Інвестиції в українську нерухомість: можливості та виклики
Інвестування в українську нерухомість під час війни: ризики, страхування, ринки та перспективи для іноземних та місцевих інвесторів.
Інвестування в українську нерухомість під час війни – це і ризикована справа, і благородна одночасно. На одній шальці терезів усі ризики, які супроводжують будь-який бізнес в умовах ведення війни. На іншій – репутація інвестора та відбудовника прекрасної країни після жахливих подій.
Загалом український ринок нерухомості може дати дохідність у 10-15% річних. Але для цього потрібно, окрім сміливості інвестування під час війни, далекоглядно оцінити перспективність об’єкта нерухомості, репутацію забудовника і – головне, усю документацію щодо об’єкта. Такий аудит має включати перевірку наявності усіх дозволів, відповідність дозвільної документації заявленій меті будівництва, обов’язкова перевірка правовстановлюючих документів та реального стану готової нерухомості. Очевидно, що в цьому питанні потрібно мати фахову консультацію юриста, який спеціалізується на нерухомості.
Також не можна нехтувати і безпековою ситуацією в країні. А отже, варто застрахуватися від можливих ризиків. Українське Експортно-кредитне агентство (ЕКА) надає можливість застрахувати інвестиції (українським та іноземним інвесторам) за таких умов:
- інвестор володіє понад 10% корпоративних прав у проєкті;
- інвестиція спрямована на створення об’єктів та інфраструктури для розвитку переробної промисловості та експорту українських товарів;
- об’єкти інвестування перебувають на території України;
- товари, що експортуються, відповідають вимогам закону про стимулювання експортної діяльності.
Наразі ЕКА повідомило про два застрахованих інвестиційних проєкти наприкінці 2024 року.
У 2023 році Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (MIGA) Групи Світового банку оголосило про початок надання гарантій для страхування воєнних ризиків в Україні. Тоді було оголошено, що програма діятиме до грудня 2025 року.
Якщо продовжити тему міжнародного фінансування, то можна згадати механізм Ukraine Facility. Він має залучати публічні та приватні інвестиції для відновлення та реконструкції країни. Зазначається, що загальний обсяг підтримки визначено на рівні 6,97 млрд євро, які заплановано спрямувати з використанням таких принципів:
- спеціальний інвестиційний інструмент, з метою стимулювання залучення інвестицій у пріоритетних секторах;
- отримання фінансування передбачено через Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та інші міжнародні інституції;
- підтримка доступна для українських компаній.
Пріоритетними секторами визначені агробізнес, енергетика, логістика та транспорт, промисловість та торгівля, ІТ та комунікації.
Яку нерухомість може запропонувати країна для інвестування іноземцям? Досі фактично лишається головна заборона на пряму купівлю землі сільськогосподарського призначення. Проте залишається можливість купити бізнес, який має серед своїх активів земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Землею з іншим цільовим призначенням (для будівництва житла чи комерційного використання) – володіти й розпоряджатись іноземці можуть, хоч це і пов’язано з додатковими складнощами і формальностями, якщо мова йде про викуп земель з власності громад чи держави. Так само громадяни інших країн можуть купувати нерухомість житлову або комерційну.
Якщо податкові питання українські та іноземні залишити за дужками цього матеріалу (вони є численними і різноманітними та залежать від багатьох факторів), то для укладання угоди іноземцям потрібен паспорт та його нотаріально посвідчений переклад, український ідентифікаційний код (можна отримати в податковій). Також можуть запитати джерело доходів. Якщо іноземець не особисто інвестує, то потрібна нотаріальна довіреність українського або іноземного нотаріуса (в останньому випадку потрібен буде додатково отримати апостиль, його переклад на українською та нотаріальне посвідчення).
Окрім отримання потенційного прибутку, інвестори незалежно від наявності українського коріння, стануть частиною історії відродження України. Не тільки розвиток потужних інфраструктурних проєктів, але й навіть «просте» будівництво дають робочі місця та податки в бюджет, живлять економіку та дають надію на завтра.
Українська нерухомість сьогодні — це не лише квадратні метри, а й стратегічний актив. Доступні механізми страхування воєнних ризиків, можливість інвестувати через міжнародні фонди та відкритий ринок житлової й комерційної нерухомості дають іноземним інвесторам реальні інструменти для заробітку.
Хочете оцінити перспективи? Почніть з перевірки об’єкта. Не знаєте, як мінімізувати ризики? Дотримуйтеся юридичної чистоти угоди. Готові діяти? Час купувати активи, поки ринок приходить до тями, фактично формуючись заново.
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька вчора о 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал вчора о 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков вчора о 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков вчора о 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер вчора о 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 102
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 92
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 92
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" 79
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
35082
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 13664
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 9070
-
Трамп поспішає, бо і допомагає Кремлю, і штовхає його в економічну прірву одночасно
Думка 7562
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 6364