Коронавірусні закупівлі. З якими особливостями та змінами переходимо у 2022 рік?
Рік, що минає, був багатим на події. Ми звикли до життя в умовах пандемії, до карантину, до особливостей проведення закупівель у зв’язку із пандемією коронавірусу.
Рік, що минає, був багатим на події. Ми звикли до життя в умовах пандемії, до карантину, до особливостей проведення закупівель у зв’язку із пандемією коронавірусу.
З якими особливостями та змінами переходимо у 2022 рік та що необхідно пам’ятати.
Двадцять четвертого липня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель» (далі – Закон 1599).
Законом 1599 встановлено, що на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є лікарські засоби, вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати, розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичні вироби для вакцинації від COVID-19, медичне обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, системи постачання медичних газів, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких лікарських засобів та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Цим же Законом 1599 передбачалось, що на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", закупівля товарів (крім зазначених вище) та послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), здійснюється в порядку, встановленому для спрощених закупівель.
Згідно з подальшими змінами в коронавірусних закупівлях (Закон 1901, набув чинності 05.12.2021), із застосуванням спрощеної закупівлі проводяться закупівлі робіт та послуг, пов’язаних з проектуванням та встановленням систем постачання медичних газів (у тому числі кисневих станцій, кріогенних ємностей, мереж централізованого киснепостачання та їх складових).
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1012, закупівля лікарських засобів, що необхідні для боротьби з пандемією, здійснюється згідно з Порядком та з Переліком, що затверджені Постановою 1012.
Щодо інших товарів, закупівля яких відповідно до Закону 1599 здійснюється поза аукціоном, за прямим договором, їх перелік законодавчо не встановлений. Тобто обґрунтування потреби в таких товарах та вибір процедури закупівлі покладається на замовника.
Теж саме стосується застосування порядку, визначеному для спрощених закупівель, у разі закупівлі товарів та послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Оскільки виключного переліку товарів та послуг не існує, саме замовник має обґрунтувати необхідність проведення певної закупівлі для боротьби з пандемією.
Закупівля робіт, пов’язаних з проектуванням та встановленням систем постачання медичних газів (у тому числі кисневих станцій, кріогенних ємностей, мереж централізованого киснепостачання та їх складових) теж проводиться із застосуванням спрощеної закупівлі.
Порядок проведення закупівель лікарських засобів, що затверджений Постановою № 1012 від 22.09.2021, передбачає проведення ринкових консультацій та аналіз ринку.
Так, закупівлі лікарських засобів здійснює уповноважена замовником особа, яка проводить попередні ринкові консультації з потенційними постачальниками та здійснює аналіз ринку задля визначення найбільш економічно вигідної пропозиції.
Звертаю увагу на те, що замовник має і провести попередні ринкові консультації, і здійснити аналіз ринку, а не обрати щось одне.
Крім того, замовник має перевірити надійність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю, зокрема шляхом встановлення наявності документально підтвердженого досвіду здійснення, аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);а також перевірити доброчесність особи, з якою планується укласти договір про закупівлю.
Нагадаю, що необхідність провести ринкові консультації, аналіз ринку та перевірку потенційного постачальника стосується виключно закупівлі лікарських засобів.
Оподаткування.
Незважаючи на численні зміни, Постанова Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2020 залишається чинною.
Постановою № 224 затверджено перелік товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Це лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, що необхідне для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Зауважую, що від оподаткування податком на додану вартість звільняється операція з постачання конкретного товару, але не суб’єкт господарювання як платник податків. Товар звільняється від оподаткування ПДВ незалежно від того, хто його виробляє, постачає чи закуповує на всіх стадіях його постачання.
І під час закупівлі засобів індивідуального захисту не забувайте, що медичні маски, халати ізоляційні медичні одноразові, костюми біологічного захисту (комбінезони) повинні мати документи про їх відповідність певним ДСТУ.
Не варто забувати, що можливість надання попередньої стовідсоткової оплати замовниками під час закупівлі товарів, робіт та послуг скасовано. І при проведенні так званих коронавірусних закупівель також. Але є виключення: попередня оплата інших товарів, робіт і послуг, якщо розмір такої оплати не перевищує 30 відсотків вартості їх річного обсягу на строк не більше трьох місяців. (Постанова Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020). Тобто передоплата не 100 %, а 30 ‑ можлива.
У разі, коли до кінця року договір повністю не виконаний, продовжити його дію ви можете лише у випадку, якщо в тексті договору буде зазначено щось на кшталт: «… договір діє до повного виконання його сторонами…», саме таке формулювання дасть вам можливість продовжити дію договору на початок наступного року.
При укладанні коронавірусних договорів на 2022 рік не забувайте, що згідно Закону 1599 така можливість надається «…на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину». А карантин подовжено до 31.03.2022, пам’ятайте це при укладанні договорів.
Щодо звітування, законодавство в сфері публічних закупівель передбачає оприлюднення звітів про виконання договорів протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
Якщо строк дії договору встановлено 31.12.2021, договір не продовжувався то двадцятий робочий день після вказаної дати – 01.02.2022.
Щасливого Нового року!
- Підроблені документи: правовий компас Дмитро Зенкін 16:47
- Хрестоматія винахідництва. Системно-синергетична методика Вільям Задорський 14:43
- Кібербезпека: до яких викликів готуватися у 2025 році Андрій Михайленко 14:12
- Як реалізувати переважне право купівлі частки ТОВ? Альона Пагер 11:36
- Кенселінг як штучний контроль Михайло Зборовський вчора о 13:21
- Промптинг як нова необхідна навичка: чому вона важлива для кожного Станіслав Нянько вчора о 13:13
- Експертне дослідження шахрайських схем: практичні аспекти для адвокатів Юрій Григоренко вчора о 12:55
- Тимчасове вилучення майна у кримінальному провадженні Сергій Пагер вчора о 08:27
- Рівність у регламентах, асиметрія на практиці: дебютні уроки конкурсу в апеляцію Тетяна Огнев'юк 27.05.2025 18:24
- Китай, Індія, Польща, Угорщина: сперечаємося чи торгуємо? Любов Шпак 27.05.2025 16:03
- Вдячність, як ключ до власного життя Алла Заднепровська 27.05.2025 12:59
- Оцінка доказів в аудиті та кримінальному процесі: точки дотику з точки зору ШІ Ольга Рубітель 26.05.2025 22:13
- Cмарт контракти в енергетиці: чи готова Україна до диджиталізації ринку Ростислав Никітенко 26.05.2025 12:54
- Акт догляду: коли держава перетворює турботу на бюрократію Світлана Приймак 25.05.2025 00:57
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 24.05.2025 16:22
- Рівність у регламентах, асиметрія на практиці: дебютні уроки конкурсу в апеляцію 1071
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 204
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 139
- Оцінка доказів в аудиті та кримінальному процесі: точки дотику з точки зору ШІ 124
- Експертне дослідження шахрайських схем: практичні аспекти для адвокатів 120
-
Бум ШІ-музики: як українці генерують пісні та який із цього прибуток
Технології 11806
-
BLUETTI представляє Apex 300: електростанція для дому, автофургонів та автономного життя
Новини компаній 6311
-
У Литві частину допомоги, що була призначена для українців, надали росіянам та білорусам
Бізнес 5329
-
Кухонний чекап: що насправді небезпечно в посуді і як це впливає на мозок, IQ і гормони
Життя 4677
-
Тренд на вертикальні серіали: українська Holywater заробляє на них мільйони. Як це працює
Технології 4368