"Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки
Про схеми «дроблення» на ФОП у ресторанному бізнесі, юридичні наслідки, посилення державного контролю та протидію ухиленню від оподаткування
Вечір п’ятниці, після напруженого робочого тижня, ви йдете в ресторан, щоб повечеряти та розслабитися. Замовляєте страви та келих вина або коктейль. Насолодившись їжею та напоями в приємній атмосфері, ви кличете офіціанта, щоб розрахуватись. Галантний офіціант приносить рахунок й попереджає, що буде дві оплати – одна за їжу, а інша за алкоголь. Вам пробивають два чеки, і ви навіть не зрозуміли, що щойно велика мережа, яка має десятки ресторанів по країні, застосувала схему для ухилення від оподаткування, розмиваючи свою податкову базу.
Огляд проблеми
Спрощена система оподаткування стимулює розвиток малого бізнесу, дозволяє зменшити витрати як за податковими ставками, так і на ведення бухгалтерського обліку. Але ця ж система нерідко використовується великими компаніями для оптимізації податкового навантаження.
Однією з найпопулярніших схем ухилення від оподаткування в Україні, особливо в ресторанному бізнесі, є дроблення бізнесу на фізичних осіб-підприємців (ФОП). Така практика допомагає зменшити податкові витрати, але водночас створює нерівні умови конкуренції та скорочує надходження до державного бюджету.
Як працює схема?
Заклади громадського харчування мають право працювати на ІІ або ІІІ групі єдиного податку.
ІІ група передбачає сплату 1 420 грн єдиного податку та 800 грн військового збору на місяць. Але встановленні певні обмеження:
- ліміт доходу 5,9 млн грн;
- до 10 найманих працівників;
- заборона продажу підакцизних товарів.
ІІІ група передбачає сплату єдиного податку – 5% від доходу (або 3% з ПДВ) та 1% військового збору на квартал. Але теж з певними обмеженнями:
- ліміт доходу 9,3 млн грн;
- заборона продажу підакцизних товарів, крім роздрібного продажу пива, сидру та столових вин.
Тому кафе і ресторани, щоб продавати алкоголь і водночас з «кухні» платити мінімальні податки, в одному закладі відкривають декілька підприємств: ФОП для їжі та юридичну особу, на яку оформлюється ліцензія, для продажу алкоголю. Саме тому в кафе і ресторанах часто приносять два рахунки – окремо за алкоголь і за їжу.
Офіційно кухня працює через фізичну особу-підприємця, яка сплачує єдиний податок та військовий збір, як платник ІІ-ї або ІІІ-ї групи.
Оскільки ФОП на єдиному податку не сплачує ПДВ, вартість страв для клієнтів може бути нижчою, ніж у ресторанів, що працюють повністю як юридичні особи, що додатково створює нерівні умови для доброчесних платників, які сплачують усі податки в повному обсязі.
Юридична особа (бар) – має ліцензію на продаж алкоголю, сплачує 18% податку на прибуток і 20% ПДВ та здійснює операції, пов’язані з високоризиковими транзакціями, які складно оптимізувати. Також юридична особа може закуповувати продукти у свого ж ФОП за завищеними цінами для зменшення оподатковуваного прибутку.
Завдяки цій моделі значна частина доходів ресторану проходить через ФОП, а враховуючи високу маржинальність ресторанного бізнесу, дроблення дозволяє суттєво зменшити сплачені податки. У великих мережах дроблення відбувається не тільки між кухнею та баром, а й між окремими ФОП, які формально не пов’язані між собою.
Оптимізація чи порушення?
З погляду закону використання ФОП-«спрощенця» не є порушенням, якщо загальний дохід закладу за рік вписується в ліміт. Багато невеликих ресторанів дійсно працюють у межах спрощеної системи, сплачуючи податки чесно. Однак проблема виникає тоді, коли в одному закладі протягом року використовуються кілька ФОП, між якими розділяється загальний дохід. Компанія створює декілька ФОПів і після того як один досягає ліміту виторгу, компанія приймає платежі на інший.
За оцінками Американської торговельної палати, 5 найбільших компаній ресторанного бізнесу в Україні сплачують понад 30% усіх податків по галузі, тоді як десятки тисяч інших закладів використовують схеми мінімізації та виплачують зарплати «у конвертах».
Як податкова виявляє схеми?
