Чому лічильник тепла ≠ розподілювач?
Кабмін дозволив встановлювати індивідуальні теплові лічильники в старих будинках! Уявляю, який шок, ймовірно, відчули фахівці, побачивши подібні заголовки.
Сенсація! Екстрені новини! Кабмін дозволив встановлювати індивідуальні теплові лічильники в старих будинках! Мешканці квартир у «хрущовках» зможуть регулювати подачу тепла за власним лічильником! Шок, ймовірно, відчули фахівці, побачивши подібні заголовки. Адже вони безапеляційно стверджували, що при вертикальній розводці опалення квартирні лічильники встановити неможливо. Перша думка: може, це Ілон Маск і тут накреативив? Але ні.
Насамперед відновимо справедливість. Кабмін «дозволив» – це дезінформація. Тому що більше року тому був прийнятий закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Саме він і визначив порядок використання приладів-розподілювачів у будинках, де система опалення має вертикальну розводку. Причому закон вказав і термін підготовки супутньої нормативки – до 2 лютого 2018 року. А прийняли її де-факто на 8 місяців пізніше.
Тож Кабмін має, як мінімум, вибачитися перед споживачами за затягування термінів. У населення був би весь міжопалювальний сезон попереду, щоб розібратися і встановити розподілювачі. Але цього не сталося.
По-друге, навіть якщо хтось і ризикне просто зараз, в опалювальний сезон встановити ці прилади, вони не дадуть результату. Застосувати їх неможливо, тому що відсутня методика розподілу послуг. Яку теж, до речі, повинні були розробити і затвердити ще в лютому. Зараз проект «висить» на сайті Мінрегіону вже в другій редакції. Терміни його прийняття досить туманні.
Але найголовніше навіть не це. Прилади-розподілювачі тепла застосовуються в багатьох європейських країнах, і таке рішення – це, безумовно, крок уперед. Але прошу не займатися самообманом. Тому що це не лічильники.
У законі написано, що такі прилади мають бути встановлені на 50% опалювальних приладів житлового будинку (окрім МЗК) разом з регуляторами. Тобто половина квартир повинні за свій рахунок встановити розподілювачі (близько 1200 гривень/шт.) і регулятори (до 350 гривень/шт.). Врахуйте, що такий комплект потрібен для кожного стояка, тобто, за кількістю кімнат плюс кухня. Додайте ще оплату монтажних послуг слюсаря-зварювальника. Разом: 2,5-3 тис. гривень за комплект на одну батарею.
Але, наприклад, ви витратилися і встановили розподілювачі тепла у 50% квартир багатоповерхівки. Як знімати і враховувати їхні показання? Ці прилади не рахують гігакалорії чи джоулі. Вони відображають умовні одиниці тепла, на які впливають: тип радіатора, конкретне місце розташування приладу, скільки шарів фарби на батареї тощо. Ті умовні одиниці, які нарахував розподілювач, перемножуються на цілий перелік коефіцієнтів. Потім потрібно скласти показники всіх розподілювачів у будинку. І тільки тоді за допомогою загальнобудинкового лічильника тепла можна вирахувати, скільки гігакалорій припадає на одну умовну одиницю і тільки після цього вирахувати кількість тепла яке спожила конкретна квартира.
Коефіцієнти, які при цьому застосовуються, для споживача будуть незрозумілі. А централізовано знімати такі показання і робити розподіл буде коштувати приблизно 250 гривень (а за деякими оцінками, до 450) з квартири в місяць. На прикладі Польщі знаю, що там, щоб заощадити, роблять такий розподіл один раз за підсумками опалювального сезону. Упродовж цього періоду мешканці платять за середніми показниками, а потім здійснюють остаточний перерозподіл між споживачами.
Загалом, яким буде економічний ефект від встановлення таких приладів-розподілювачів, наразі не відомо. І як це запрацює в Україні – теж питання. Тому давайте будемо реалістами і в термінології, і в прогнозованих результатах. Це позитивне зрушення, а точніше можливість, якої раніше у споживачів не було, але скористатися нею не так вже й просто.
- Розпорядження майном «цивільного подружжя» при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 20:34
- JIT — концепція, час якої настав Наталія Качан 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1255
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1253
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 561
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 504
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 235
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 11160
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4352
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 4241
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 3850
-
Бізнес-тиждень: фінансова допомога партнерів, нові тарифи, приватизація та санкції
Бізнес 3088