Рейдерство – одна з причин поганого інвестиційного клімату в Україні
Як представник бізнесу, не на словах знаю, що таке рейдерство. А тому хотілось би кілька слів сказати про цю проблему, яка до сьогоднішнього дня залишається актуальною і нікуди не поділася.
Як представник бізнесу, не на словах знаю, що таке рейдерство. А тому хотілось би кілька слів сказати про цю проблему, яка до сьогоднішнього дня залишається актуальною і нікуди не поділася.
За останні роки рейдерство в Україні не те що не подолано – його стало більше. Про це свідчить статистика платформи «Опендатабот». Одразу оговорюсь, що даний реєстратор фіксує далеко не всі випадки рейдерства в Україні. По-перше, чимало жертв свавілля не звертаються до правоохоронних органів. А по-друге, не всі правопорушення реєструються за так званими рейдерськими статтями.
Так ось, згідно з даними «Опендатабот», за останні п'ять років кількість рейдерських атак в Україні зросла в три рази, і продовжує зростати щороку. Найпоширеніші види рейдерства – підроблення документів, протиправне заволодіння майном і протидія господарській діяльності.
Якщо говорити в розрізі регіонів, то за останні роки найбільше рейдерських атак зафіксовано в Києві, а також у Київській, Харківській і Дніпропетровській областях.
Окрім того, що в Україні почастішали випадки рейдерства, є ще одна не менш важлива проблема. Це кількість кримінальних справ, які передаються в суди. Наприклад, у 2019 році лише 30% справ про незаконне заволодіння чужого майна були передані до суду. У 2020-у – 45%. Загалом щороку до суду доходить менше половини рейдерських справ.
Ситуація складна і, відверто кажучи, не вселяє оптимізму. Втім, не безнадійна. У 2019 році ВРУ ухвалила законопроєкт №1056-1 про боротьбу з рейдерством. У ньому є, як мінімум, дві позитивні норми. Тепер: 1) усі реєстраційні дії, які стосуються майна, проводяться тільки в межах міста або області, що зв’язує руки рейдерам, які працюють по Україні через одного нотаріуса; 2) державний реєстр повідомляє власника про всі реєстраційні дії.
Наразі антирейдерський закон не виконав свою місію. Це, зрештою, підтверджують дані International Property Rights Index, згідно з якими у 2019 році за якістю системи захисту права приватної власності Україна посіла 109 місце зі 129 досліджуваних країн.
Часто рейдери діють у змові з правоохоронними органами. Аби посилити тиск на власників бізнесу і змусити їх відмовитися від своїх претензій у ході розгляду справ про рейдерство в адміністративних і господарських судах, проти жертв «наїзду» заводять кримінальні провадження.
Як захиститися від рейдерських атак? З цього приводу Міністерство юстиції і приватні юридичні компанії дають багато порад. Не рідко такі поради бувають справді дієвими. Але важливо розуміти, що більшість рейдерських захоплень починаються з отримання судового рішення, яке «легалізує» нового власника. Тому я абсолютно переконана, що без глибинної судової реформи рейдерство в Україні не буде подолано.
Ми всі хочемо, щоби в Україні розвивалося підприємництво, щоби приходили інвестори, які не будуть боятися реєструвати у нас компанії. Але цього не станеться, поки суди не будуть захищати бізнес від спроб «наїхати», «віджати», «перереєструвати». Тому формула економічного розвитку дуже проста: справедливий суд – рейдерство = інвестиції.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393