Антимонопольна політика компанії та для чого потрібний антимонопольний комплаєнс
Заходи комплаєнсу є індивідуальними для суб’єктів господарювання.
Беручи до уваги важливу роль антимонопольного та конкурентного права, а також для того, щоб уникнути надмірної уваги зі сторони Антимонопольного комітету України (надалі – АМКУ) до суб’єктів господарювання, компанія може запровадити заходи, які допоможуть попередити про порушення у сфері недобросовісної конкуренції та правильно використовувати на практиці норми антимонопольного законодавства.
Заходи комплаєнсу є індивідуальними для суб’єктів господарювання. Одна із порад - аналіз основних повноважень та практики АМКУ (річні звіти АМКУ), аналіз проблемних питань допоможе уникнути неприємностей у майбутньому.
Що ж таке «антимонопольний комплаєнс»?
Комплаєнс у розумінні бізнесу означає законність дій компанії в цілому та всіх її співробітників без виключення. Відповідно антимонопольний комплаєнс – це відповідність компанії вимогам антимонопольного законодавства, тобто нормативним актам у сфері захисту конкуренції. Зокрема, такими нормативно-правовими актами є Закон України "Про захист економічної конкуренції", Закон України "Про публічні закупівлі", Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції", Закон України "Про Антимонопольний комітет України", Положення про узгоджені дії, Положення про концентрацію тощо.
Отже, антимонопольний комплаєнс потрібний для того, щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення будь-якого ризику у сфері захисту від недобросовісної конкуренції або хоча б зробити більш м’якими його наслідки.
Не штрафами єдиними.
Штрафи, які можуть сягати до 10% річного обороту у випадку зловживання монопольним становищем чи антиконкурентних узгоджених дій, або до 5% у випадку недобросовісної конкуренції, значно відобразяться на фінансах компанії.
Також, суб’єкти господарювання, яких притягнуто до відповідальності за змову на торгах можуть потрапити до «чорного списку» АМКУ і на три роки втратити можливість брати участь у закупівлях.
Відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", відповідальність за порушення конкурентного законодавства передбачена, зокрема, у вигляді накладення штрафів, примусового поділу, застосування адміністративної відповідальності посадових осіб.
Отже, ми бачимо, що законодавством передбачено достатньо серйозну систему відповідальності за порушення правил конкуренції.
Керування ризиками та впровадження антимонопольного комплаєнсу в компанії.
Антимонопольна політика компанії – внутрішній нормативний документ Товариства, який встановлює принципи та підходи Товариства з питань дотримання антимонопольного законодавства під час здійснення господарської діяльності, а також встановлює заходи протидії порушення антимонопольного законодавства.
По-перше, потрібно розробити та прийняти розпорядження про впровадження антимонопольного комплаєнсу в компанії, тобто розробити внутрішню політику щодо дотримання антимонопольного законодавства.
По-друге, призначити працівника відповідального за виявлення ризиків у сфері захисту конкуренції (наприклад, юриста чи іншу особу компетентну в даному питанні). Або ж створити відділ комплаєнс-контролю.
По-третє, проведення навчальних, роз’яснювальних заходів з працівниками компанії, забезпечити обізнаність працівників про заборонені практики у галузі антимонопольного законодавства, проведення тренінгів з питань антимонопольного законодавства для працівників, які обіймають посади з підвищеними антимонопольними ризиками.
По-четверте, відстежувати порушення у сфері захисту економічної конкуренції і реагувати на них відповідним чином.
По-п’яте, проводити регулярні перевірки (наприклад на відповідність антимонопольному законодавству при рекламування лікарських засобів, оскільки реклама лікарських засобів перебуває у фокусі підвищеної уваги органів АМКУ), стежити за змінами в антимонопольному законодавстві, підтримувати знання в актуальному стані.
Порушення антимонопольного законодавства може мати негативні наслідки як для вашої компанії, так і вашого контрагента. Тому краще не нехтувати перевіркою потенційного партнера перед співпрацею. А отже, даний етап є важливим моментом при виборі контрагента.
Сучасна компанія, яка розвивається прагне вести бізнес з тими діловими партнерами, які мають бездоганну ділову репутацію, займаються законною господарською діяльністю та дотримуються сумлінної конкуренції.
Таким чином, забезпечення та введення антимонопольного комплаєнсу в прогресивній, сучасній компанії допоможе уникнути порушень у сфері недобросовісної конкуренції і не тільки. Розуміння того, що дотримання конкурентного законодавства є необхідною умовою сталого та відповідального ведення бізнесу буде ключовим для керівників таких компаній.
Ефективну програму комплаєнсу можна порівняти з потужною лінією захисту, що послугує компанії для усунення юридичних ризиків та великих фінансових втрат. Дана програма підтримає здорову конкуренцію та буде слугувати довгостроковому успіху.
- Додаткові витрати за сімейним законодавством: як не програти сімейний спір Леся Дубчак 20:03
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3051
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2486
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2232
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2206
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2163