Не чорний лебідь, а перевірка на стресостійкість
Компанії шукають рішення, як призвичаїтись до нових умов роботи, як пережити карантин і вийти з нього та, яку довготривалу стратегію потрібно запроваджувати? Ділюся досвідом нашої компанії.
Якого кольору лебідь?
Напевно ж, ви чули, що пандемію коронавірусу називають «чорним лебедем», за однойменною теорією Нассіма Талеба. У своїй книзі «Чорний лебідь: Про (не)ймовірне у реальному житті» він описав настання рідкісної, важкопрогнозованої події, яка трапляється неочікувано і кардинально змінює всі сфери приватного життя і ведення бізнесу.
Утім, автор теорії заперечує непередбачуваність епідемії вірусу, яку ми спостерігаємо сьогодні. Поширення COVID-19, за Талебом, є не «чорним лебедем», а білим, тому що про можливість початку епідемії подібного вірусу, що передається контактним шляхом, раніше попереджали вчені, а фінансисти передрікали наближення економічної кризи.
Незалежно від кольору «птаха», карантин вплинув на умови роботи всіх компаній, а значить, треба будувати нові, стійкіші бізнес-процеси. В ретроспективі видається, що бізнес міг би почати заздалегідь готуватися до карантину, але тепер ми адаптуємося на ходу. Важливо думати та діяти виважено, беземоційно, не приймати рефлекторних рішень, що в довготривалій перспективі підірвуть стабільність компанії.
Робота на перспективу
Як карантин позначається на компаніях, що виробляють харчові продукти, напої, вино? Ми спостерігаємо зміну споживчої поведінки: хоча продуктові магазини продовжують працювати, але споживач мігрує в онлайн. Річ у тім, що сьогодні третина людства, а це приблизно 2,6 мільярда людей, залишається вдома, там проводить свій вільний час і звідти ж робить покупки.
Клієнти дуже чітко помітять різницю між «компанія є в інтернеті» і «компанія надає сервіс в інтернеті». Звідси висновок: потрібно розвивати онлайн-присутність, наближатися до споживача через зручні йому інтернет-платформи. Не скорочувати офлайн, а наближати онлайн за рівнем розвитку і сервісу до офлайну.
Якщо раніше диверсифікація мережі продажів була одним з пунктів в to-do списку бізнесів, то зараз цей напрямок стає пріоритетним. Ми, наприклад, до карантину активно розробляли канал експорту вина, але сьогодні я навіть приблизно не можу спрогнозувати, коли зможу відновити ці перемовини. Час і зусилля, що вивільнились, використовуємо для стабілізації інших напрямків. Ми переналаштували управління компанією на віддалений режим і щодня звіряємо перебіг бізнес-процесів. Здатність швидко вирішувати проблеми сьогодні не перевага, а необхідна умова роботи.
Всі зміни з нами назавжди
«Світ ніколи не буде таким, як раніше» — зараз це найпоширеніший прогноз експертів. З позиції виробника вина я бачу цей прогноз так: якщо ми запропонуємо додатковий сервіс, і покупцям він сподобається — ці нововведення залишаться і після карантину.
Тому впроваджуйте якісні та довготривалі рішення з можливістю їхнього подальшого масштабування. Не тільки «для підстраховки на час карантину», але й для роботи у «мирний» післякарантиновий час. Спробуйте вгадати, які пожежі можуть спалахнути у ваших бізнес-процесах, і починайте гасити їх ще до того, як побачили дим.
Від того, як швидко ми адаптуємось, буде залежати і репутація компанії: споживач запам’ятає бренд і товар, який завжди був у наявності в магазині під час карантину, і який швидко можна було замовити онлайн.
На карантині всі підприємства опинились в однакових умовах і зараз настав момент, коли критично важливо надавати перевагу українським товарам, локальному малому та середньому бізнесу. З підтримкою лояльних споживачів компанії зможуть стабільно працювати та підтримувати економіку нашої країни. Я переконана, що спільними зусиллями ми разом вийдемо з кризи сильнішими.
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
18606
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17505
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 14626
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 13071
-
Шмигаль: Дефіцит фінансування відбудови України у 2025 році – майже $10 млрд
Фінанси 12155