Як працює кремлівський наратив "своїх не залишаємо" в санкційній політиці щодо України?
Про нюанси санкційної політики і риторики рф щодо нашої держави та цікаві факти про «чорний список» кремля
У відповідь на анексію Криму і тимчасову окупацію російською федерацією частини Донецької і Луганської областей ще влітку 2014 року Верховна Рада України прийняла закон про санкції. Останнім показовим прикладом застосування цього санкційного механізму стало рішення Вищого антикорупційного суду про задоволення позову Мін’юсту щодо передачі у державну власність України низки підприємств (серед яких об’єднана компанія «РУСАЛ» — другий за величиною виробник алюмінію у світі), якими володіє російський олігарх Олег Дерипаска. Загальну вартість націоналізованих активів, які належали наближеному до військово-політичного керівництва рф бізнесмену, оцінюють у понад 10 млрд грн.
Ще одним знаковим кроком, який Україна зробила у перші тижні повномасштабного вторгнення росії, стало ухвалення Закону «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів». Згодом було засновано фонд ліквідації наслідків збройної агресії росії, який наповнюватиметься зокрема і коштом примусово вилучених в Україні російських активів. Запланований кошторис цього фонду у 2023 році сягатиме 35,5 млрд грн.
А що ж увесь цей час відбувалося у самій росії: у тилу ворога, якого, аби перемогти, потрібно знати в обличчя?.. Чітке розуміння внутрішніх процесів, які відбуваються в рф, — для України це інформаційний мастхев, адже перемагати агресора нам потрібно на всіх фронтах.
Про нюанси санкційної політики і риторики рф щодо нашої держави, а також цікаві факти про «чорний список» кремля – читайте в моєму блозі.
Точкою відліку в санкційній політиці рф стосовно українських активів можна вважати 2018 рік, коли російський уряд ухвалив постанову про заходи щодо виконання путінського указу з красномовною назвою «Про застосування спеціальних економічних заходів у зв'язку з недружніми діями України щодо громадян та юридичних осіб рф». Власне ця назва і була закладена в основу кремлівської риторики стосовно санкцій: мовляв, «це не ми почали, але нас змусили відповідати симетричними заходами».
Економічні обмежувальні заходи стосуються передусім блокування активів (безготівкових коштів, цінних паперів та майна, яке знаходиться на території рф), що належать підсанкційним особам (фізичним і юридичним). Також діє заборона на виведення капіталу і здійснення угод, що передбачають ввезення до росії товарів, виробником, продавцем або відправником яких є підсанкційні особи (за винятком товарів, що ввозяться для особистого користування).
Щоправда, дедалі частіше в медійному просторі країни-агресорки звучать заклики окремих політиків щодо необхідності конфіскації українських активів, розташованих на території росії. Ба більше, останнім часом рф активно грає санкційними «мускулами» перед міжнародною спільнотою, погрожуючи примусового вилучити майно інших країн, якщо вони скерують заблоковані раніше російські активи на відновлення України.
А ось тема персональних санкцій у росії не дуже популярна, принаймні в публічному інформаційному просторі питання щодо підсанкційних українських громадян і компаній особливо не афішують. Це й не дивно, адже рашисти більше переймаються пошуком так званих іноагентів, а також намагаються поширити практику закручування гайок та навішування штучних ярликів на неугодних осіб і на сусідні країни. Реакцію грузинів на парламентську спробу ухвалити закон про «іноагентів» 7-8 березня 2023 року побачив увесь світ.
Повертаючись до санкційного «чорного» списку кремля, зауважу: попри відсутність актуальної інформації про такий перелік у медіа пропагандистів, відслідкувати санкційні пертурбації можна з першоджерел.
Як виявилося, список підсанкційних українців, серед яких багато відомих політиків, бізнесменів, громадських і культурних діячів, з кінця 2018 року, коли він був затверджений вперше, суттєво змінився. Спершу він налічував 567 прізвищ і 75 назв компаній. За останні декілька років цей «чорний список» коригувався вже 11 разів: наразі до нього включено 921 громадянина України і 83 назви українських підприємств.
Остання актуалізація санкційного списку відбулася 26 листопада 2022 року і була досить показовою, адже з цього переліку виключили Євгена Балицького, колишнього депутата-«регіонала», відомого колаборанта у російській окупаційній адміністрації, так званого т.в.о. губернатора Запорізької області. Такий він кремлівський наратив «своїх не залишаємо» в санкційній дії.
- Договір до енергетичної хартії: що потрібно знати трейдерам в енергетиці Ростислав Никітенко 10:52
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа Георгій Тука 10:33
- Юридичний чекап бізнесу Сергій Пагер вчора о 22:29
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" Валерій Карпунцов вчора о 19:16
- Как оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке Віра Тарасенко 05.04.2025 11:52
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 04.04.2025 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 04.04.2025 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 04.04.2025 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 03.04.2025 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 03.04.2025 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 03.04.2025 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 03.04.2025 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 03.04.2025 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 03.04.2025 10:27
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3930
- Непотрібний президент 423
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа 301
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? 299
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 292
-
Боти, які збирають інформацію для штучного інтелекту, почали сповільнювати Вікіпедію
Бізнес 10536
-
Залишають "мішені" на тілі і переносять не тільки хворобу Лайма: що треба знати про кліщів
Життя 9233
-
Кріс Гемсворт, Джей Ло та Дженніфер Еністон: зірки, які змінили свій стиль життя заради здоров’я
Життя 9164
-
"Це катастрофа". Країна з найвищими митами від Трампа терміново готує делегацію до Вашингтона
Бізнес 8489
-
Весняні тренди у фарбуванні волосся: які відтінки будуть у моді та що замінить біляве мелірування
Життя 6977