ДПС дедалі активніше використовує Big Data, аналіз транзакцій та цифровий контроль для боротьби з дробленням бізнесу. Основні методи:
Перевірка транзакцій між ФОП та юрособами – якщо ФОП отримує регулярні доходи від однієї компанії, це сигнал для перевірки.
Аналіз руху коштів – банки повідомляють ДПС про аномальні транзакції та підозрілі фінансові операції.
Виявлення спільних IP-адрес та касових апаратів – якщо один ресторан використовує кілька суб’єктів господарювання, але вони мають спільне технічне обладнання, це ознака схеми.
Фактичні перевірки – раптові візити інспекторів дозволяють виявляти факти виплат зарплат «у конвертах» і неспівпадіння між оборотом бізнесу та офіційною звітністю.
Останні розслідування показали, що навіть великі ресторанні мережі використовують десятки ФОП для зниження податкового навантаження.
Нові рекомендації НБУ для виявлення схем дроблення
Схеми дроблення бізнесу мають певні ознаки, які свідчать про зв’язки між юридичною особою та ФОПами. Національний банк України надав рекомендації, за яких умов банки і небанківські фінансові установи мають повідомляти Держфінмоніторинг:
- випадки надання до банку однією особою пакета документів на встановлення ділових відносин з юридичною особою та ФОПами;
- спільна адреса місця знаходження юридичної особи та ФОП;
- спільне місце реалізації товарів і послуг;
- юридична особа та/або ФОПи мають спільних власників, представників, бухгалтерів, довірених осіб тощо;
- у ФОП немає необхідних ресурсів для ведення діяльності.
Додаткові ознаки:
- сплата юрособою послуг ФОП, вартість яких складно оцінити (оренда, маркетингові послуги тощо);
- надання юрособою фінансової допомоги ФОП;
- здійснення ФОП фінансових операцій протягом короткого періоду (2-3 місяці) на загальну суму, що досягає ліміту доходу на рік;
- використання одного платіжного термінала фінансової установи кількома суб’єктами господарювання.
Юридичні ризики для бізнесу
Хоча схема здається законною, якщо буде доведено факт дроблення, компанію можуть притягнути до відповідальності. Можливі наслідки:
Донарахування податків – компанія повинна буде сплатити всі «зекономлені» податки, включно з ПДВ та податком на прибуток.
Штрафи до 50% від несплачених сум.
Кримінальна відповідальність – якщо ухилення від оподаткування перевищує 8,2 млн грн, можливе відкриття кримінальної справи.
Підсумки
Ресторанний бізнес в Україні працює у складних умовах, де податкове навантаження та економічні виклики змушують підприємців шукати способи оптимізації витрат. Дроблення бізнесу через ФОП є одним із найпоширеніших інструментів, але ризики його використання щоразу зростають, а державні органи посилюють контроль для боротьби з ним.
З одного боку, держава повинна створити рівні умови для всіх підприємців, не вбиваючи малий і середній бізнес надмірними податками. З іншого – надмірне ухилення від оподаткування загрожує економічній стабільності воюючої країни та створює нерівну конкуренцію.
Перед ресторанним бізнесом стоїть вибір: адаптуватися до нової реальності або залишатися в «сірій зоні».
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова вчора о 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- Військовий закупівельник у ЗСУ: нова посада для ефективного забезпечення армії Євгеній Сільверстов 03.02.2025 11:40
- Влада під час війни: кому вигідна загроза демократії? Дмитро Зенкін 03.02.2025 09:51
- Як блокчейн змінює ринок електроенергії: можливості, виклики та перспективи Ростислав Никітенко 03.02.2025 09:12
- Как уволиться из армии при наличии родственников с инвалидностью: советы Віра Тарасенко 02.02.2025 20:04
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 123
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 87
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь 76
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 69
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 69
-
Калінінград відріжуть від енергосистеми Росії: це станеться вже цього тижня
Бізнес 6717
-
Жити стане дорого. До чого Трамп веде світ та Україну
2240
-
Критичні мінерали Трампа. Які корисні копалини зацікавили США в Україні
Бізнес 1925
-
"Хай голосують, мені все одно". Галущенко – про постанову щодо його звільнення
Бізнес 1868
-
"Фінансуванням РФ покриті майже всі області": Глава фінмоніторингу про справу Новинського
Бізнес 1845