруйноване або непридатне до проживання через збройну агресію РФ, та діти, які народились у ВПО.

Щоб отримувати державну грошову допомогу, необхідно оформити довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Подати заявку для отримання статусу ВПО можна кількома способами:

• у ЦНАП громади, де знаходиться внутрішньо переміщена особа;

• через Управління праці та соціального захисту населення на новому місці проживання.;

• через портал або мобільний додаток "Дія".

Довідку для дитини до 14 років може оформити родич або опікун, а замість людини, яка має обмежену дієздатність, це може зробити її законний представник.

Для отримання довідки ВПО потрібні такі документи:

- паспорт (або інший документ, який посвідчує особу, зокрема, підійдуть документи із "Дії");

- індивідуальний податковий номер (РНОКПП);

- свідоцтво про народження (для дитини).

Сума грошової допомоги ВПО від держави щомісячно становить 2 000 гривень на одного дорослого та 3 000 гривень на дитину (до 18 років) або людину з інвалідністю.

Виплата допомоги з початку листопада 2023 року здійснюється не на людину особисто, а на сім’ю.

Наразі виплати призначаються строком на пів року з можливістю їх пролонгації ще на шість місяців лише соціально вразливим групам.

Так, з 1 березня 2024 року автоматично продовжено виплати для тих осіб, які втратили працездатність: пенсіонери (у яких розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн), особи з інвалідністю 1 та 2 груп, тяжкохворі діти, а також для дітей, які стали сиротами або позбавлені батьківського піклування, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

Ще частина ВПО змогла продовжити виплати ще на пів року після подання до 30 квітня нових заяв на виплату. Йдеться про такі категорії:

- непрацюючі особи працездатного віку, які здійснюють догляд за дитиною до 14 років,

- сім'ї, у яких, виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах.

При цьому фактичним місцем проживання такої сім’ї є території, на яких ведуться або можливі бойові дії, або сім’я проживає в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання у школі відбувається в форматі онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн).

Також за заявою допомога продовжується якщо непрацююча особа працездатного віку зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому у сім’ї діти навчаються онлайн (такій сім’ї допомога призначається без додаткових документів).

Також мають право на допомогу на 6 місяців за заявою сім'ї, у складі яких є:

- непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;-, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають особи:

- якщо у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.

- коли у складі сім’ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї, але інші непрацюючі працездатні особи зі складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працевлаштуватись.

У разі невиконання такої умови виплата допомоги припиняється через місяць.

Крім того, право на продовження виплати ще на 6 місяців за заявою мають наступні категорії:

- малолітня дитина, яка прибула без супроводу законного представника, за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах;

- вагітна жінка після 30-го тижня вагітності;

- особа, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” або Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (крім осіб з інвалідністю І та ІІ групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї за останні три місяці не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, 26 січня Кабінет міністрів прийняв постанову, яка має на меті підтримати ВПО та українців, які повертатимуться із-за кордону та ще не встигли працевлаштуватись в Україні та не мають власних джерел доходів. Так, допомога призначатиметься на 6 місяців:

- для родин, що повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ.

- для родин внутрішньо переміщених осіб, які, внаслідок переміщення, не працювали або не сплачували ЄСВ.

Водночас якщо в родині ВПО чи мігрантів, які повертаються, є працездатні особи, які не працюють, після призначення допомоги малозабезпеченим вони мають протягом двох місяців після призначення допомоги сприяти своїй економічній самостійності — або працевлаштуватись, або стати на облік в Державному центрі зайнятості.

Виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, які з 1 серпня 2023 року:

- здійснили значні фінансові витрати на покупку транспортного засобу,

- купили на суму, що перевищує 100 тис. гривень, земельну ділянку, квартиру чи будинок, інше нерухоме майно, цінні папери, банківські метали, валюту тощо,

- мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень,

- мають власну нерухомість поза межами зон бойових дій (з розрахунку понад 13,65 кв. м на одного члена родини).

ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, та яких повторно взято на облік, також можуть знову звернутись за призначенням допомоги.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи