Півтора роки фінансової непрозорості партій. Тепер цьому покладено край
Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
А чи знали ви, що політичні партії, які за результатами виборів пройшли до Верховної Ради України, упродовж усього скликання парламенту отримують фінансування з державного бюджету - тобто гроші з ваших податків?
Цю норму, яка діє з 2016 року, запровадили з міркувань запобігання політичній корупції: “зняти” партії з голки олігархічних грошей та “навчити” їх відчувати відповідальність перед виборцями. За п'ять повних років політсили отримали держфінансування на загальну суму понад 1,5 млрд гривень. Нагадаю, що це наші з вами податки.
Проте партії не можуть використовувати отримані від держави кошти безконтрольно: вони мають звітувати про свої видатки перед Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Варто уточнити, що партії повинні звітувати не лише про витрати з державного фінансування, а й про отримані ними приватні внески та видатки з них. Це ще один запобіжник від політичної корупції - упрозорення партійних фінансів.
У березні 2020 року, коли в Україні через коронавірусну хворобу COVID-19 запровадили жорсткі карантинні обмеження, Верховна Рада в рамках тимчасових послаблень для певного кола суб’єктів дозволила партіям не подавати до НАЗК фінансові звіти. Щоправда, часові рамки цього послаблення були встановлені досить розмиті: політсили отримали право не звітувати аж до кінця карантину, який наразі триває вже другий рік. Тоді як, наприклад, пом’якшені умови для бізнесу в питаннях сплати податків і звітування запровадили всього лиш на декілька місяців.
Таким чином, упродовж півтора року партії цілком законно могли не повідомляти НАЗК про свої фінансові надходження й видатки. А, відповідно, парламентські партії мали змогу не звітувати про використання коштів з держбюджету, які вони при цьому продовжували отримувати!
Днями цій несправедливості було покладено край. 2 листопада Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зокрема, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
Чому це важливо?
Парламентські політсили не повинні забувати, що вони отримали мандат довіри від українських виборців, які, до того ж, їх ще й фінансують із власної кишені. А платники податків мають повне право знати, куди витрачають їхні гроші.
Решта партій також повинні пам’ятати, що прозорість - це запорука побудови відкритого демократичного суспільства, у якому жодна політсила не намагається приховати реальні джерела свого фінансування. Упевнений, що переважна більшість партій у своїх програмах декларують саме таку відкритість і прозорість, тож їм немає чого боятися.
Окремо зауважу, що повернення обов’язку партій звітувати про свої надходження й видатки лягає у загальну логіку курсу на деолігархізацію України, проголошеного Президентом Володимиром Зеленським. Буде наївним вважати, що олігархи відмовилися від спроб впливати на політичне життя країни, щедро фінансуючи зі своїх кишень ті чи інші партії. Упрозорення політичних фінансів є дієвим інструментом протидії таким спробам.
Звісно, утримувані олігархами політсили всіляко маскують реальні джерела надходження коштів. Проте зобов’язання їх звітувати, ретельна перевірка партійних звітів НАЗК, розслідування підозр щодо непрозорого фінансування та невідворотність покарання, дадуть змогу максимально знизити вплив олігархічних сил на українське політичне середовище.
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3747
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 362
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 245
- НАБУ: невиправдані надії 219
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 155
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 52169
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 41977
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
19116
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17004
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
13966