Півтора роки фінансової непрозорості партій. Тепер цьому покладено край
Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
А чи знали ви, що політичні партії, які за результатами виборів пройшли до Верховної Ради України, упродовж усього скликання парламенту отримують фінансування з державного бюджету - тобто гроші з ваших податків?
Цю норму, яка діє з 2016 року, запровадили з міркувань запобігання політичній корупції: “зняти” партії з голки олігархічних грошей та “навчити” їх відчувати відповідальність перед виборцями. За п'ять повних років політсили отримали держфінансування на загальну суму понад 1,5 млрд гривень. Нагадаю, що це наші з вами податки.
Проте партії не можуть використовувати отримані від держави кошти безконтрольно: вони мають звітувати про свої видатки перед Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Варто уточнити, що партії повинні звітувати не лише про витрати з державного фінансування, а й про отримані ними приватні внески та видатки з них. Це ще один запобіжник від політичної корупції - упрозорення партійних фінансів.
У березні 2020 року, коли в Україні через коронавірусну хворобу COVID-19 запровадили жорсткі карантинні обмеження, Верховна Рада в рамках тимчасових послаблень для певного кола суб’єктів дозволила партіям не подавати до НАЗК фінансові звіти. Щоправда, часові рамки цього послаблення були встановлені досить розмиті: політсили отримали право не звітувати аж до кінця карантину, який наразі триває вже другий рік. Тоді як, наприклад, пом’якшені умови для бізнесу в питаннях сплати податків і звітування запровадили всього лиш на декілька місяців.
Таким чином, упродовж півтора року партії цілком законно могли не повідомляти НАЗК про свої фінансові надходження й видатки. А, відповідно, парламентські партії мали змогу не звітувати про використання коштів з держбюджету, які вони при цьому продовжували отримувати!
Днями цій несправедливості було покладено край. 2 листопада Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зокрема, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
Чому це важливо?
Парламентські політсили не повинні забувати, що вони отримали мандат довіри від українських виборців, які, до того ж, їх ще й фінансують із власної кишені. А платники податків мають повне право знати, куди витрачають їхні гроші.
Решта партій також повинні пам’ятати, що прозорість - це запорука побудови відкритого демократичного суспільства, у якому жодна політсила не намагається приховати реальні джерела свого фінансування. Упевнений, що переважна більшість партій у своїх програмах декларують саме таку відкритість і прозорість, тож їм немає чого боятися.
Окремо зауважу, що повернення обов’язку партій звітувати про свої надходження й видатки лягає у загальну логіку курсу на деолігархізацію України, проголошеного Президентом Володимиром Зеленським. Буде наївним вважати, що олігархи відмовилися від спроб впливати на політичне життя країни, щедро фінансуючи зі своїх кишень ті чи інші партії. Упрозорення політичних фінансів є дієвим інструментом протидії таким спробам.
Звісно, утримувані олігархами політсили всіляко маскують реальні джерела надходження коштів. Проте зобов’язання їх звітувати, ретельна перевірка партійних звітів НАЗК, розслідування підозр щодо непрозорого фінансування та невідворотність покарання, дадуть змогу максимально знизити вплив олігархічних сил на українське політичне середовище.
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда вчора о 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик вчора о 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов вчора о 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч вчора о 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова вчора о 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко вчора о 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук вчора о 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко вчора о 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов вчора о 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер вчора о 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 14.05.2025 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14.05.2025 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 14.05.2025 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 14.05.2025 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 14.05.2025 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32855
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12361
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8436
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7395
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6308