Як фінансова грамотність впливає на довіру до фінансистів?
Чому люди довіряють свої заощадження в управління іншим? В основі цих взаємин лежить таке поняття як довіра.
В сфері фінансів та інвестицій все не просто з довірою і це дуже чітко прослідковується у глобальному дослідженні CFA Institute, який опитав 3500 індивідуальних інвесторів та понад 900 інституціональних інвесторів в рамках дослідження Earning Investors Trust. Зокрема люди схильні більше довіряти лікарям (так відповіли 77% респондентів) і найменше - політикам (6%). Фінансові консультанти теж мають доволі низький рівень довіри (23%).
Природа довіри залежить від віку людини. Молоді люди віком від 25 до 34 років більш схильні довіряти, але лише до моменту поки їм не буде доведено зворотне. Люди старшого віку (65+ років) звичайно більш обережні і вважають, що довіра це те, що заслуговується роками. Тож не дивно, що найбільший рівень довіри до сфери фінансових послуг мають мілленіали (62%).
Дослідження CFA Institute виявило велику різницю у рівні довіри до фінансових консультантів з боку інституціональних та індивідуальних інвесторів. У той час як 65% інституціональних інвесторів довіряють фінансовим консультантам, довіра з боку індивідуальних інвесторів - 33% респондентів. Але якщо індивідуальний інвестор має вже фінансового радника, то він більш схильний йому довіряти (57% респондентів). В Україні ситуація дуже схожа. За результатами дослідження CFA Society Ukraine, 62% з 60 опитаних фінансистів впевнені, що компанії довіряють фахівцям з інвестицій, але при цьому більше половина респондентів (53%) визнають, що з боку індивідуальних інвесторів довіра до них - дуже низька.
Чому ж така велика різниця в довірі до фінансових консультантів з боку компаній та населення? Справа в тому, каже дослідження CFA Institute, що довіра інвестора залежить від наявності доступу до даних та інформації, а також фінансової грамотності, яка необхідна для того, щоб зробити висновки з отриманої інформації. У компаній зазвичай більші можливості доступу та аналізу інформації, можуть бути цілі команди, які допомагають приймати зважені рішення. Комбінація знань та інформації підвищує рівень довіри до фінансової системи та її учасників, сприяє розвитку критичного мислення, яке потрібно для запобігання шахрайству.
Чи є підґрунтя для низької довіри громадян до фінансового сектору України? Нажаль є, тому що рівень фінансової грамотності населення України залишається одним з найнижчих в Європі, каже дослідження Проекту USAID “Трансформація фінансового сектору”. Але 61% опитаних українців прагнули б мати знання про те, як управляти власними фінансами.
Наразі вже існує багато можливостей для підвищення фінансової грамотності. Наприклад, НБУ спільно з Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору” розробили підручник з фінансової грамотності для школярів. Для більш дорослої аудиторії тепер є безкоштовний онлайн курс на освітній платформі Prometheus, який є чи не єдиним україномовним онлайн курсом, який покриває всі ключові концепти фінансів та інвестицій всього за 4 тижні.
Чи цього достатньо для підвищення фінансової грамотності та рівня довіри до ринку в цілому? Зважаючи на те, що рівень проникнення інтернету в Україні складає 71% і не всі мають можливість навчатися онлайн, потрібно знаходити й інші шляхи навчання населення. І в цьому мають приймати участь усі гравці фінансового ринку, бо це запорука сталого розвитку ринку.
- Арешт майна боржника з метою забезпечення належного стягнення аліментів Євген Морозов 10:45
- Як обрати франшизу з розумом, і скільки можна заробити на цьому Тарас Гетманський 10:28
- Щодо накладення штрафів одним державним органом за виконання вказівок іншого Олександр Серт вчора о 22:46
- Критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року Віталій Соловей вчора о 21:46
- Ракети та дрони тиснуть на психіку Євген Магда вчора о 16:44
- Чому ChatGPT не замінить людей, а допоможе їм стати ефективнішими Ярослав Кондратюк вчора о 11:50
- Rebuild Ukraine: ключовий крок у відбудові України Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 11:31
- Вид судового провадження щодо визначення місця проживання дитини Євген Морозов вчора о 09:47
- С кем собрался воевать Дональд Трамп? Володимир Стус вчора о 01:39
- Право на гідність: шлях до інклюзії та рівності Данило Зелінський 27.11.2024 14:24
- Якнайкращі інтереси дитини: адвокатський погляд на визначення місця проживання дитини Світлана Приймак 27.11.2024 11:00
- Можливість оскарження ухвал Вищого антикорупційного суду у справі про застосування санкцій Євген Морозов 27.11.2024 10:49
- Мобилизация 50+: действительно ли существует запрет? Віра Тарасенко 26.11.2024 21:58
- Сила особистого бренду Наталія Тонкаль 26.11.2024 18:43
- Як ініціювати приватизацію обʼєкту та організувати роботу з Фондом державного майна Віталій Жадобін 26.11.2024 15:31
-
Найстаріший чоловік у світі: новий рекорд у Книзі Гіннеса
Життя 98878
-
Новий аграрний єврокомісар назвав українське сільське господарство "слоном у кімнаті"
Бізнес 20287
-
Без Пушкіна: у Харкові перейменували театр на честь українського письменника
Життя 16117
-
ПУМБ хоче залучити частину клієнтів monobank
Фінанси 13493
-
Центробанк РФ негайно оголосив, що припиняє купувати валюту на тлі падіння рубля
Фінанси 12076